Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
דירה בפריז
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 304
מדלן, שוטרת לונדונית צעירה, שוכרת סטודיו בסמטה פריזיאית קסומה כדי להתבודד ולנוח. אבל באותו יום ממש מגיע לסטודיו גספר, סופר מניו יורק, כדי לכתוב בבידוד. בגלל טעות של מתווך דירות, נגזר עכשיו על שני המתבודדים הללו להיות ביחד. הסטודיו השתייך לצייר המפורסם שון לורנץ, שמת לפני שנה והשאיר שלושה ציורים שנעלמו. מדלן וגספר - המוקסמים מגאונותו ומסוקרנים מגורלו המר - מחליטים לשלב כוחות כדי לאתר את הציורים רבי הערך האלה. אין להם דרך לדעת, שכדי לחדור לסודו האמיתי של שון לורנץ יהיה עליהם להתעמת עם השדים שלהם עצמם, בחקירה שתשנה את חייהם לנצח. גיום מוסו נולד בצרפת ב־1974, והוא הסופר המצליח ביותר בצרפת. בנה של ספרנית, שכבר בגיל עשר חלם להפוך לסופר. ספריו תורגמו ל־40 שפות ונמכרו עד כה ב־28 מיליון עותקים. ספריו קולו של המלאך, מחר, סנטרל פארק והנערה מברוקלין ראו אור בהוצאת כנרת זמורה ביתן והיו לרבי מכר. "מותחן עם טוויסט מטורף! מוסו שוב מבלבל את הקורא לאורך כל הדרך." - לה פריזיאן "תעלומה, רומנטיקה, תשוקה, צלילה לעולם היצירה המסתורי עם גיבורים אנושיים להפליא." - קוסמופוליטן "מותחן שיגרום לכם לשכוח את חיי היומיום השגרתיים ולהתחיל לחלום ולדמיין." - Elle ספריו של גיום מוסו מצטיינים בחדשנות הייטקיסטית הן בתוכנם והן בדרך העברת העלילה: יותר מקול דובר אחד בכל ספר, מיילים והודעות טקסט בין הגיבורים ועוד. כמו כן ספריו חוצי ז'אנרים. הגיבורים שלו מתנהלים בעולם המודרני והכאוטי שלנו, שהטכנולוגיה הופכת אותו לכפר (גלובלי) קטן, גם כשהם עוסקים עבודות low-tech מסורתיות ובערכים שהאנושות עסוקה בהם משחר היותה.

מדלן גרין, שוטרת לשעבר, שפעלה בניו יורק ולונדון, רוצה לקחת פסק זמן מהחיים ולהתכונן לדבר הכי משמעותי בחייה, מגיעה לפריז ביום סוער וגשום כדי לנוח ולצבור כוחות.

גספר קונטס, כותב מחזות מפורסם, ביקורתי מאוד כלפי אנשים והאנושות בכלל, שונא טכנולוגיה. מתנהל ללא טלפון נייד וללא מחשב, נוחת גם הוא בפריז ההומה ומלאת בלאגן והמולה בגלל שביתת עובדים. כל מה שהוא רוצה זה להגיע לדירה ששכר, להיות עם עצמו ולכתוב את המחזה שלשמו הגיע לפריז.

רק שחלומו של גספר לשקט ובדידות מתנפץ כאשר הוא מוצא בדירה ששכרו עבורו את מדלן. מסתבר שהייתה טעות ושניהם שכרו את אותה דירה לאותם תאריכים. דירה של צייר שמת בנסיבות טרגיות.

מכאן הם מתחילים להתוודע לסיפור חייו של שון לורנץ, הצייר המפורסם. כל אחד מתוודע בדרך אחרת ומקבל מידע מאנשים שונים, אך הסיפור בכללותו מרכיב עבורנו את הפאזל הגדול. סיפור חיים טראגי, של אהבה, אומנות ואובדן נורא. מסתבר שמותו של הצייר היה מפתיע ותעלומה מתלווה לימיו האחרונים.

בתחילת הספר כאשר שניהם מגיעים לדירה יש תיאורים כ"כ חיים של האומנות של הצייר שון לורנץ

שממש התחשק לי לקחת מכחולים וקנבס ולצייר משהו לא מוגדר ומלא צבעים חיים ושמחים.

גם מדלן וגם גספר לא ששים לבלות זה בחברת זו אך הציורים המהפנטים ומלאי החיים, ואווירת המסתורין האופפת את דירה, גורמים להם לשתף פעולה.

כאשר הם פותרים את התעלומה מסתבר שהסיפור אינו נגמר ויש להם עוד קצוות לקשור.

בספר אנו נחשפים לחיבוטי הנפש של הדמויות לגבי משמעות החיים, הורות, אהבה ומשפחה. 

כל פרק פותח בציטוטים נבחרים של אומנים ידועים. התיאורים בספר כתובים בצורה פיוטית ונרחבת שממש עושה חשק לבקר במקומות המתוארים. באחד הפרקים הוזכר השיר אהבה בת עשרים של ז'אק ברל כדרך לתאר את חיי האהבה של הצייר שון לורנץ', מה שגרם לי ללכת ולשמוע את השיר תוך כדי הקריאה.

רק דבר אחד קטן הפריע לי. בחלק מהספר, הסופר קורא למדלן בשמה ולפעמים בכינוי הצעירה. מעניין איך זה במקור, לפני תרגום.

 

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן