Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
דונה גרסיה
תגית:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 408
דונה גרסיה היא יצירה המבוססת על מאורעות היסטוריים אמיתיים, אשר במרכזה אישה, בת למשפחת אנוסים מפורטוגל. סיפור העלילה מתרחש על רקע שלטונם של קרל החמישי מלך ספרד וקיסר גרמניה, אליזבט הראשונה מלכת אנגליה ושל סולימאן המפואר, סולטאן האימפריה העות'מאנית. אחרי גירוש יהודי ספרד ופורטוגל קמה לה דמות מופת - הלא היא דונה גרסיה - אשר כוננה בעזרת עושרה המופלג, תושייתה ואומץ ליבה מהלכים להצלת המוני אנוסים מציפורני האינקוויזיציה, ולקראת סוף ימיה חילצה מידי הסולטן הבטחה להקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. דונה גרסיה הייתה מנהיגה גדולה אשר הקדישה את חייה להצלת עמה. היא ראויה להימנות עם הגיבורים והגיבורות של הציונות על פועלה לחידוש חיים מדיניים יהודיים בארץ ישראל, ולזכות בתואר "הציונית הראשונה". לאורך הסיפור מתגלה, בין השיטין, דרמה המתחוללת בנפשה של הגיבורה: המתח בין הזהות הגדולה לזו הנסתרת, מתח שהיא ובני משפחתה לא יצליחו לפתור, חרף הירתמותם ללא לאות לענין הציוני. זהו ספרו הרביעי של אהרון נומאז, החי בתורכיה, אשר הפליא לרקום עלילה חיה ותוססת בהתבססו על מאורעות אמיתיים. ספריו הפכו  לרבי־מכר בתורכיה. דונה גרסיה תורגם לאנגלית וכעת רואה אור בעברית. ספריו הנוספים של אהרון נומאז: יוסף נשיא, המרגל היהודי של הסולטאן; יוסף נשיא, בעקבות חלומות גדולים; סטרומה - קורות האסון הקורא לחקר המצפון.

"דונה גרסיה" הינו רומן היסטורי-ביוגרפי העוסק הפורש בפני הקוראים את חייה של דונה גרסיה (חנה) נשיא. יהודייה, בת למשפחת אנוסים ("מראנוס" כפי שהם כונו במולדתה) מפורטגל, שהייתה לאחת הנשים העשירות והמשפיעות בדורה.

דונה גרסיה גדלה כנוצרייה אך קיימה עם משפחתה מנהגים יהודיים בסתר. משפחתה הייתה עשירה בעקבות עסקי מסחר בתבלינים. היא התחתנה עם דודה המבוגר ממנה בשנים רבות, פרנסיסקו מנדס. היא אהבה אותו אהבה גדולה ואף ילדה לו בת בשם ריינה. עם מותו של בעלה, היא תפסה בעלות על עסקי המסחר המשפחתיים יחד עם גיסה דיוגו (שהיה גם נשוי לאחותה בריאנדה).

עקב רדיפות הנוצרים את המראנוס נאלצה המשפחה לנדוד הרבה באירופה. בכל מקום בו שהו הם ניצלו את קשריהם הענפים עם שליטי אירופה על מנת לעזור בסתר ליהודים האנוסים. פחדה הגדול של דונה גרסיה היה להיתפס על ידי האינקוויזיציה ושהם יענו אותה. לאחר מותו של גיסה והעברת השליטה המלאה על עסקי המשפחה ואף על אחייניתה לה-צ'יקה אליה, היא החליטה שנמאס לה להיות רדופה ועליה למצוא מקום בו הם יהיו בטוחים.

אחותה שלא אהבה כי בעלה העביר לדונה גרסיה את השליטה ולא אהבה להיות בצל אחותה הבכורה, ניסתה אף היא להזיק לה. היא הלשינה עליה כי היא יהודייה בסתר. כך מצאה עצמה דונה גרסיה עם בנותיה כלואות במנזר במשך חודשים ארוכים. לבסוף, בעיקר בגלל קשריה עם השלטונות, היא לא עונתה ושוחררה. בשנות חייה האחרונות היא זכתה לשלווה ולנחלה כשעברה עם משפחתה לאיסטנבול שם היא קיימה יחסים חמים והדוקים עם סולטאן האימפריה העות'מאנית.

דעתי על הספר:

"דונה גרסיה" הוא רומן ביוגרפי על אישה יוצאת דופן. אישה חזקה שחיה בתקופה בו לא היו הרבה כמותה. מעשי הצדקה שלה למען עמה זיכו אותה בכבוד רב. תושייתה ואופן ניהולה את העסק המשפחתי הפכו אותה לאהובה בקרב שליטים נכבדים. למרות זאת היא חיה חיים צנועים יחסית ומעולם לא שכחה מהיכן באה ומה מטרתה האמיתית בחיים. היא אחת הנשים מעוררות ההשראה שקראתי עליהן.

כבת למשפחתה ספרדית-טורקית שמעתי מדי פעם על דונה גרסיה אך לא ידעתי עליה הרבה. הספר אפשר לי להכיר אותה לעומק ואני שמחה על כך. הספר כתוב בשפה לא ספרותית עם המון עובדות ונתונים היסטוריים. קצת הזכיר לי בכך את "יומנה של גברת רוטשילד" אך עדיין צלחתי אותו. בעיניי מדובר בספר שנועד בעיקר לחובבי היסטוריה.

לרכישת הספר דרך אתר עברית לחצו כאן

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן