Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
דמעות של אהבה
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 375
אוקטביו ריביירו אוהב אמת, יופי, ספרות ומעל לכול את אשתו סלומה. כשהיה סטודנט חיזר אחריה באמצעות מילותיהם של משוררים גדולים, והיא התאהבה באינטליגנציה החריפה שלו ובתשוקתו הבלתי מתפשרת. אולם כשהפיכה פתאומית בצ'ילה מביאה לשלטון דיקטטורי אכזר, וסלומה מתחננת בפני אוקטביו להעמיד את ביטחון המשפחה בראש מעייניו ולא להתבטא כנגד המשטר החדש, הוא מסרב. מי שנאלצת לשלם את המחיר על חוסר פשרנותו של אוקטביו היא אשתו, אך כשהוא מבחין בסכנה הנשקפת למשפחתו מוצא עבורם אוקטביו מקלט פוליטי בשוודיה. שם סלומה פוגשת את סמואל, פסיכיאטר יהודי, בן לניצולי שואה מצרפת, המסייע לטפל בצלקות שהותירו בנפשה החוויות בצ'ילה. יחד עמו היא תגלה שהדרך חזרה לאהבה שזורה בסודות כאובים. כתיבתה הרגישה ודמויותיה רבות-העוצמה הפכו את אליסון ריצ'מן לסופרת בעלת שם בארצות הברית. הרומנים ההיסטוריים פרי עטה תורגמו עד כה לעשרים שפות ונהפכו לרבי-מכר בארצה ובעולם. ספריה שתורגמו לעברית, "גן המכתבים", "אהבה אבודה" ו"שעות הקטיפה" היו לרבי-מכר גם בארץ.

צ'ילה – שנת 1964

סלומה הררה היא נערה בת 17 שלומדת במנזר רחוק מביתה, בכל יום היא מגיעה לפרדס ואוספת  תפוזים שנפלו מהעץ ויום אחד מבחין בה מהמרפסת שלו, אוקטביו דה רביירו, סטודנט לספרות בן 19.
אוקטוביו מתאהב מיד בנערה הצעירה והיפה ומחליט לכתוב לה שירי אהבה.
היא מצידה מתרגשת מתשומת לבו של הבחור הצעיר ומסכימה להיפגש עמו.
סלומה ואוקטוביו מתאהבים וכעבור מספר חודשים מחליטים להתחתן, למורת רוחם של הוריה שלא מתלהבים לחתן את בתם היחידה עם בחור חסר כל מהמעמד הנמוך.
אוקטוביו מבטיח להם שידאג לבתם ואכן הוא מוצא עבודה כשחקן וקונה להם את בית החלומות שלהם בסניטאגו אבל חייהם לא סוגים בשושנים, הם מתחתנים ונולד להם בן וסלומה מרגישה שהם מתרחקים זה מזו.

בעוד סלומה הבינה איך הבחירות של אוקטביו ישפיעו על היחסים ביניהם, בעלה כמו המשיך לדבוק באידיאליזם שלו והאמין שיום אחד הכל יחזור להיות כפי שהיה בימי החיזור הראשוני שלהם. היא רק קיוותה שלא יתעורר יום אחד עם חרטה על שבחר בנתיב שאת השלכותיו הוא אינו בשל לשאת. (עמ' 79)

אוקטביו ממשיך לעשות חיל בעולם הקולנוע והופך לשחקן מוכר ומוערך בזמן שסלומה מגדלת כמעט לבדה את שלושת ילדיהם.
נקודת המפנה בחייהם מתרחשת כאשר יום אחד בא לבקרם סופר מוכר בצ'ילה שמבקש מאוקטביו להנחות את מועמד לנשיאות מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית – סלבדור איינדה, כיצד לעמוד מול מצלמה ולעבור מסך בנאומיו מול האומה.
אוקטוביו מופתע מהבקשה מכיוון שהוא לא מתעניין בפוליטיקה ואפילו לא הצביע מעולם אבל הוא נענע לאתגר ובמהרה נכנס עמוק לעולם הפוליטי הסבוך והמסוכן והוא גאה לעמוד לצידו של לוחם צדק כמו איינדה.
בשנת 1973 מתקיימת בצ'ילה הפיכה צבאית שמטלטלת את השלטון הקיים וגם את התושבים ואוקטוביו שמתמרד נגד השלטון החדש מוצא את עצמו מחוסר עבודה וגם מצליח לסבך את סלומה בגלל תגובותיו הפוליטיות הקיצוניות.

זאת לא צ'ילה של פעם. אנחנו כבר לא חופשיים. אנחנו לא יכולים לבטוח באף אחד חוץ מבעצמנו ובמשפחה שלנו. (עמ' 185)

אוקטוביו ניצב לראשונה בחייו במצב קשה בו הוא צריך להחליט האם לבגוד בעצמו ולהקריב את אמונותיו כדי להציל את משפחתו או ללכת עם האמת שלו עד הסוף על אף המחיר הכבד.
ברגע שההחלטה נלקחת, אין יותר דרך חזרה והחיים הטובים שהיתה מנת חלקם עד כה, לא יחזרו עוד.
אוקטוביו נאלץ להתבגר ולצאת מהסרט שהוא חי בו (תרתי משמע) והוא מבין שאם לא יפעל ובמהרה, הסוף עלול להיות לא טוב.

זהו ספרה הרביעי של אליסון ריצ'מן שתורגם לעברית שאותו קראתי וכמו בספריה הקודמים היא לא איכזבה גם הפעם.
הספר היה מרגש, מטלטל ומעורר מחשבות רבות, כמובן שלא יכולתי לעצור את הדמעות בסופו של הספר והתרגשתי מאד מגורל הדמויות המרכזיות בעלילה – מומלץ ביותר!

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן