Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
דסטינו
תגית:
סוגה:
ספר:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 369
"מצאתי לי אימא חדשה!" מודיעה סוזן בת החמש, היתומה זה שנתיים מאימה, לאביה רפאל. היא לא יודעת שאותה אישה הייתה בצעירותה אהובת ליבו של אביה ונאסר עליו לשאת אותה לאישה בשל מעמדה הנמוך. האם ייענה רפאל לרצון בתו ויישא אותה עתה לאישה? וכיצד תגיב המשפחה? מואיז נמלט מהצבא הטורקי, מגיע לפריז וקובע שם את מקום מושבו ואת חייו. האם תגרום יד הגורל לכך שישוב אי פעם למשפחתו שבאיזמיר, המשפחה שבטוחה שהוא טבע בים? וכיצד קשורים שני הסיפורים הללו זה לזה? "דסטינו" ("גורל" בשפת הלאדינו) מביא, אולי לראשונה בספרות הישראלית, את הווי החיים של יהדות טורקיה שמוצאה בספרד, החל מהמאה ה־19 ועד למאה ה־20, את הניחוחות, את המנהגים ואת המסורת בת מאות השנים, שהשמירה עליה אינה מאפשרת ליחיד לבצע את רצונו שלו. הספר נכתב בהשראת סיפור אמיתי, והוא מלא תהפוכות והפתעות שמשאירות את הקורא במתח למן ההתחלה ועד לעמוד האחרון. רעיה אדמוני עבדה עשרות שנים ב"קול ישראל". את הבסיס לסיפור הזה שמעה מאחת המרואיינות שלה בתוכנית "בית הורי". מבין מאות רבות של סיפורים, היה הסיפור הזה כה מפתיע, שהיא ביקשה את רשות המספרת לכתוב רומן על פיו. זה הרומן השני מפרי עטה, אחרי שהרומן "חלומות" זכה להצלחה בקרב הקוראים. בעבר הרחוק יותר פרסמה רעיה גם ספר ילדים בשם: "אימא אומרת מאוחר".

הספר שלפנינו מתחיל בטורקיה, השנה היא 1889. הוא חולש על פני עשרות שנים ועל פני כמה יבשות. סיפור רחב יריעה, מלא בהתרחשויות ובדמויות מעניינות, נשאבתי פנימה.

סיפור האהבה של רפאל ועליזה היה ממבט ראשון. היא היתה בת לוויה של משפחה אמידה והוא עשה עסקים עם ראש המשפחה. עליזה היתה בחורה צעירה, יתומה ונעימת הליכות, היא לא יצאה לרפאל מהראש, הוא החליט לבקש את ידה.
הוא נתקל בבעיה כשסיפר להוריו על אירוסיו, הם התנגדו לכך בשל היותה יתומה ואינה היתה בת למשפחה מיוחסת.
רפאל היה חסר אונים, פחד מהנידוי המשפחתי והתחתן עם אישה אחרת, כרצון הוריו.

לרפאל ולאישתו החדשה נולדו שני ילדים בהפרש שנים ניכר.עליזה המשיכה לגור בראשו ובליבו אבל הוא מצידו לא עשה דבר כדי לראותה שוב. הוא נשאר נאמן לאישתו.
לגמרי במקרה, לאחר שהיה אלמן, ביתו סוזן מאחדת בניהם ורפאל מתחתן בשנית, הפעם עם מושא אהבתו.

תכירו את לאה ויצחק שהקימו בית באיזמיר שבטורקיה. מואיז היה בנם הבכור, אחריו נולדו לזוג שלוש בנות. יצחק גויס לצבא הטורקי, נשלח לפלשתינה שם אבדו עקבותיו. אחרי שנים ספורות גם מואיז מגוייס בעל כורחו רק שהוא מוצא דרך להמלט ולברוח.
למרות שהיה לו קשה כל כך בדרך, הוא הצליח לשרוד ולהנצל מידי הצבא. הוא חלם על המשפחה הדואגת שהשאיר מאחור אך חשש ליצור איתם קשר שכן פחד שהצבא הטורקי יתפוס אותו וישיב אותו מחדש לשורותיו.

סקרנים לגלות איך המשיכו שני הסיפורים? סקרנים לגלות את הקשר בניהם?

ממליצה בחום לקרוא את הסאגה המשפחתית המקסימה הזאת. מבטיחה לכם שמה שאני סיפרתי זה בקושי על קצה המזלג, כל כך הרבה קרה להם על פני כל כך הרבה זמן.
הכותבת רעיה אדמוני הפליאה בכתיבתה הקולחת ובסיפורה המרתק ולמרות שמדובר בספר ביכורים, לא הרגשתי שזהו הראשון שכתבה.
השפה רהוטה, העלילה מתגלגלת, הדמויות עגולות, הספר מלא בתיאורים ברוח התקופה ושילובי המשפטים בלדינו שבו את ליבי.

אני אוהבת ספרים שלוקחים אותי רחוק. את המקומות השונים, את המנהגים, המאכלים והשפה האותנטית. לא לכל סיפור אני מתחברת, לא תמיד הקסם קורה, אבל שזה קורה זה אושר גדול.
דסטינו (גורל בלדינו), שאב אותי פנימה וגמעתי את הספר בפחות מיום אחד.

הסופרת עבדה שנים ב"קול ישראל". את הסיפור היא שמעה ממרואיינת, הוא מצא חן בעיניה והיא ביקשה רשות לכתוב עליו ספר. כמובן שערכה ראיונות נוספים אך נעזרה גם במקורות מידע נוספים אודות התקופה והמקום.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן