Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גלויה מפריז
אנני כמעט בת 50 עברה חיים לא פשוטים. היא גידלה לבדה את שני ילדיה ופירנסה אותם בדוחק אחרי שבעלה התקפל ועזב. ג'ואני חברתה הטובה תמיד היתה שם בשבילה לעזר, לאוזן קשבת וגם לבייבי סיטר כשהיה צריך. עכשיו שג'ואני צריכה את עזרתה של אנני, אנני מתייצבת. קרוב משפחה רחוק של ג'ואני הוריש לה דירה ישנה ממש במרכז פריז ליד כיכר הבסטילה וחנות. אנני קפצה על ההזדמנות כדי לבדוק את הנכסים ועל הדרך להנות מעיר האורות. אנני קיבלה את הדירה בירושה רק לאחר מותה של אישה מיסתורית בשם ביאטריס, אישה שגרה שם כל השנים כמעט עד מותה בגיל 102. אנני מגיעה לעיר האורות, לדירה ששכרה מראש. כבר ביומה הראשון היא מכירה שתי חברות שליוו אותה בימים שהיתה בפריז. הן מבלות יחד, סופגות את אוירת העיר הקסומה ובעיקר עסוקות בדירה שחברתה של אנני קיבלה בירושה. מסתבר שמדובר בדירה לא קטנה, בדירה מרשימה כולל רהיטים עתיקים שנשארו ובעיקר היסטוריה. בכל ביקור שלהן בדירה הן גילו עולם ומלואו שעזר להן לשפוך אור על דמותה של האישה המיסתורית, ביאטריס. הן גילו מקום מחבוא מאחורי כוננית ששם יכלו להסתתר, הן גילו מכתבים ישנים שסיקרנו אותן ומשכו אותן לחקור על אודותיה של ביאטריס, הן גילו מפתח מיסתורי ומה לא. אנני חשבה שהיא עוזרת לחברתה הטובה בזה שמבקרת בדירה ותנסה לשפץ אותה מעט, לא היה לה מושג למה היא נכנסה ומה היא תגלה. אז מיהי ביאטריס? מה הקשר של לדירה ולאנני ואיך יגמר הסיפור? הכל בגלויה בפריז! במקביל לסיפורה של אנני משולבים פרקים קצרים על ביאטריס שמוסיפים מעט לסיפור אבל משאירים מספיק מקום לדמיון בסיפורה של אנני. אהבתי את השילוב של אז והיום ואת המינונים הקצובים של הסיפור בעבר. התיאורים של פריז מילאו אותי. כבר תקופה שאיני טסה לחו"ל בגלח הקורונה והספר הזה עשה לי חשק פשוט להזמין כרטיס לפריז, להפליג על הסיין, ללכת ברחובות המרוצפים אבן, לטייל בין החנויות, לשבת בבית קפה, לראות הופעה וגם כמובן לעשות קניות. הסיפור שאב אותי, סיקרן אותי והסב לי הנאה. התחלתי לקרוא בו ולא יכולתי להפסיק. גם בגלל הסיפור, הרבה בזכות הכתיבה, כמובן בגלל פריז. לגמרו נהנתי ואני כאן כדי להמליץ, ספר שהוא גם טיול. קריאה מהנה!

"גלויה מפריז" עוסק באנני, גרושה בסוף שנות ה-40 לחייה שיוצאת להרפתקה בפריז היפה ומגלה על עצמה דברים חדשים.

לאנני יש חיים די רגילים בלונדון. היא עובדת בעבודה משעממת יחסית ובמקביל חולמת לעסוק בעיצוב פנים. היא מנסה לשמור על קשר חזק ויציב עם 2 ילדיה: פיבי שגרה בעיר אחרת ומנהלת מכון כושר וג'ון שבכלל גר במדינה אחרת. לאחרונה, גם חברתה הטובה בת' עזבה לאוסטרליה על מנת להגשים את חלומה ולהיות זמרת אופרה מפורסמת. אנני, לעומתם, ויתרה על עצמה ועל חלומותיה לטובת גידול שני ילדיה, בעיקר מאז הגירושין מבעלה שלא שמר עמם על קשר.

יום אחד ג'ואן, שכנתה המבוגרת, יורשת דירה וחנות בפריז מאישה מסתורית בשם ביאטריס, ומבקשת מאנני לנסוע לעיר האורות ולבדוק אותם – באיזה מצב הם? האם ניתן למכור אותם, ואם כן בכמה? מי זו ביאטריס ומה הקשר שלה לג'ואן? אחרי לבטים ארוכים אנני עושה כמבוקשה ונוחתת בפריז, שם היא מוצאת חברות חדשות – מגי הצרפתייה השקולה  וקריסטין האמריקאית החריפה – ומגלה בעצמה צדדים שלא הכירה.

דעתי על הספר:

את "גלויה בפריז" קראתי במהירות בחול המועד פסח והרגשתי כאילו נסעתי לטיול בפריז. הנופים, האנשים, האוכל ומקומות התיירות מתוארים בצורה כה יפה ואותנטית שנראה כי גם הסופרת נהנתה מהטיול שלה בעיר. התרגשתי עם אנני ונהניתי איתה.

עלילת הרומן נעה בין ההווה של אנני לעברה של ביאטריס המתרחש החל משנות ה-20 היפות בפריז ועד מלחמת העולם ה-2. לטעמי, עברה של ביאטריס לא מסופר באריכות מספקת וזה היה חסר לי מעט. הייתי רוצה להכיר אותה יותר לעומק ולדעת עליה עוד אך בראון התמקדה בה באופן שטחי יחסית, וחבל שכך. היא בהחלט נשמעה כאישה יוצאת דופן.

הספר מכיל רגעים יפים לצד כאלו שהם יותר קשים וכואבים ו-2 נשים מיוחדות שיצאו מאזור הנוחות שלהן על מנת לגלות את עצמן ולהשאיר בתוכן איזשהו ניצוץ שכמעט כבה בהן. מדובר בספר מקסים שהוא כמעט כמו טיול בעיר היפה והמיוחדת הזו. מומלץ בחום, אבל אל תאשימו אותי אם מיד אחר כך תזמינו כרטיס טיסה.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן