Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
דירת שותפים
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 427
מה היה קורה אילו שותפכם לדירה היה גם הנפש התאומה שלכם? ״דירת שותפים״ הוא סיפור מהנה על מציאת אהבה בדרכים הכי לא צפויות. אחרי פרידה מכוערת טיפי מור זקוקה למקום לגור בו. מהר. ובזול. אבל הדירות בטווח היכולת שלה עלובות לתפארת. מתוך ייאוש היא עונה על מודעה לדירת שותפים. ליאון שעובד משמרות לילה יהיה בדירה בשעות היום, וטיפי תוכל לשהות בה בלילות ובסופי שבוע. הוא נמצא בדירה רק כשהיא במשרד. למעשה, הם לעולם לא ייפגשו. טיפי וליאון מתחילים לכתוב זה לזה פתקים – תחילה על יום הוצאת האשפה, ותיאומים מנומסים לחלוקת שאריות האוכל, והשאלה הנצחית סביב מושב האסלה – למעלה או למטה. למרות היותם הפכים גמורים, עד מהרה הם מתיידדים. ואולי יותר מזה. אבל התאהבות בשותפ/ה היא רעיון רע מאוד... במיוחד אם מעולם לא נפגשתם. בת' אולירי עבדה בתחום המו"לות של ספרי ילדים לפני שהיתה לסופרת במשרה מלאה. הרעיון לספר עלה בראשה כשבן זוגה הרופא עשה משמרות לילה במסגרת הכשרתו, ולפעמים עברו שבועות בלי שנפגשו; אבל היא יכלה לעקוב אחר חייו לפי מספר כוסות הקפה שנשארו על השיש, כמה הוא אכל, והאם הסימנייה בספר שקרא שינתה את מיקומה. מה אפשר ללמוד אפוא על מישהו שגרים איתו, כשאין שום חפיפה בין חייכם?

טיפי הרגע יצאה ממערכת יחסים לא בריאה עם ג'סטין שמסלק אותה מהדירה המשותפת שלהם ואף מכריח אותה לשלם לו שכר דירה על חלק מהזמן בו גרו ביחד. בעודה חסרת כל כמעט ובניגוד מוחלט למה שחבריה מציעים לה, היא מוצאת סידור מיוחד. היא חולקת מיטה עם ליאון אך בזמנים שונים. ליאון הוא אח בהוספיס ועובד בלילות כך שנוצר מצב שבימים הוא בדירה ובלילות ובסופי שבוע טיפי שם. למעשה הם שותפים אבל לא נפגשים פנים אל פנים.

הם כן נפגשים בדרכים אחרות ויצירתיות ולומדים להכיר זה את זו. למשל הם מבשלים זה לזו – ליאון יודע שטיפי עצובה כשהיא אופה בראוניז. טיפי יודעת עד כמה ליאון היה עייף כשחזר לפי הסימנייה שבספר שלו (האם הוא קרא או לא). הם מדמיינים זה את זו לפי החפצים והבגדים שבדירה ובעיקר לפי הפתקים שהם משאירים במקומות שונים עד שלפעמים נוצר שביל ערוך של פתקים צהובים.

לשניהם חיים לא קלים. האקס של טיפי עוקב אחריה ומנסה להכריח אותה לחזור אליו והיא מתחילה להבין שהוא עושה זאת בדרכים לא נאותות ולא מקובלות. אחיו של ליאון, רי'צי, כלוא על לא עוול בכפו לטענתו וליאון מנסה להוכיח את חפותו ולהוציא אותו מבית הכלא. הוא חש בדידות עצומה כשאפילו חברתו לא מאמינה שאחיו לא אשם.

דעתי על הספר

"דירת שותפים" עושה רושם של ספר קליל ומצחיק וברובו הוא אכן כזה אבל יש בו הרבה מעבר לכך.

מאוד אהבתי את העלילה המקורית על שני אנשים שחולקים דירה ובעצם חיים משותפים אבל לא מתראים. אהבתי שהסופרת השקיעה בפרטים קטנים והוכיחה כיצד הם כן נפגשים גם אם לא פיזית.

מאוד אהבתי את העובדה שהספר עוסק באנשים פשוטים ורגילים שיכולים להיות כל אחד מאיתנו. אהבתי שהדמויות אנושיות ולא מושלמות, שלכל אחד יש מעלות וחסרונות. טיפי היא בחורה מבריקה וצבעונית אבל גם קצת אימפולסיבית וילדותית. ליאון רגיש וקשור למשפחתו אבל הוא גם ביישן ממש ובודד. חשוב הסופרת עסקה בנושאים לא נעימים כמו התעללות נפשית במערכת יחסים ובצדק ושמה אותם במרכז סדר היום.

ברור לי שיום אחד "דירת שותפים" יהפוך לסרט אינדי חמוד וכשזה יקרה אני מקווה שהוא לא ייאבד את האיכויות שלו. בכל מקרה אני אהיה הראשונה לצפות בו.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן