Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
דברים שהשתיקה יפה להם
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 283
דברים שהשתיקה יפה להם הוא רומן בלשי פרוע ומצחיק אף יותר מקודמו – "אין סודות בחברה". הבלש החד־פעמי שיצר יונתן שגיב מחליף סגנונות בווירטואוזיות חוצת מגדרים, מתפרץ למערבולת הזהויות המעמדיות, האתניות והלאומיות של הישראליוּת והופך מבלי משים למשורר של תל־אביב - על עינוגיה ושקריה. עודד חפר, המכונה "החופרת", אינו מרוצה. מילא ששנה אחרי הסיום המוצלח של חקירתו הראשונה התהילה והלקוחות אינם בנמצא, אבל כעת עודד מקבל משימה מעליבה: למצוא חתול שאבד לסבתו. במקום חתול, החופרת נתקלת בגופה. כשהגוויות נערמות וחיי סבתו לפתע נתונים בסכנה, עודד פותח בחקירה כשלרשותו אינטואיציה לקויה, רומן עם שוטר בארון ופה מלוכלך.

החוקר הפרטי, עודד חפר המכונה "החופרת" (הוא אוהב לדבר על עצמו בלשון נקבה) חוזר בספר המשך לאחר ההרפתקאות הרבות שעבר בספר הקודם: 'אין סודות בחברה'.

והפעם הוא נחלץ לעזור לאישה בשם נוקי פיין או בשמה החליפי: סבתא.
סבתו של עודד (שלא מרשה לו לקרוא לה כך מכיוון שזה גורם לה להרגיש כמו שזיף מיובש) זקוקה לשירותי הבלשות שלו,  עודד מתרגש שהנה הגיע הרגע המיוחל בו הוא יוכל לממש את כשרונו כחוקר פרטי.
התלהבותו יורדת מהר מאד כאשר הוא מבין שסבתא רוצה שהוא ימצא  את החתול שלה המכונה 'שמואל' ושעקבותיו נעלמו בשלושת הימים האחרונים.
עודד מתרצה לעזור במציאת החתול בתמורה לעוגת שמרים ועוגת תפוחים שתכין לו סבתא.
החקירה המוזרה מובילה אותו לראובן, קשיש חולה אלצהיימר המשתכן יחד עם סבתו בבית אבות "מרגוע".
כאשר מגיע עודד להתעמת עם ראובן על היעלמותו של החתול, הוא מגלה את גופתו מתבוססת בדמה ומכאן בעצם מתחילה החקירה האמתית.

אני חייב לפתור את הרצח הזה למען ראובן.  זה מה שהוא היה רוצה.  ואם במקרה הפתרון יתניע מחדש את קריירת הבילוש המשותקת שלי, אז באמת מי אני שאתלונן. (עמ' 32)

עודד מזעיק לזירת הפשע את רב פקד ירון מלכה, חבר ילדות ומאהב (בארון) שלו בדימוס.
ירון דורש מעודד לרדת מהחקירה ולתת למשטרה לעשות את עבודתה אבל לא אחד כמו ה'חופרת' יוותר על הזדמנות כזאת שנקרתה בדרכו.
הוא ממשיך לחקור את קשישי בית האבות לגבי ראובן וצריך להתמודד מול פקד יפתח שוהם,  שנוא נפשו, שלא מוכן שיקחו ממנו את הקרדיט המגיע לו על התיק הזה ובטח לא מישהו כמו עודד חפר.

אני מתיישב על הספסל מזועזע ומיוזע.  יפתח שוהם לא צחק. הוא רוצה לפתור את התיק הזה, ועדיף על גופתי המתה. נשימה מפוחדת נפלטת מפי כשאני מבין שאין לי אפילו למי להתלונן. (עמ' 105)

כאשר קשישים נוספים מוצאים את מותם, מבין עודד שהחקירה הרבה יותר מסובכת ממה שחשב ומבחינתו כולם חשודים עד שהוכח אחרת.
עודד ממשיך את החקירה במרץ למרות הסתייגות המשטרה ותוך כדי כך מקווה להחזיר אל זרועותיו את ירון מלכה שמתחמק ממנו בכל דרך אפשרית.
הוא מרגיש בחושיו החדים שכל אחד מהנחקרים משקר לו אבל מה כל אחד מסתיר?

עודד חפר הוא דמות שנונה, הומוריסטית מלאת פניני לשון מקוריים ומצחיקים, מה שבטוח שאם הוא לא היה דמות וירטואלית הייתי מאמצת אותו בתור החבר הכי טוב שלי.
הסופר יונתן שגיב עשה זאת שוב וספר ההמשך עם עלילותיו של החוקר הפרטי עודד חפר, אפילו יותר מצחיק מהספר הראשון…אם מתחשק לכם לקרוא ספר שכולו הנאה וצחוק, זה הספר בשבילכם.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן