Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גמביט המלכה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 352
בת' הרמון בת השמונה היא ילדה יתומה, שקטה ומתבודדת, שאינה מותירה שום רושם מיוחד. חייה משתנים מן הקצה אל הקצה כשאב הבית של בית היתומים מלמד אותה לשחק שחמט, ובבת אחת היא נעשית לילדה אחרת לגמרי: צלולה, חדה ושולטת בחייה ביד רמה. בגיל שש־עשרה, לאחר שאומצה בידי זוג חשוך ילדים, בת' כבר צוברת מוניטין ומתחרה על תואר אלופת ארצות הברית. אולם אל התהילה מתלווה בעיה חמורה של התמכרות לתרופות הרגעה ולאלכוהול, ונוסף על כך היא חווה תחושת בדידות הולכת וגוברת. האם תצליח בת' להגשים את חלומה ולהביס במוסקבה את אלוף העולם בשחמט? גמביט המלכה הוא ספר סוחף ושובה לב אשר ראה אור לראשונה ב־1983, בעיצומה של המלחמה הקרה, ושעליו מבוססת סדרת הטלוויזיה המצליחה ביותר בתולדות נטפליקס נכון לשנת 2020. "אני קורא מחדש את 'גמביט המלכה' אחת לכמה שנים — רק כדי לחוות שוב את העונג שבקריאה" מייקל אונדאטיה, מחבר "הפצוע האנגלי" "ספר מהפנט" ניוזוויק "מעטים הסופרים שכתבו על גאונות — ועל התמכרות — בדייקנות חדת עין כזו של וולטר טוויס" הטלגרף

בת' הרמון היתה ילדה צעירה כשהגיעה לבית היתומים אחרי שאימה נהרגה בתאונת דרכים. הביאו אותה לבית יתומים שם היא גדלה מכוח האינרציה. היא קיבלה את כל הצרכים הבסיסיים שהיתה צריכה, אפילו כדורי הרגעה כדי לאזן את המזג שלה כמו כל הילדים האחרים.

המורה תמיד שלחה אותה לנקות את הספוגים של הלוח אצל אב הבית במרתף שם היא ראתה לראשונה לוח שחור לבן עם חיילים עליו. היא הסתקרנה ושייבל אב הבית לימד אותה לשחק. כך היא נחשפה לראשונה לשח.
היא נמשכה לשח מט כמו מגנט. היא רק חיכתה שהמורה תשלח אותה למטה לנקות את המחקים והיא גנבה עוד כמה דקות של משחק עם אב הבית שלימד אותה את הכללים. השח מט הפך להיות כל עולמה, כמעט בכל לילה היא היתה מחשבת מהלכים בראש וככה בעצם משתפרת כשהיא מתרגלת עם עצמה.
כשהגיע הנצחון הראשון שלה על מר שייבל היא לא ידעה את נפשה. מעולם לא הרגישה תחושה טובה כזאת.
היא היתה ממש תופעה. ילדה בת שמונה שמהר מאוד ניצחה את המורה שלה בכל משחק. מר שייבל הזמין את יושב ראש מועדון השח מט המקורי לחזות בתופעה, גם הוא נדהם כשבת' הקטנה נצחה את שניהם בקלות כשהיא משחקת שני משחקים במקביל.

כשבת היתה בתחילת שנות העשרה שלה מצאו לה משפחה מאמצת והיא עזבה את בית היתומים ועברה לגור עם משפחת ויטלי. הבעל היה בנסיעות עסקים מחוץ לבית והיא גדלה עם גברת ויטלי. אישה טובה בסך הכל אבל איך לומר, לא ממש יציבה בנפשה.
כמובן שבת' הצטיינה בלימודים, אבל לא היו לה חברים והשחמט היה חסר לה מאוד.
היא ניסתה בכל דרך להשיג מגזינים בנושא ולמצוא פרטנר למשחק או אפילו לוח משחק בשלב ראשון אבל ללא הצלחה. היא אזרה אומץ, השיגה כסף בדרכים שונות (גם לא חוקיות) ונרשמה למועדון שחמט שקיים טורנירים. היא החליטה לשחק במגרש של הגדולים.

מפה לשם בת' הפכה להיות כוכבת עולה והיא ניצחה כמעט את כל היריבים שלה, קטנים כגדולים והפכה להיות ילדת הפלא של השחמט.
חייה לא היו כל כך ורודים כפי שזה נראה. בת' סבלה מהתמכרויות שהחלו בבית היתומים שבו גדלה ובעיקר מבדידות.

הספר מספר את סיפורה של ילדת הפלא, את הדרך המטורפת שעשתה. זהו ספר על אומץ, תושיה, נחישות, כשרון פנומנלי ועל תעוזה. ספר שנקרא בשטף ובהנאה. היה מרתק לקרוא על הדרך שעברה בת' מיתומה מסכנה עד לגאון בשח מט כנגד כל הסיכויים, סיפור מיוחד של סינדרלה.

ראיתי את הסדרה בנטפליקס ונהנתי ממנה. חייבת לציין שדווקא נהנתי לקרוא את הספר לאחר מכן, הרגשתי שאני חווה את הסדרה מחדש.

מומלץ לאוהבי השחמט וגם לאלו שלא!

אתם בטח שואלים את עצמכם מהי המשמעות של גמביט המלכה? אז גמביט המלכה הוא סוג של פתיחת משחק בשח מט, עם מהלכים מסויימים. מסתבר שלשח מט יש תורה שלמה, שח מט זה עולם.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן