Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גנים טובים
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 330
הטכנאית פתחה את הדלת, ולפני שהספקתי לצאת שאלה, "אם היית יודעת שזה מה שיקרה, עדיין היית עושה את הכל?" "ברור," חייכתי. ראיתי מרחוק את הרופא מתקרב עם התיק שלי. אבל ידעתי שלא משנה מה הוא יאמר, את החיים שלי אני כבר הצלתי. שירלי משה, אמא צעירה שהדאגה העיקרית שלה היא איך להתחמק מהבוס התובעני שלה כדי להגיע בזמן לילדים, מגלה שהיא נשאית של הגן האחראי לסרטן השד וסרטן השחלה. מאותו רגע חייה של שירלי עולים על מסלול סוער, מאתגר ואמיץ, שנע בין הדאגה לאמה שחלתה בסרטן לבין הדאגה לעצמה כנשאית של אותו הגן. סיפורה של שירלי כתוב ברגישות רבה, ובמידה בריאה של הומור שבוקע דרך אינספור הדאגות והחרדות. זהו סיפור עוצמתי על אימהות, משפחה ופרידה בלתי נמנעת, אך הוא גם מלא נחישות ותקווה שניתן לשנות את הגורל שמכתיבה הגנטיקה. גֵנים טובים מציג את ההתלבטות הקשה של נשים רבות לגבי השאלה המורכבת: מה אני מוכנה לעשות על מנת שלא לחלות בסרטן? העלילה מבוססת על סיפורה האישי של הסופרת, אשר עברה בעצמה את המסלול של שירלי ואיבדה את אמה, שחלתה בסרטן השחלה. גֵנים טובים נע בין דמיון למציאות, שמתערבבים זה בזה ויוצרים סיפור אישי ורגיש.

שירלי בת ה 32 אמא צעירה שעובדת קשה כמו כולם, שונאת את הבוס כמו כולם ואת העבודה שלה כמו חלקנו, מגלה שאימה האהובה, שרק הגיעה לביקור בארץ (גרה באוסטרליה) חולה בסרטן השחלות. הסרטן התגלה בבדיקות שיגרתיות שהובילו לטיפולים מיידיים. הרופאים מבקשים מאימה של שירלי לערוך בדיקות דם, כדי לבדוק האם היא נשאית של גן שנקרא brca , גן ארור ואכזר שגורם לסרטן בשחלות או בשד. מאחר ואימה מתגלה כנשאית, שירלי נבדקת וגם היא מתגלה כנשאית הגן. את התשובה החיובית היא מקבלת ביום הולדתה ה 29, סימבולי משהו.

בתחילה הספר מספר על ההתמודדות של שירלי עם הכאב על המחלה הארורה של אמה שיקרה לה מכל ובהמשך גם על הפחדים שלה מהמחלה שמרחפת על ראשה שלה כשהיא אמא צעירה לשני ילדים.
לאחר הגילוי של הגן הארור שירלי ממשיכה בחייה אבל עם הרבה חששות ומחשבות. הוצע לה טיפול מנע שיקטין את הסיכוי שלה לחלות – להוריד בניתוח את השחלות ואת השדיים. היא שוקלת את זה בחיוב אך דוחה את הביצוע בכמה שנים. היא עוד רוצה להספיק כמה דברים בחיים שלה, בניהם גם ללדת את הילד השלישי ולהרחיב את המשפחה.
שירלי מתמודדת עם החששות שלה מהלא נודע ובעיקר מהמחלה הקשה של אימה. אימה עוברת טיפולים קשים, מאבדת את השיער שלה, את החיוניות שלה ואת הכוח שלה. חייה של אימה נגמרים לה מול העיניים. היא רואה כמה אמא שלה והסביבה שלה סובלים ומפחדת מהאפשרות שתהיה במקומה, הרי היא נושאת את אותו גן.

האם יהיה סוף טוב לסיפור ושירלי תנצל מהמחלה הארורה שמרחפת מעל ראשה?

זהו ספר שמבוסס על סיפור אמיתי, סיפורה האישי של הסופרת. ניכר בסיפור שהוא כתוב ממקור ראשון, מקור שחווה את החוויות הקשות הללו.
אני מאחלת לכולנו שרק נקרא על זה בספרים או שנשמע הרצאות, מאחלת לכולנו רק בריאות. ליבי יצא אל שירלי שכל חוויה שחוותה עם אימה החולה היא רק חשבה שזה החג האחרון יחד, היציאה האחרונה, יום ההולדת האחרון… היה לי מאוד עצוב בחלק מהספר.
הסופרת בחרה להתמקד לא רק באבל, במחלה ובהתמודדות איתה, אלא בחיים של שירלי שהמשיכו. היא עברה לעבודה חדשה, נכנסה להריון נוסף וגידלה את ילדיה הקטנים בין טיפול באימה החולה, עבודה ובית עם שלושה ילדים.

הסיפור שלפנינו מרגיש אמיתי, מרגש ונוגע ללב בעיקר משום שהסופרת הקפידה לתאר את החיים של שירלי בצל המחלה ולא מתוך המחלה. שירלי המשיכה לחיות. הספר עצוב אבל לא מאוד עצוב ואני חושבת שלמרות הקושי והנושא הטעון חשוב שנקרא אותו. גם בשביל שנדע מה החולים/ הנשאים חווים, מרגישים ומתמודדים ובעיקר משום שחשוב להגביר את המודעות, מודעות אכן יכולה להציל חיים.

מהם הגניםBRCA2  ו- BRCA1ומה גורמת המוטציה בהם?

החלבונים שהם תוצרי שני הגנים האלו מעורבים בשמירה ובבקרה על צמיחת תאים, חלוקת תאים ותיקון נזקים נרכשים בחומר התורשתי DNA. מוטציות מורשות בגנים  BRCA1ו- BRCA2גורמות לפעילות מופחתת של החלבונים הללו וכתוצאה מכך לכשלים בתיקון פגמי ה-DNA (מוטציות). מצב זה גורם לעלייה בסיכון לפתח סרטן.

מי צריך להיבדק?

ההחלטה נעשית לאחר שיחה עם יועץ גנטי שאליו מופנים על ידי הרופא המטפל על סמך קריטריונים מסוימים בסיפור האישי והמשפחתי. בסופו של דבר, ההחלטה לעבור בדיקה גנטית היא אישית, לאחר שנשקלו הסיכונים והיתרונות

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן