Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האדריכל מפריז
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2014
מס' עמודים: 350
פריז, 1942. לוסיין ברנאר, אדריכל פריזאי, מתוודע אל איש עסקים עשיר המציע לו, תמורת סכומי כסף גדולים, להערים על הגסטפו ולתכנן מקומות מסתור ליהודים. לוסיין מסכים לעשות זאת אף שידוע לו היטב שאם ייתפס על ידי הגסטפו ויואשם בעזרה ליהודים יעונה למוות. הסכנה עוד גוברת כשבמסגרת עבודתו מוצע לו גם תכנון בית חרושת גרמני לייצור נשק, פרויקט שעליו לבצע תוך שיתוף פעולה עם קצין גרמני חובב אדריכלות ואמנות. חייו של לוסיין משתנים לגמרי: הוא מתאהב באישה יפהפייה, מציל ילד יהודי ויוצר קשר עם כמה מהאנשים שהציל. תאווה לכסף מפנה אט–אט את מקומה לרצון בנקמה. הרומן מיטיב לתאר את החיים בפריז תחת הכיבוש הנאצי- הפחד המתמיד של התושבים, מעשי האלימות כלפי היהודים, הלשנות השכנים, המחסורהחמור במזון, והמחירים המופקעים בשוק השחור. צ׳רלס בלפור, אדריכל במקצועו, פרסם ספרים ומאמרים רבים על ההיסטוריה של האדריכלות. הוא בוגר מכון פראט ואוניברסיטת קולומביה והוא לימד בפראט ובגוצ׳ר קולג׳ בבולטימור, מרילנד. בלפור מתמחה בשימור היסטורי, הוא כותב לעיתונים ״בולטימור סן״ ו״ניו יורק טיימס״ .

לוסיין החל לראות את עצמו כמין קוסם שיכול להעלים אנשים כאילו לא היו.

פריז 1942.
לוסיין ברנאר הוא גבר בן 35 ואדריכל שעסק באדריכלות מודרנית והתגורר בפריז יחד עם אשתו סלסט.
לוסיין גדל במשפחה בה אביו הגיאולוג האמין ש"אדם לאדם זאב" ובקושי הרעיף אהבה על אשתו וילדיו אלא אהב את האבנים והסלעים שהוא חקר יותר מכל וכך גם לוסיין גדל כשהוא דואג לעצמו ולהנאות הקטנות שלו בחיים.
לאחר כיבוש צרפת על ידי הגרמנים, לוסיין מצא את עצמו נלחם כדי לפרנס את עצמו ואת אשתו ויום אחד הוא היה בדרכו לראיון עבודה אצל אוגוסט מנה – בעלים של בית חרושת שייצר עד המלחמה מנועים של סיטרואן ומכוניות אחרות וידע כיצד לשתף פעולה עם הגרמנים ולהמשיך לשגשג גם בעיתות מלחמה. מנה היה נוצרי טוב ואריסטוקרט עשיר בעל חוש עסקי שאהב יהודים.
כשלוסיין הגיע לדירתו של מנה, הוא הבין שהוא נשכר על מנת לבנות חדר מסתור ליהודי עשיר שעזר ליהודים רבים להמלט מאירופה והיה נרדף ע"י הגרמנים. מנה הציע ללוסיין סכום לא מובטל עבור עבודתו אבל לוסיין לא היה מוכן לסכן את חייו עבור שום הון שבעולם וסירב להצעה אך במחשבה שנייה הוא היה רעב ובזמנים נואשים נדרשים אמצעים נואשים.

לוסיין גדל בבית אנטישמי והוא לא היה בטוח שהוא עצמו אהב יהודים למרות שהוא מעולם לא ממש נתקל ביהודי במהלך לימודיו בבית ספר לארכיטקטורה אבל הוא אהב את פריז ושנא את מה שהגרמנים עשו לעיר היפה שלו והשנאה שלו כלפיהם גברה על הכל, הוא שמח להערים על הגרמנים וזה גרם לו להתלהבות יתר וחדוות היצירה בתכנון מקומות מסתור פוטנציאליים.
לאחר שלוסיין עזר למנה, הוא מצידו עזר ללוסיין למצוא עבודה נוספת ולתכנן הקמת בית חרושת שהיה אמור לייצר מנועים למטוסים עבור הגרמנים. סלסט ראתה בכך שיתוף פעולה עם הגרמנים והיחסים המעורערים בינה לבין לוסיין רק הלכו והעמיקו עקב כך.
וכך בעוד לוסיין תיכנן את בית החרושת והתיידד מצד אחד עם קצינים גרמנים, הוא גם המשיך בסתר לעזור למנה לתכנן עוד מקומות מסתור עבור יהודים נמלטים כאשר אחד מקציני הגסטפו נושף בעורפו ולא ינוח עד שלא ימצא את האדריכל הגאון שמצליח להבריח יהודים מתחת לאפו.

עלילת הספר תיארה תקופה קשה בה כולם היו שרויים בפחד ואימה מפני הנאצים, היהודים המעטים שעוד נותרו בעיר הסתתרו וניסו לשרוד וגם הצרפתים לא רוו נחת מהכיבוש הגרמני שפלש לעירם היפה – פריז.
הגרמנים בזזו מכל הבא ליד, הצרפתים בזמן הכיבוש היו רעבים ללחם ואחרים לא היססו להלשין על יהודים חבויים ועשו יד אחת עם הגרמנים כדי לשרוד.
בתחילת הסיפור, לוסיין היה יהיר בעל לב של אבן אבל משהו קרה לו במהלך העלילה, משהו שטלטל את עולמו וגרם לו לראות גם אחרים מלבד את עצמו, בתחילה הוא היה מונע מתוך בצע כסף אבל בהמשך הוא הבין שהוא לא יכול עוד לעמוד מהצד ולראות שנעשה עוול לבן אדם אחר ולא חשוב אם הוא יהודי או נוצרי, מבלי לעשות כלום.
הספר הזה חשף מוסריות, אנושיות, אומץ ונחישות בזמן מלחמה והוא הזכיר לי את הספרים "תחת שמי ארגמן" ו"המתיקות שבשכחה" בהם אנשים זרים עזרו להציל יהודים במהלך מלחמת העולם השניה.
הספר היה מרתק, מורט עצבים, מרגש, כתוב היטב בשפה יפה וזורמת והוא אחד הספרים היותר מוצלחים שקראתי אודות מלחמת העולם השנייה – תודה גדולה לשרון בצלאל שבזכותה לא פספסתי אותו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן