Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
האבוקדו שלא יבשיל
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 278
האבוקדו שלא יבשיל נעשה ספר פולחן זמן קצר לאחר שיצא לאור ונותר דיוקן על זמני של אישה הנחושה לחיות את החיים במלואם.  ארנסט המינגוויי אמר למחברת, איילין דנדי: "אהבתי את הספר שלך. אהבתי את הדרך שבה הדמויות שלך מדברות כל אחת באופן שונה… הדמויות שלי תמיד נשמעות אותו הדבר כי אני אף פעם לא מקשיב." גראצ'ו מרקס כתב לה במכתב: "הייתי חייב לספר למישהו כמה אהבתי את האבוקדו שלא יבשיל. הוא גרם לי לצחוק, לצרוח ולשאוג מצחוק." סאלי ג'יי ג'ורס היא צעירה אמריקאית חדורת מטרה. אלה שנות החמישים, היא צעירה והיא בפריז. בשיער צבוע בוורוד, ולבושה בשמלות ערב בשעות היום, סאלי נודרת להפוך למקומית יותר מהמקומיות עצמן. היא בונה תוכנית לשיפור עצמי שכוללת רומן עם גבר נשוי (שכמובן דועך כשהיא קולטת שהוא פנוי ורוצה להתחתן איתה), לילות במועדוני קברט וג'ז בחברת מגוון "אזרחי העולם", הסתבכות עם סוציופת מקסים ותפקיד קטן בסרט שממומן על ידי לוחם שוורים מפורסם. אבל תוכנית חינוכית שכזאת לא באה בחינם. האם סאלי תיאלץ לשוב לחייה המשמימים בארצות הברית או שאולי תצליח לשמר את הקיום הפריזאי הסוער שלה?

הבחורות האמריקאיות הן כמו אבוקדו. מרכז קשה עם בשר רך והכל ארוז במעטפת מבריקה.

פריז, שנות החמישים.
סאלי ג'יי גורס היא בחורה צעירה ומבולבלת ממיין המשוועת לחופש, שחרור ו"לחיות את החיים" והדבר הורוד היחיד בחייה זהו צבע שיערה.
סאלי ג'יי מחליטה לחפש את מזלה והיא עוברת להתגורר בפריז, שם יש לה נטיה לאבד חפצים וגם לאבד את עצמה בדרך.
היא לא מוצאת כיוון לחיים אבל עד שתמצא היא מספיקה לנהל רומן סוער עם גבר איטלקי נשוי, מנסה את כוחה במשחק ולא בטוחה אם היא מאוהבת בלארי, חבר ילדות ותיק שפגשה במקרה ברחוב או שהיא סתם מאוהבת באהבה.
כשלארי מציע לסאלי ג'יי תפקיד בהצגה שהוא עומד להעלות בקרוב בתיאטרון חדש שנפתח, אין מאושרת ממנה.
במהרה סאלי ג'יי מתקבלת לתיאטרון וחייה מקבלים תפנית עמוסה ומסקרנת.

מאחר שהקראתי בצורה כה מבריקה, שלא לומר מעוררת השראה, יצאתי עם שני תפקידים. יכולתי למות מרוב אושר. (עמ' 67)

בפריז, עיר שסוגדת לאמנים ולאומנות, סאלי ג'יי מוצאת את עצמה נעה בין טיולים מרגשים בשדרת שאנז אליזה ורחובותיה היפים של עיר האורות לבין ארוחות ערב משמימות, ושיחות סרק אינטלקטואליות עם גברים צעירים, ועל אף מאמציה לשדר כלפי חוץ שהיא קלילה ומשוחררת, לא פעם היא תקועה במקומות ללא מוצא ובמצבים שאין מהם מנוס.
כשהיא חושבת לעומק על המושג "חופש" היא מבינה שלפעמים צריך להיזהר מהמשאלות של עצמך וכשהן מתגשמות, לא תמיד יודעים מה לעשות איתן.
חייה עמוסים בחוויות הזויות ואנשים ססגוניים שלא נס ליחם ובתוך כל הקלחת הזאת סאלי ג'יי רק רוצה למצוא את האיזון והשלווה שלה ואולי אפילו להמשיך הלאה לדבר המרגש הבא אבל עד שזה יקרה, היא ממשיכה להסתבך בכל מה שרק אפשר בעיקר בגלל תמימותה.

האם תצליח סאלי ג'יי למצוא את נקודת האיזון שלה ולהגשים את שאיפותיה? האם תמצא אהבת אמת בעיר הכי רומנטית שיש?

דמותה של סאלי ג'יי היתה משעשעת בעיני, במיוחד נטייתה לתת כינויים מוזרים לכל בן אדם שנקרה בדרכה. אהבתי את התיאורים של רחובות פריז שנסכו בי געגוע לעיר האורות.
פחות התחברתי לשיחות המשמימות שהיו פה ושם במהלך העלילה בין סאלי ג'יי לבחורים שפגשה בפאבים או באירועים חברתיים.
בסך הכל סיפור נעורים חביב ושובה לב.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן