Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
האור שאיבדנו
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 308
צחי מנקיס הוא גלאי אוצרות בעל מזג סקרן ומציצני וגם תחושות בטן חזקות להפליא. אלו הובילו אותו לכמה מקומות טובים בחייו, אבל גם לכמה מקומות רעים, כמו למשל אל מחשבהּ האישי של אשתו. הציץ ונפגע. חילופי תצלומים לא צנועים שלה עם עמית לעבודה, שהיו או לא היו, הדליקו אצל צחי את שריטת הקנאה הקשה ממוות, ועתה הם מערערים את נישואיו, ואולי אף את הסיכוי להצליח במשימת חייו. ומה היא משימת חייו של צחי? איתור עקבותיו של טייס מטוסי "ספיטפייר" ממלחמת העולם השנייה, שמעולם לא שב הביתה. שטח החיפוש - כל העולם. הטייס הזה הוא לא אחר מאשר דודו של צחי, אח אימו, יצחק כהנסון, צבר, יליד הארץ, שהתנדב לשרת כטייס קרב בצבאות הברית במדינת בורמה והאדמה כאילו בלעה אותו. חיפוש במעמקי האדמה זה הרי התמחותו של צחי, (כשהוא לא מחפש במחשבה הפרטי של אשתו) ואם לא יצליח במשימה המשפחתית הדרמטית הזו, שמטרידה את מנוחת המשפחה שנים ארוכות, זה ימשיך לטרוד גם את מנוחתו שלו. האם יצא צחי מנקיס למשימת החיפוש המשפחתית המורכבת הזו? ואם כן, איך בכלל מצמצמים את שטח החיפוש מתחום העולם כולו לכדי עשרות מטרים רבועים בלבד? רומן המבוסס על מקרים אמתיים שמתקשרים עם מלחמת העולם השנייה ועם הימים ההרואיים שקדמו להקמת מדינת ישראל לפני 70 שנה בדיוק. סיפור על חיפוש אוצרות, פרטי ואף ציבורי, מסע על פני הגלובוס והנפש, באהבה גדולה וקנאה הקשה ממוות. על תעלומה היסטורית ועל הספרות היפה הנחלצת לעזרתה, כי אם היסטוריה זה מה שקרה, סיפרות זה מה שיכול היה לקרות.

במקום שבו נשמטת הקרקע מתחת לרגליך, שם תישאר.

צחי מנקיס הוא גאולוג ושותף בחברה של גילוי אוצרות וממצאים מתחת לאדמה, הוא נולד לתוך עולם החיפוש לאחר שאביו וגם סבו היו חפשני אוצרות נלהבים וגם דור שלישי לאוהבי הטיפה המרה.
צחי הוא הרפתקן בנפשו שנהנה מהאדרנלין שמניע אותו עם עבודת החיפוש והוא נוהג לנתב את חייו לפי תחושות בטן חזקות ואף נקרא "עילוי בגילוי", הוא מחובר לאדמה, לריח שלה ולכל הגילויים שמסתתרים תחתיה.
כאשר צחי מגלה דבר מה מסעיר בעניין אשתו שלי – בלוגרית ספרים מפורסמת ומוערכת, הוא מחליט לעזוב הכל ולנסוע לצ'ילה למשימת חיפוש חדשה ומטרידה בעקבות אוצר גנוז.
המסע לצ'ילה גורם לצחי לנבור בנפשו ובעברו הסוער והוא נזכר בכל הדרכים שהובילו אותו לנשים שטלטלו את חייו ולמשימה בלתי אפשרית אחת שהציבה בפניו אמו כמה שנים לפני כן: למצוא את דודו יצחק שהיה טייס קרב במלחמת העולם השניה ועקבותיו נעלמו בבורמה במהלך המלחמה.

היה לי ברור לפתע שאם לא אמצא את שרידי גופת דודי,  אי השקט הזה שהיה מנת חלקה של סבתי ואחר כך של אמי, יעבור אלי,  ממש כמו שעבר אלי שמו. (עמ' 49)

צחי יוצא למסע בעקבות דודו האבוד, הרמזים מובילים אותו למקומות שונים על המפה ובדרכו הוא פוגש אנשים טובי לב ששמחים לעזור לו אבל עדיין הוא רחוק מאד מלגלות מה באמת קרה ליצחק לפני שישים שנה.
כל בן אדם שפוגש צחי בדרכו, הוא קצה חוט המוביל אותו לדבר הבא ומייצג עוד חלק בפאזל שיכול לייצר תמונה שלמה וברורה יותר לפתירת התעלומה הסבוכה והקשה.
האם המפגשים עם כל האנשים הללו הם צירופי מקרים או יד מכוונת מלמעלה?  צחי משתדל להקשיב לסימנים ולתחושות הבטן המפורסמות שלו אבל עם זאת הוא מאבד את עצמו בדרך ולפני שיצליח למצוא את מה שהוא מחפש, הוא כנראה יצטרך לבצע נבירה עמוקה בעצמו ובנפשו המיוסרת.
בתוך כל מסע החיפוש הוא עובר טלטלות אישיות עם אשתו שלי, יחסיהם חווים עליות ומורדות רבים בעיקר בגלל קנאתו החולנית של צחי כלפיה וקשייו לתת אמון באנשים בכלל ובנשים בפרט.

האם יצליחו צחי ושלי לגבור על כל המכשולים? האם תתגלה תעלומת היעלמותו של הדוד יצחק?

הספר "דרך בורמה" גרם לי לטלטלות רבות, מאד נהנתי מסגנון הכתיבה של הסופר יוסי ריבלין, העלילה היתה מרתקת, סוחפת ומעל הכל: מרגשת! לקראת סוף הספר לא יכולתי לעצור את הדמעות.
אהבתי את דמותו של צחי, לרגעים הערצתי את הכריזמטיות והקסם האישי שלו והיו רגעים אחרים שלא התחברתי לדרמתיות שלו ולנטיה שלו להפוך כל זבוב לפיל כשזה נגע לחייו האישיים.
זהו ספרו השני של הסופר שאני נהנת ממנו מאד, אהבתי לא פחות את ספרו הקודם "שרים סיפור אהבה".
ליוסי יש את היכולת לספר סיפור בדרך מרתקת שגורמת לקורא להתאהב בדמויות שהוא יוצר ולא להניח את הספר מהיד עד סוף העלילה – מומלץ ביותר.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן