Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
דיו חיוור
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2005
מס' עמודים: 446
הרלן קובן, מחבר רבי-המכר עוצרי הנשימה הנעלמים וההזדמנות האחרונה, עושה זאת שוב, בספר שכבש בסערה את מצעדי המכירות בכל מקום בעולם שבו הופיע, וקיבע סופית את מעמדו של קובן כמלך הבלתי-מעורער של ספרות המתח האמריקאית. דיו חיוור הוא שם הלהיט הגדול של להקה שכמעט היתה לאגדה והתפרקה בנסיבות מסתוריות רגע לפני הפריצה קדימה. שנים רבות אחרי הקונצרט האחרון של הלהקה, שנגמר באסון, נסחפים חייהן של כמה דמויות למערבולת מסוכנת שאין ממנה מוצא. בעלה של גרייס לוסון נעלם. היא מקבלת איומים על חיי ילדיה. המשטרה לא מאמינה לה. וכל חבריה מסתירים ממנה משהו. גרייס חייבת לגלות את האמת, לנער את כל השלדים בכל הארונות ולפצח את הסוד האפל שמאחורי דיו חיוור, שיר אחד תמים שהוביל יותר מדי אנשים חפים מפשע (אם יש דבר כזה) לאבדון מוחלט. סקס, סמים ורוקנ'רול - ומתח שלא היה כמוהו, אפילו בעולמו המופלא של הרלן קובן. מן הביקורות: "מעט מאוד סופרים יכולים להפנט כך את הקורא, ולגרום לו לפלוט קריאות 'וואו' תכופות, מן הסוג שרק ספרים שאהבנו בילדותנו היו מסוגלים לסחוט מאיתנו." The Guardian "אף אחד כנראה לא סיפר להרלן קובן שברוב ספרי המתח מקובל לייצר שיא אחד ויחיד. אצלו כמעט כל פרק נגמא בשיא משובח וממוטט, האנרגיה מעלפת חושים וההפתעות נוחתות בקצב אש. זה סוחט ומטלטל אבל כל-כך ממכר. תן לנו עוד, קובן, אנחנו לא יכולים בלי'' Daily News "דיו חיוור הוא הספר הבשל, העמוק והמורכב ביותר של קובן עד כה. כתיבתו כאן מתאפיינת בעוצמה רגשית חסרת תקדים, בעיצוב מדויק של דמויות בלתי נשכחות, וביכולת מעוררת השתאות ליצור עלילה גדולה מהחיים, ועם זאת קרובה לחיים באופן שובר לב'' BBC

 

הייתה תקופה שבה שמה של גרייס לוסון כיכב בכותרות. לא בגלל כישרון מיוחד או הישג כלשהו. היא פשוט נשארה בחיים. לפני שנים, גרייס הלכה להופעה של להקת ג'יימי X. באותו לילה, שלימים נקרא "הטבח בבוסטון", בזמן שאלפי אנשים המתינו ללהקה שתעלה להופיע, מישהו ירה באקדח. הבהלה יצרה כאוס, מה שגרם לכך שאנשים ניסו להימלט מהמקום, רומסים אנשים אחרים בדרך. גרייס נמחצה אל המעקה, אך ניצלה בנס. שמונה עשרה בני אדם מתו באותו הלילה. הסולן של הלהקה נעלם, איש בשם ווייד לארו הואשם בירי שהתחיל הכל וגרייס? גרייס ניסתה למלא את תפקידה בתור נציגת השורדים.

היא הצליחה לשים מאחוריה את הכל, הכירה את בעלה, ילדה שני ילדים וחייה חיים נורמטיבים לחלוטין. עד שיום אחד הכל השתנה.

כשגרייס הולכת לחנות כדי לפתח תמונות מהטיול המשפחתי, היא מבחינה בתמונה שלא קשורה. היא בוודאות לא הייתה חלק מהתמונות ששלחה היא בעצמה לפיתוח. מה גם, שהתמונה הייתה קצת קריפית. היו שם חמישה אנשים, כשעל אחת מהן מצוייר איקס אדום. זה לא היה מטריד אותה יותר מידי, רק שאחד מהאנשים בתמונה נראה ממש כמו בעלה. אז גרייס עשתה את הדבר המתבקש וניגשה לג'ק, בעלה, עם התמונה. זאת הייתה הפעם האחרונה שהיא ראתה אותו.

ג'ק יצא מהבית באותו הלילה ולא חזר.

עם שני ילדים וארגז של שאלות, גרייס מנסה למצוא את בעלה. היא נאלצת לבקש עזרה מאנשים שעליהם היא סומכת, וגם מאלה שלא. היא לומדת על העבר של בעלה, שמעולם לא התעקשה לחטט בו, בזמן שגם העבר שלה מתעקש לדפוק בדלת.

 

זה היה הספר הראשון של הרלן קובן שקראתי. בזמנו כולם דיברו על הנעלמים, אבל אני התחלתי ממנו. הייתי בערך בת 13, אבל ראיתי את כל העונות של CSI וחשבתי שמתח קטן עליי. אולי זה לא הספר הכי טוב שלו (לפי תגובות באינטרנט), אבל זה הראשון שקראתי ותמיד יהיה לו ניחוח קסום עבורי.

אחד הדברים שאני הכי אוהבת אצל קובן זה ההבנה העמוקה שלו של טבע האדם. הדמויות שלו כל כך מגוונות ותמיד מציגות אמת טהורה. אף אחת מהדמויות שלו לא קדושה או מרושעת במלוא מובן המילה, יש מורכבות, יש סיפור מאחורי כל אדם. גם בספר הזה, כמו בשאר ספריו, יש המון המון דמויות שלא ברור מה תפקידן בסיפור. אני אוהבת את ההצגה שלהן מנקודות מבט שונות, לא רק דרך עיניו של הגיבור, כי נדמה לך שאתה יודע כל, אבל בעצם אתה לא יודע יותר מהגיבור.

נמשכתי מאוד לדמות של גרייס, שעברה עליה טראומה שאינה זוכרת והיא הייתה צריכה להתמודד עם ההשלכות במהלך השנים. היה גם משהו כל כך יפה באישה שנלחמת על בעלה, כי אנחנו רגילים לראות את הדמות הגברית שיוצאת למסע מטורף בשביל האישה.

בספר הזה במיוחד היה קשה לי לצפות את הסוף. כן, היו דברים שניחשתי מראש, במיוחד כי קראתי כל כך הרבה קובן שחשבתי שעליתי על הנוסחה, אבל גם כשהדברים התגלו ונדמה לי שזה נגמר, הגיעה עוד הפתעה. זה לא ספר של סוף טוב. בעצם, אני לא בטוחה שקובן הוא סופר של האפלי אבר אפטר. אבל הטעם הביטר סוויט שנשארתי איתו ליווה אותי עוד הרבה אחרי שסיימתי. גם בגיל 13, גם עכשיו.

אם אתם חובבים עלילות מפותלות, דמויות נהדרות ומתח תמידי, זה אחלה ספר. נסו אותו.

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן