Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
דלת מול דלת
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 215
שתי נשים ישראליות, באמצע מרוץ החיים, שחשבו שהן יודעות הכול אבל גילו שהחיים עדיין מסוגלים להפתיע. אוסי היא בחורה מתוכננת ומתוקתקת. הכול אצלה דופק כמו שעון: לימודים, זוגיות, קריירה, דירה, ילד ראשון. כולם אומרים שהיא תותחית–על ומסוגלת לעשות הכול, אלא שאז נוחת עליה ההיריון השני, ויחד איתו נדמה שהכול קורס כמו שורה ארוכה של אבני דומינו. שום דבר לא מסתדר כמו בתכנון המקורי, בטח לא שלה. לרלי, השכנה ממול, יש ארבעה ילדים, בעל בשירות קבע וכלבה. היא לא מתרגשת מבלגן. היא החליטה שכאוס הוא הסדר החדש. היא חושבת שניצחה את המערכת כשוויתרה על תכנונים ארוכי טווח ועלתה על טרנינג. רלי מסתדרת עם כל מה שבא. אפילו טלפונים בהולים מהמורה על בסיס קבוע כבר לא מרגשים אותה. אבל איך היא תגיב כשבוקר אחד מתייצב מתחת לחלונה בחור שרמנטי שמבטיח להגשים לה חלום שאפילו לא העזה לחלום? היא חשבה שאי–אפשר להפתיע אותה, אבל הופתעה לגלות שכן. דלת מול דלת הוא רומן שכל אחת תמצא בו את עצמה ֿ הוא מתוק ומר, מצחיק ומכמיר לב, כזה שגורם לנו לחשוב על הפער שבין החיים שחשבנו שיהיו לנו לאלה שאנחנו חיים בפועל. זהו ספרה הראשון למבוגרים של הדס ליבוביץ', נשואה ואמא לשלושה ילדים פלוס כלב, שמנסה גם היא, ללא הפסקה, לפצח את נוסחת החיים. מתגוררת בתל אביב, כתבה טור אישי על אמהוּת ועל ילדוּת ב"עכבר העיר" וכן פרסמה שלושה ספרי ילדים.
זהו רומן ישראלי במלוא מובן המילה, מעביר תחושות של הוויה הישראלית, בשכנות בבניין רב קומות מחוץ לבועה התל אביבית, אבל עם השאיפה הגדולה להצליח, להתנהל ולכלכל משפחה בדוחק ובעומס היומיומי הרגשי והתעסוקתי, וזכרו מה שנראה טוב יותר אצל השכנה לא תמיד משקף את המציאות.
אוסי ורלי שכנות ממש דלת מול דלת, מעולם לא נהלו שיחה כי כל אחת הייתה עסוקה במירוץ אחר החיים של עצמה.
אוסי מנהלת אירועים מסורה לעבודה סדר עדיפות קודם לכל! בעלה איתן עובד בהייטק, הוא מרבה בנסיעות לחו"ל לא מהסוג שטוב לו בעבודה, אבל נוח לו להתרחק מאוסי אשתו שמרגע שנכנסה להריון השני (הלא מתוכנן) שיבש להם את המערכת הזוגית לרעה.
מה ישתנה באשתו, הוא לא מצליח להבין? הם מתנהלים על אוטומט, בקצב החיים ובעיקר בסידור ובצרכיו של הילד הראשון.
אוסי מחכה לתחנת היציאה שלה ללידה ההקרבה, קצת לאפס את החיים במרתון הבלתי נגמר שהיא מרגישה מרוסקת נפשית ופיזית.
באופן מפתיע הבוס שלה קורא, לה למשרד שלו ומחליט לפטר אותה בחודש השביעי להריונה, עם חוזה שהיא לא מוכנה להציץ בו בגלל  הפגיעה שהיא חווה.
כל כך יכולתי להזדהות עם אוסי, גם אני בחודש החמישי להריוני פוטרתי מעבודתי, התחושות ההלם של הבשורה, באותו רגע יורד מסך שחור, איבדתי כיוון לא ידעתי מי נגד מה מותר/אסור, מה קורה עכשיו איך ממשיכים הלאה..
החומות הגנות כמו מגדל קוביות, הכל מתרסק אוסי האפיסת כוחות, חוזרת הביתה ובמעלית פוגשת את רלי השכנה ממול ואז פשוט התפרקה לחתיכות, לתוך הכתף שלה והחיבוק שהיה חסר לה כל כך הרבה זמן. רלי השכנה שחייה לא היו קליל השלמות, מרגיעה ומנחמת אוספת כאישה לאישה ויודעת לומר את הדברים הנכונים, האם זה סיפור אהבה בין שכנות שנרקם מרגע זה ואילך…
רלי, היא אמא לארבעה עקרת בית עם הטרנינג הנצחי, יש לה ילדה אחת מתבגרת ושני בנים "טרוריסטים" + תינוק לא מתוכנן. בעלה קצין בצבא קבע, מגיע הביתה רק בסופי שבוע אלא אם כן מתבצע מבצע חשוב ועליו להישאר גם שבתות בבסיס, הכל יותר חשוב בצבא מאשר מה שקורה אצלה בבית. היא ממשיכה לנהל חיי הישרדות תחת תופת של "כיבוי שריפות" בין הבנים ובחיי היומיום עצמם, משימת חייה היא הכנת שניצלים לצהריים סידור הבית השיגרה האין סופית ובת שמתיימרת להיות צמחונית ושאף אחד לא מבין אותה אף פעם! היא מייחלת לעצמה רק כמה דקות של שקט אוויר ומרפסת שמש אחת קטנה שלה לעצמה.
מאחורי כל דלת יש כביסה מלוכלכת של משפחה אחרת, האם מספיק לנו הליכלוך של עצמנו או בשביל שנרגיש טוב יותר עלינו להתעסק בלכלוך של אחרים?
שורה תחתונה
הסיפור כל כך ישראלי, שתקראו תחושו שאולי זאת בדיוק השכנה שלכם מול, מי היא אוסי או רלי? לא ארחיב ואספר רק אומר, קיראו ותהנו, זהו ספר שיכול להוציא בקלות מכל מחסום קריאה, ספר קליל וכיפי בהוויה ארצישראלית הכי הכי שיש.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן