Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גרעין אדום
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 237
"נועה, תקשיבי, זה עניין של חיים ומוות. אנחנו חייבים להגיע לקיבוץ בסוף השבוע הקרוב. תשתחררי מכל המשימות ובואי. את חייבת לאשר עכשיו שאת באה, כי יואב עולה על טיסה." בכותונת סאטן לבנה ובשיער סתור עמדתי לצד שולחן האיפור בחדר השינה, אוזני לחוצה לנייד ועיניי בוהות בנדב המכורבל במיטה שלנו, מתפללת שלא יתעורר... שנות התשעים. שנה לפני שרבין נרצח. כשנתיים לפני אסון המסוקים. הסכם השלום עם ירדן נראה באופק, ובערבה התקווה אחזה בכול. ארבעה חבר'ה בני שמונה עשרה עוברים לגור בקיבוץ צעיר בערבה לשנה אחת שמשנה את חייהם לנצח. עשרים שנה לאחר מכן מזעיק ניצן את כולם חזרה לקיבוץ וסודו נחשף. חיי הארבעה משתנים שוב לבלי היכר. "גרעין אֱדום" הוא ספר קצבי ומותח שמשולבים בו מעגלים אישיים, חברתיים ופוליטיים. סיפור על חברות עזה ועל ניסיון נואש להיאחז בערכי בית ומשפחה, אינדיבידואליות וקולקטיביזם, בישראליות האמיתית והמדומיינת – ניסיון שלעיתים מתנפץ אל תוך משברי החיים. זהו סיפור הפורט על נימי הלב אך גם מלא אופטימיות, קִרבה,  אהבה והגשמת חלומות.

נועה מתעוררת בארבע בבוקר מצלצול הנייד שלה. על הקו נמצא ניצן, אחד מהחברי הגרעין שלה משנת השירות בקיבוץ רותם שבנגב. הוא אומר לה שהיא חייבת לבוא בקיבוץ בסופ"ש הקרוב, כי הוא צריך לספר לחבר'ה של הגרעין משהו חשוב. היא מבטיחה שתגיע ולאחר מכן צריכה להתמודד עם ההשלכות – נדב, בעלה, לא מרוצה מהרעיון והפגישה עם הקיבוץ והגרעין בפורמט מלא בגיל 40 היא לא פשוטה.

הספר מסופר כולו מנקודת המבט של נועה, אבל בעצם מספר את סיפורים של ארבעת חברי גרעין אֱדוֹם – ניצן, יואב, יעל, וכמובן נועה עצמה. העלילה מזגזגת בין הזמן הנוכחי, בו נפגשים החברים בקיבוץ, לסיפורים מהעבר – ממגוון נקודות זמן. במקביל, אנחנו קוראים סיפור התבגרות (שמתחיל בתיכון ונמשך הרבה אחרי שנת השירות) וסיפורים על משבר גיל ה-40. אנחנו פוגשים בו מקרוב את החברה הישאלית, בנקודות שונות – התל-אביבים של פעם ושל היום, החיים בקיבוץ, השירות הצבאי, הסטארטאפיסטים שהצליחו בגדול, היורדים לחו"ל.

"גרעין אֱדוֹם" מכניס אותך לסיפור כבר מהרגע הראשון – אנחנו כקוראים מחכים לגלות יחד עם נועה למה ניצן הקפיץ את כולם לסוף השבוע בקיבוץ. הסיפור המרכזי מעניין וגם החזרות לעבר – למרות שבהרגשה שלי הן קצת מאפילות על עלילת זמן האמת, והייתי שמחה אם היא הייתה רחבה יותר. הקריאה זורמת ונעימה, ואני אישית קראתי חלק גדול מהספר ברציפות.  

אהבתי את הדמויות המרכיבות את הגרעין ואת הסביבה שלו. מבחינת ארבעת הדמויות המרכזיות – למרות שרובן הגיעו מרקע דומה, כל אחת מהן שונה והתפתחה לחיים אחרים. כל אחת מתמודדת עם קשיים שונים בתקופה הזאת, והן כולן שם ביחד – לתמוך ולעזור לחברים ותיקים. אהבתי גם את תיאורי הנוף והאווירה בקיבוץ – בתור מישהי שחזרה לא מזמן למרכז הארץ אחרי תקופה של מגורים בדרום, הם חיממו לי את הלב והעלו לי זכרונות נעימים. אם אתם מהאנשים שמעדיפים נופים ירוקים, כנראה שפחות תתחברו לחלק הזה בסיפור.

בשורה התחתונה, נהנתי מהספר ואני מאמינה שאם אתם מאוהבי הרומנים הישראליים תהנו ממנו גם אתם.

קראתם את הספר? או אולי את הספר הראשון של דנה שניידר (שעוד לא הספקתי לקרוא) ? אשמח לשמוע 🙂

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן