Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גן הוורדים
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 412
מַאבְּס הצעירה מקבלת הצעת עבודה שעומדת לשנות את חייה: לא עוד מגורים בחדר אחד עם ששת אחיה ואחיותיה, לא עוד בגדים מרופטים וישנים. מעתה היא תשמש כבת הלוויה של גברת פינץ' באחת השכונות העשירות בעיר. יהיו לה מדים נאים, חדר חמים משלה וארוחות קבועות. מאבס מאושרת: מדובר בעבודה מכובדת שבעזרתה תוכל לעמוד סוף-סוף על רגליה ולהציל את אחיה מגורל אומלל. גברת פינץ' עצמה, כך נאמר לה, חולה במחלה מסתורית, ואכן התפרצויות הזעם שלה מאששות את החשד שמדובר באישה בעלת עצבים רופפים, אלא שעם הזמן מגלה מאבס שהמציאות מורכבת יותר. המשפחה שמעסיקה אותה נאלצה להימלט מביתה הקודם בעקבות שערורייה שרודפת אותה גם בבית החדש. מאבס יודעת שאין לה ברירה, היא הרי חייבת לשמור על עבודתה בכל מחיר, אבל האם סיפרו לה את כל האמת? והאם ביכולתה להציל לא רק את עצמה, אלא אישה נוספת? גן הוורדים מאת טרייסי ריס היה לרב מכר מיד עם צאתו לאור וזכה לאהבת הקוראים במדינות רבות בעולם. לורנה קוק, מחברת רב המכר הכפר האבוד כתבה עליו, "זהו ספר פוקח עיניים, מהנה ומרגש בעת ובעונה אחת".

"גן הוורדים" מתרחש בלונדון ב-1895 ועוקב אחר 3 נשים:

מאבס דאלי בת ה-18 עובדת כנער הסוחב סחורות בנמל לונדון על מנת לכלכל את משפחתה. אמה מתה ממחלה ואביה האבל לא מסוגל לעבוד. העבודה שלה קשה פיזית אבל מישהו צריך לפרנס את ששת אחיה ואחיותיה. יום אחד היא מקבלת הצעה נדיבה להיות בת לוויתה של גב' פינץ' ועקב התנאים המעולים שמוצעים לה, היא מסכימה.

 גב' פינץ', כך נאמר לה על ידי בעלה של הגברת, נוטה למצבי רוח משתנים ולכן זקוקה לליווי צמוד. מאבס, למעשה, צריכה לארח לה חברה, להנעים את זמנה ולהכיל אותה. מאבס, שרגילה לטפל באנשים, חשבה שזו עבודה התפורה למידותיה ולכן היא הסכימה. אולם גב' פינץ' הפתיעה אותה לרעה – היא צעקה עליה, התעלמה ממנה ולעיתים אף זרקה עליה חפצים.היא פשוט סירבה להכניס אותה לחייה. מאבס לא מבינה את התנהגותה של גבירתה אך בכל זאת ממשיכה לנסות להתחבב עליה ועל בני משפחתה. היא לא מוכנה לוותר בקלות שכן גב' פינץ' נכנסה לה ללב.

אוליב ווסטאלן היא רווקה זקנה בת 28. היא עשירה, משכילה וחיה במשפחה בעלת דעות מתקדמות בכל הקשור לנשים, ובפרט להשכלה עבור נשים. לפיכך להוריה לא מפריע שהיא רווקה והם לא לוחצים עליה להתחתן. כמו כן, היא אוהבת לעזור לחלשים ולעניים וביום הולדתה היא מאמצת ילדה בת 4.

אוטי פינץ', בתה הצעירה של גב' פינץ', היא נערה בת 12 שמנסה להבין כיצד העולם סביבה עובד ולמה הוא לפעמים מאוד עקום. לדוגמה, היא לא מבינה מדוע חברתה כהת העור מבקשת ממנה לא לגלות למשפחתה על חברותן. אוטי מאוד רוצה ללמוד באוניברסיטה ולא מוכנה לקבל את סירובו של אביה שמאמין כי השכלה גבוהה לנשים היא מיותרת.

כיצד שלוש הדמויות מתקשרות זו לזו? תקראו ותגלו.

דעתי על הספר:

"גן הוורדים" הפתיע אותי לטובה, בעיקר לאחר האמצע שלו. בהתחלה הוא היה נראה לי כמו כל ספר עלילתי רגיל על חייהן של שלוש נשים אולם לא כך הדבר. אחרי שעברתי את החצי והסודות בעלילה התחילו להתגלות, הבנתי שהוא הרבה יותר מרתק, עמוק ומשמעותי. הוא מעביר מסר חשוב על התפתחות היחס לנשים בחברה.

הדמויות הנשיות בספר מופלאות והתאהבתי בכל אחת מהן. מאבס שהיא טובת לב ומנסה לעזור לכולם מסביבה ולהתקדם בחיים. אוליב הרגישה, הכנה, בעלת חוש ההומור והבטחון עצמי. גם היא מנסה, כמו מאבס ולמרות השוני במקום בו הן נמצאות, להילחם על מקומה בחברה שמקדשת נישואין. למעשה, הדמויות הנשיות בעלילה, נלחמות על זכותן להיות מי שהן רוצות – דבר שלא היה ברור מאליו בלונדון של אז.

הגברים בספר, לעומת זאת, כמעט ברובם חד מימדיים, שוביניסטיים ולא מתפתחים. זה לא הפריע לי מ-2 סיבות עיקריות. האחת, כן הייתה דמות גברית (אביה של אוליב) שונה ששימשה כמראה וסיפקה איזשהו איזון. הסיבה השנייה היא שזה שירת את העלילה והעביר את המסר באופן חד וברור יותר.

ומהו המסר החשוב שהספר מעביר? שכל אישה יכולה וצריכה להיות מי שהיא רוצה. כל אחת חייבת להגשים את עצמה ולהילחם על החלומות שלה. חברות נשית אמיתית ועמוקה זו לא אגדה אלא משהו שיכול לעזור לך להצליח. המסר הזה חשוב היום לא פחות ממה שהוא היה חשוב בעבר.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן