Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גרסת הבמאי
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 356
זה‭ ‬מה‭ ‬שאלי‭ ‬רצתה‭ ‬תמיד‭:‬ האורות‭ ‬כבים‭,‬ הקהל‭ ‬מתחיל‭ ‬למחוא‭ ‬כפיים‭,‬ והיא‭ ‬על‭ ‬הבמה‭.‬ רק‭ ‬בעבור‭ ‬זה‭ ‬היא‭ ‬עזבה‭ ‬את‭ ‬היישוב‭ ‬הצפוני‭ ‬שבו‭ ‬גדלה‭ ‬ולא‭ ‬נרשמה‭ ‬ללימודי‭ ‬רפואה‭ ‬כמו‭ ‬שציפו‭ ‬ממנה‭.‬ אבל‭ ‬כמה‭ ‬חבל‭ ‬שאלי‭ ‬היא‭ ‬התלמידה‭ ‬הכי‭ ‬גרועה‭ ‬בבית‭ ‬הספר‭ ‬למשחק‭.‬ השחקנית‭ ‬הכי‭ ‬פחות‭ ‬מבטיחה‭ ‬ובוודאי‭ ‬הכי‭ ‬פחות‭ ‬מקיימת‭.‬ הדברים‭ ‬מתחילים‭ ‬להשתנות‭ ‬רק‭ ‬כשאלי‭ ‬פוגשת‭ ‬את‭ ‬בן‭ ‬ואת‭ ‬רוני‭,‬ הסטודנטים‭ ‬המבטיחים‭ ‬והמוכשרים‭ ‬ביותר‭ ‬בבית‭ ‬הספר‭ ‬למשחק‭.‬ אלי‭ ‬המוקסמת‭ ‬חוברת‭ ‬אליהם‭ ‬בלי‭ ‬להסתכל‭ ‬לאחור‭.‬ נדמה‭ ‬לה‭ ‬שהם‭ ‬האנשים‭ ‬היחידים‭ ‬שחיים‭ ‬באמת‭,‬ שאוהבים‭ ‬באמת‭,‬ שלא‭ ‬נכנעים‭ ‬לפשרות‭.‬ בתוך‭ ‬השלישייה‭ ‬שלהם‭ ‬היא‭ ‬מרגישה‭ ‬חזקה‭ ‬ובלתי‭ ‬מנוצחת‭.‬ אבל‭ ‬אירועים‭ ‬סוערים‭ ‬פוקדים‭ ‬את‭ ‬בית‭ ‬הספר‭.‬ אחד‭ ‬התלמידים‭ ‬מת‭,‬ ככל‭ ‬הנראה‭ ‬בתאונה‭ ‬מחרידה‭,‬ ויש‭ ‬מי‭ ‬שמושך‭ ‬בחוטים‭.‬ העולם‭ ‬שמאחורי‭ ‬הקלעים‭ ‬מתגלה‭ ‬כרקוב‭ ‬וחשוך‭ ‬אפילו‭ ‬יותר‭ ‬מזה‭ ‬שמוצג‭ ‬על‭ ‬הבמה‭.‬ ואולי‭ ‬ההצגה‭ ‬לא‭ ‬נגמרת‭ ‬אף‭ ‬פעם‭,‬ כי‭ ‬איש‭ ‬לא‭ ‬מוכן‭ ‬לכבות‭ ‬את‭ ‬הזרקורים‭.‬ בגרסת‭ ‬הבמאי‭ ‬מספרת‭ ‬אינה‭ ‬איזנברג‭ ‬סיפור‭ ‬סוחף‭ ‬על‭ ‬אנשים‭ ‬צעירים‭ ‬שרוצים‭ ‬להצליח‭,‬ על‭ ‬אהבה‭,‬ התפכחות‭ ‬ושקרים‭ ‬מתוקים‭,‬ ובעיקר‭ ‬על‭ ‬עומק‭ ‬הניצול‭ ‬והכאב‭ ‬שעלולים‭ ‬להתחולל‭ ‬בזירת‭ ‬תיאטרון‭ ‬ובית‭ ‬ספר‭ ‬למשחק‭.‬ קשה‭ ‬להרפות‭ ‬מהספר‭ ‬הזה‭,‬ שמגלה‭ ‬שהציפוי‭ ‬המתוק‭ ‬הוא‭ ‬לא‭ ‬פעם‭ ‬רעיל‭,‬ ובכל‭ ‬זאת‭ ‬כולנו‭ ‬מוכנים‭ ‬להמשיך‭ ‬ולאכול‭.‬ זהו‭ ‬ספרה‭ ‬השני‭ ‬של‭ ‬אינה‭ ‬איזנברג‭,‬ סופרת‭,‬ מחזאית‭ ‬ודרמטורגית‭.‬ ספרה‭ ‬הראשון‭,‬ 'הכול‭ ‬קל',‬ ראה‭ ‬גם‭ ‬הוא‭ ‬אור‭ ‬בהוצאת‭ ‬כתר‭.‬

אלי היא תלמידה מצטיינת מיישוב בצפון הארץ, יש לה ממוצע 112, וזה לגמרי הגיוני שהיא תבחר בלימודי רפואה, אבל מגמת התיאטרון שבה למדה בתיכון, מושכת קצת יותר את אלי, והיא נרשמת לבית ספר למשחק בעיר הגדולה תל אביב. ההתחלה של אלי היא לא טובה, המרצים נטפלים אליה, חוץ מאחד, וזה לא הופך את המצב ליותר טוב, המשחק שלה גרוע, והיא לא ממש מוצאת את עצמה או חברים. הכול משתנה כאשר אלי פוגשת את רוני ובן, מחווית סף מוות, החיים שלה פתאום מתחילים לצמוח ולתפוס כיוון חדש. אלי הופכת להיות כוכבת בבית הספר למשחק, למרות היותה רק סטודנטית שנה א', אבל לקראת סוף השנה, דברים מתחילים לצוף מעל פני השטח, והכול שוב משתנה, ואלי מוצאת הרבה שקרים, ובעיקר המון כאב.

אני לא יודעת מאיפה להתחיל, הספר הזה הוא אחד המיוחדים שקראתי לאחרונה, הוא לא ספר שהייתי מרימה בדרך כלל בחנות ספרים. כלומר, הייתי מרימה אותו כי הכריכה שלו מסקרנת מאוד, אבל אחרי קריאה בתקציר כנראה שהייתי מחזירה אותו אחר כבוד למקומו, לא כי הוא לא בסדר, אלא כי הוא פחות הסגנון שלי. אבל הקורונה עושה את שלה, והספר הגיע אליי. ובלי להסתכל יותר מידי בתקציר, צללתי לעלילה.

הספר מלא ברגש, כאילו נכתב מתוך סערת רגשות. אם הוא היה ציור, היו רואים בקלות את משיכות המכחול שלו, משתנות לפי קצב לא אחיד של הנפש. הספר מלא בתיאטרון, לא בדיוק תחום שאני חובבת, אבל הוא כתוב בצורה כל כך מלאת חיים, שלא יכולתי להפסיק לרגע את שטף הקריאה. אבל כמו שהחיים של אלי זרמו עד שהגיעו לנקודת משבר, גם אצלי הקריאה הייתה ככה, וכשהיה שלב קשה לקראת סופו, הרגשתי שהלב שלי נקרע עם אלי, לרגע הייתי תמימה כמוה, וניסיתי להבין מה קרה, והאם זה המוח שלי שמתעתע בי.

הספר לא נקי, אבל בצורה שבאמת בלעדיה הסיפור לא היה שלם, הוא לא רק ספר פרוזה רגיל, והוא לא רק רומן, הוא גם ספר מתח עם תעלומה גדולה בתוכו, והוא גם קצת ספר שירה, והוא מחזה אחד גדול שבסופו יורד המסך, ומשאיר אותנו, הקהל, פעורי פה, ורק אחרי כמה דקות אנחנו מצליחים לצאת מההלם ולמחוא כפיים. הספר מתאים למי שאוהב את המילה הכתובה, על כל צורותיה, סיפור, שירה או מחזה, אולי חובבי תיאטרון ימצאו את עצמם יותר בתוך הספר, אבל הסיפור הזה לא מיועד רק להם.

שורה תחתונה: כל העולם במה!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן