Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
דלת מול דלת
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 215
שתי נשים ישראליות, באמצע מרוץ החיים, שחשבו שהן יודעות הכול אבל גילו שהחיים עדיין מסוגלים להפתיע. אוסי היא בחורה מתוכננת ומתוקתקת. הכול אצלה דופק כמו שעון: לימודים, זוגיות, קריירה, דירה, ילד ראשון. כולם אומרים שהיא תותחית–על ומסוגלת לעשות הכול, אלא שאז נוחת עליה ההיריון השני, ויחד איתו נדמה שהכול קורס כמו שורה ארוכה של אבני דומינו. שום דבר לא מסתדר כמו בתכנון המקורי, בטח לא שלה. לרלי, השכנה ממול, יש ארבעה ילדים, בעל בשירות קבע וכלבה. היא לא מתרגשת מבלגן. היא החליטה שכאוס הוא הסדר החדש. היא חושבת שניצחה את המערכת כשוויתרה על תכנונים ארוכי טווח ועלתה על טרנינג. רלי מסתדרת עם כל מה שבא. אפילו טלפונים בהולים מהמורה על בסיס קבוע כבר לא מרגשים אותה. אבל איך היא תגיב כשבוקר אחד מתייצב מתחת לחלונה בחור שרמנטי שמבטיח להגשים לה חלום שאפילו לא העזה לחלום? היא חשבה שאי–אפשר להפתיע אותה, אבל הופתעה לגלות שכן. דלת מול דלת הוא רומן שכל אחת תמצא בו את עצמה ֿ הוא מתוק ומר, מצחיק ומכמיר לב, כזה שגורם לנו לחשוב על הפער שבין החיים שחשבנו שיהיו לנו לאלה שאנחנו חיים בפועל. זהו ספרה הראשון למבוגרים של הדס ליבוביץ', נשואה ואמא לשלושה ילדים פלוס כלב, שמנסה גם היא, ללא הפסקה, לפצח את נוסחת החיים. מתגוררת בתל אביב, כתבה טור אישי על אמהוּת ועל ילדוּת ב"עכבר העיר" וכן פרסמה שלושה ספרי ילדים

כל אחת יושבת מאחורי הגה ללא בלמים, כשהחיים מתגלגלים לכיוון אחד והשליטה עליהם לא תמיד בידיים שלה.

במרכז עלילת הספר 'דלת מול דלת' ניצבות שתי נשים שהן שכנות הגרות דלת מול דלת, כל אחת שונה בדרכה שלה וחיה לפי הקריטריונים ואמות המידה שהחיים למדו אותה.
אוסי היא אשת קריירה מאורגנת, יאפית שחייה ידועים מראש והיא לא מוכנה לקבל שום הפתעות לא צפויות בסדר יומה, היא נשואה לאיש הייטק, אמא לילד קטן ובהריון מתקדם עם ילד נוסף בדרך.
רלי היא ההיפך הגמור מאוסי, היא עקרת בית לא נואשת, אם לארבעה ילדים, נשואה לאיש קבע שמעולם לא נוכח ומנסה ללהטט בין הבית, הילדים ומה שנותר מהחלומות שאיבדה בדרך.
המציאות מפגישה בין השתיים בתוך מירוץ החיים בעודן מנסות לעמוד בקצב ולהישאר שפויות.
האם תצליח כל אחת מהן למצוא את חלקת אלוהים הקטנה שלה ולהגשים חלומות אישיים בתוך טירוף החיים? האם ימצאו שתיהן את האיזון ויחזירו שליטה לחייהן?

הסופרת הדס ליבוביץ' מצליחה בנגיעות אמן רגישות, משעשעות ומציאותיות לרקום עלילה שמשקפת בפני הקורא את הדילמות שיש לכל אישה ברגע שהיא הופכת להיות אמא: האם להקדיש את כל חייה לילדיה ולוותר על קריירה או להגשים את עצמה? כי הרי ידוע ש'ילדים מאושרים כשיש להם אמא מאושרת'.
כמובן שבספר זה, הדברים מוצגים באופן קיצוני כי בכל בחירה יש גם אמצע ופשרה וכל בחירה טומנת בחובה מחיר כבד שיש בצדה רווח והפסד.

נושא האימהות על כל צדדיה הוא חלק מאד מרכזי בעלילה וכמו כן השפעתה על הזוגיות והיכן עובר הקו הדק בין זוגיות פורחת לבין שחיקה וזוגיות במשבר ברגע שגורם נוסף נכנס לתמונה.
הספר 'דלת מול דלת' חושף את ההתפכחות מכל החלומות והקלישאות שהיו לנו על זוגיות ושותפות לנצח לפני שהגיעו הילדים, החלום ושברו הם חלק בלתי נפרד מהעלילה וניתן להזדהות עם כל אחת מהדמויות ונקודת מבטה המעט אגואיסטית על החיים.
לנשים בעלילה אין את הפריבילגיה להיות מרוכזות בעצמן כאשר הן צריכות לגדל את הילדים שלהן, הן בעצם הלב והנשמה בגרעין המשפחתי, לעומת הגברים שכמו בימי קדם יוצאים "לצוד" ולדאוג לפרנסת הבית אבל מבחינתם "הפרנסה" היא פתח מילוט ובריחה מהתמודדות.
כל אחת מהנשים בעלילה (כמו בחיים האמתיים) נאלצת לעשות ויתורים ולהגיע לפשרות על מנת לרצות את הסביבה, דבר שגורם לחוסר סיפוק עצמי ותחושה קשה של אכזבה ותסכול.
ג'ון לנון ז"ל אמר משפט נכון שמסכם את עלילת הספר הנפלא והמרגש הזה: "החיים הם מה שקורה לך בזמן שאתה עסוק בהכנת תכניות אחרות."
'דלת מול דלת' זהו ספר על אחוות נשים, קנאת נשים, שיפוטיות כלפי אנשים שחיים באופן שונה מהסטנדרט או מהרף הגבוה שהצבנו לעצמנו ואמונה חזקה שהדשא של השכן ירוק יותר, זה ספר שקוראים לאט ומתענגים על כל שורה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן