Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גנבת הבורבון
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 350
כשקופר מקווין מתעורר לאחר לילה עם זרה יפיפיה הוא מגלה שנשדד. הפריט היחיד שנגנב הוא בקבוק בורבון בשווי מיליון דולר. הגנבת, אישה מסתורית בשם פריס טוענת שהבקבוק הוא שלה בזכות, התווית בעצמה מגלה שזהו רכוש משפחת מדוקס, שהחזיקה ותפעלה את מבשלת הבורבון 'חוט השני' מאז ימיה האחרונים של מלחמת האזרחים, ועד שהחברה פשטה את הרגל מסיבה שאינה מובנת לאיש... פרט לפריס. בשעות הבוקר הקטנות של לואיסוויל, פריס פורמת ופורשת את סיפורה המדמם של תמרה מדוקס, יורשת המבשלה שהפכה לאימפריה. אבל שורשיו של העץ המשפחתי נעוצים באדמה מורעלת ופרותיו רקובים. למשפחת מדוקס יש בורבון בדמם ודם בבורבון.  הסיבה בשלה פריס רוצה את ברבון ׳חוט השני׳ נשארת עלומה עד שהאמת על זהותה לבסוף מתגלה. הנקמה העתיקה אותה תמרה נדרה להשלים, יכולה סוף סוף להתממש.

כמי שקוראת הרבה ספרים, אני כל הזמן מחפשת את הספר הנכון בשבילי. כמו ילד בחנות צעצועים, שמסתכל על כל הצעצועים בחנות, מצביע על הצעצוע האחד בשבילו וצועק: "את זה". ככה בדיוק הרגשתי שסיימתי לקרוא את 'גנבת הבורבון' של טיפאני רייס. מכל הספרים שקראתי זה הספר שהרגשתי שהוא הנכון בשבילי, וכזה אני רוצה לקרוא עוד ועוד.

קופר מקווין אוהב שני דברים: נשים ובורבון. לילה אחד נכנסת לבר שבבעלותו אישה צעירה ומושכת בשם פריס. פריס ניגשת לבר ומזמינה בורבון מסוג חוט השני. אישה יפה שהיא גם חובבת בורבון וגם מכירה את חוט השני ההיסטורית? קופר לא התכוון לפספס את ההזדמנות הזו, ואכן הוא מתחיל אתה והם מבלים ביחד את הלילה בביתו. במהלך הלילה הוא מציג בפניה את אוסף הבורבון המפואר והסודי שלו, לא נראה שהיא מתרשמת במיוחד, אבל שהוא מתעורר משנתו עם שחר הוא מגלה שהיא גנבה את בקבוק הבורבון היקר ביותר באוסף. הבקבוק הראשון שיוצר על ידי מבשלת חוט השני. פריס נתפסת על ידי שומר הלילה ואינה יכולה לצאת מביתו עם השלל. קופר מתכנן להזמין את המשטרה, כמו כל אזרח שרכושו היקר נגנב, אך משהו עוצר אותו. פריס טוענת שהבקבוק שייך בעצם לה וכי היא לא גנבה אותו כלל וכלל. היא מבקשת לספר לו את סיפורה האמיתי של מבשלת חוט השני, וכך מתחיל בעצם סיפור בתוך סיפור.

פריס מגוללת בפני קופר את הסאגה המשפחתית של משפחת מדוקס מעיניה של טמרה מדוקס. את סיפורה של טמרה היה צריך לספר. הוא מתחיל ביום הולדתה ה-16 שחל ב-10 לדצמבר 1978, כאשר עלה נהר הקנטקי על גדותיו. באותו היום נתפסה טמרה על ידי אימה וירג'יניה כשהיא מתנשקת בחוות הסוסים עם נער האורווה, ליווי שלבי, שמבוגר ממנה ב-12 שנה. אימא שלה רתחה מזעם ופיטרה את ליווי מעבודתו. טמרה נשארה באותו היום לבד עם סבא שלה, ג'ורג' מדוקס, בכדי שידבר אתה וינסה להכניס בה קצת הגיון – לדברי אמה. אחרי הלילה הזה, שום דבר לא יהיה עוד כפי שהיה, זה היה הלילה של תחילת הסוף עבור מבשלת חוט השני. הסיפור האמיתי של שושלת מדוקס מלא בסודות משפחתיים עמוקים, כהים והרסניים מתחיל להיחשף: תרמיות, שקרים, בגידות, אהבות אסורות, ניאוף, אונס, רצח, עבדות, אהבה ונקמה. ועל רקע כל זה בולטת אהבתם הגדולה והתמימה של טמרה וליווי.
נסחפתי יחד עם הספר לדרום ארצות הברית, לתקופת העבדות, תקופה אפלה בה נמכרו ונקנו אנשים רק בשל צבע עורם, וגם לתקופות מאוחרות יותר של שנות ה-70 וה-80 שבהן לא כולם היו שווים: נשים לעומת גברים, שחורים לעומת לבנים, עניים לעומת עשירים.

פסק הדין:
ספר שהוא חובת קריאה. שילוב משובח של רומנטיקה ומתח, של ישן וחדש, הוא הזכיר לי את הכתיבה הישנה והטובה של רומנים משנות ה-80. סיפור האהבה מקסים וצחקתי לא מעט מהדיאלוגים בין טמרה לליווי, כאבתי איתם את כאבם והתרגשתי איתם בהתרגשותם. זהו ספר שיישאר אתכם זמן רב אחרי הקריאה, הוא קסום, סוחף ואין בו רגע דל. אני ממתינה בקוצר רוח שיתורגמו ספרים נוספים של הסופרת. דירגתי אותו בחמישה כוכבים כמובן, אבל אם הייתי יכולה הייתי מדרגת אותו בעשרה כי זה פשוט מגיע לו.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן