Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גלויה מפריז
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 304
אנני לובל נחושה להשיב את הניצוץ לחייה. כששכנתה יורשת מאדם לא מוכר דירה נטושה בפריז, היא קופצת על ההזדמנות ונוסעת לבירה הצרפתית על מנת לחשוף פרטים נוספים. הסקרנות שלה מתעוררת ביתר שאת כשהיא מגלה צרור של יומנים סודיים מוסתרים בתוך הקירות. היומנים מספרים על חייה של צעירה אנגלייה בשם ביאטריס קרופורד, אשר בשנת 1916 התנדבה כאחות בזירות הקרב בצרפת. אנני מוקסמת מעיר האורות הרומנטית, אך מבינה שרושם ראשוני לפעמים מטעה. היא עוקבת אחר מסעה של ביאטריס החל ממלחמת העולם הראשונה, דרך שנות העשרים הסוערות ועד לפריז האפלה של מלחמת העולם השנייה. על אנני לחבר יחד את האירועים שהתרחשו בין כותלי הדירה, אם ברצונה לממש את המורשת שביאטריס השאירה עבורה. אלכס בראון היא סופרת רבי-מכר שבאמתחתה אחד-עשר ספרים. ספריה מעוררי ההשראה תורגמו לשפות רבות. היא מתגוררת במחוז קנט שבאנגליה עם בעלה, בתה ושני כלבי לברדור שחורים. גלויה מפריז הוא ספרה השני שתורגם לעברית. שבחים לגלויה מאיטליה: "נקרא בנשימה אחת, רומנטי ועושה חשק לצאת לחופשה קסומה באיטליה. קריאה מהנה." – מועדון התרבות של חגית "אם אתם מחפשים ספר כיפי וקליל שיספק הסחת דעת מבוקשת מהשגרה, תמצאו את המבוקש." – לאה זונדלביץ, "נוריתה" "ספר קליל, נעים וכיפי, כזה שקוראים בשלוק." – שרון בצלאל, "פרלמנט הספרים"

ספר שהוא טיול בצרפת בעבר ובהווה ובלי לצאת מהבית. סיפורן של נשים חזקות, עצמאיות, שוברות שגרה שרוצות להעניק משמעות ותוכן לחייהן.

אנני לובל, בת כמעט 50, גוררת את חייה בשגרה. שני ילדיה כבר גדולים, בן זוגה נטש עוד כשהיו קטנים ומאז היא דיי שורדת. לאנני חברה טובה מילדות בשם בת, אבל גם היא עברה רחוק ממנה לאוסטרליה ואנני מרגישה בודדה ונטושה. חייה משעממים ונטולי צבע.

לאנני שכנה בשם ג'ואני שקיבלה ירושה מפתיעה בפריז מאישה שאינה מכירה. ג'ואני נושקת לגיל 70 ואינה יכולה לטפל בזה בעצמה, היא מבקשת מאנני לעשות את זה למענה. אנני מתרגשת, כבר מזמן לא היתה לה נסיעה כזו, שלא לדבר על חופשה, ועוד בפריז.

ביאטריס ארשמבו – נפטרה בגיל מאה וארבע והורישה לג'ואני את כל רכושה. לאורך הספר אנו נחשפים לדמותה המיוחדת של ביאטריס אשר חייה התנהלו בצל מלחמות העולם הראשונה והשניה. ביאטריס גדלה בבית אריסטוקרטי ובחרה למרוד ולצאת לעזור בחזית כאחות במלחמת העולם הראשונה. לאורך כל שנות חייה היא כתבה יומנים אישיים המכילים את מחשבותיה, פחדיה ורגשותיה. היא כתבה על האהבות שלה, החוויות שלה בצרפת של המאה הקודמת, ההתנהלות שלה בזמן המלחמות ועוד. אבל מה הקשר שלה לג'ואני ולמה היא השאירה לה את כל רכושה?

אנני מגיעה לפריז, מכירה חברות חדשות ואפילו גבר נאה. היא מבינה כמה הזניחה את עצמה ואת חייה. לצד חבריה החדשים היא חוקרת את המיסתורין העוטף את הדירה של ביאטריס ואת חייה בתקוה לגלות את הקשר לחברתה ג'ואני. תגלית רודפת תגלית (בצורה קצת פשטנית לטעמי) ודמותה של ביאטריס נחשפת במלוא חוזקה והדרה במיוחד בימי מלחמת העולם השניה. תיעוד היסטורי נדיר.

הסיפור משלב עבר והווה אך הרצף נשמר. תוך כדי הגילויים על העבר, אנני מגלה מחדש את עצמה ואת חייה. נשאר לה רק להחליט איך היא ממשיכה מכאן.

לצד התיאורים הלא פשוטים של מלחמות העולם הראשונה והשניה יש לנו תיאורים של פריז. נשים חזקות ורומנטיקה. והכל במינון מדוייק.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן