Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גבר נכנס בפרדס
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 252
ירח דבש שהיה אמור להיות רומנטי, הולך והופך לסיוט מרגע לרגע. מתמחה חדשה וצעירה מגיעה למחלקה פנימית ומעוררת ברופא בכיר צורך עז ובלתי מוסבר לגונן עליה. זוג נשוי יוצא להליכה הקבועה של שבת בבוקר בפרדסים שבפאתי העיר. הגבר נכנס רגע אל בין העצים - ולא חוזר. בספרו היצרי והאפל ביותר עד כה, שוזר אשכול נבו שלושה סיפורי אהבה מסעירים וצולל אל המסתורין שקיים בליבה של כל אינטימיות: בין גבר לאישה, בין הורה לילד ובין אדם למה שאבד לו. ספריו הקודמים של אשכול נבו הפכו לרבי-מכר, תורגמו לשפות רבות וזכו לשבחי הביקורת ולפרסים בארץ ובעולם. הראיון האחרון, שלוש קומות, המקווה האחרון בסיביר, נוילנד, משאלה אחת ימינה וארבעה בתים וגעגוע ראו אור אף הם בהוצאת זמורה ביתן.

אני אוהבת פרוזה ישראלית מקורית ואשכול נבו הוא אחד היוצרים המשובחים בשל הכתיבה הייחודית שלו. את הספר החדש , שיצא לפני שבוע הספר "בלעתי" במהירות. העטיפה המרגשת בשחור לבן תופסת את העין ושונה מאוד מרוב הספרים החדשים שיצאו לאחרונה, היא פשוט שואבת אותך בשביל למסע בפרדס. אהבתי את הספר, אבל לא ידעתי למה, היו לי המון מחשבות ותחושות בעקבות הקריאה. לפני מספר ימים שמעתי הרצאה של אשכול נבו על הספר ואז "נפל לי האסימון"  הבנתי שעלי לקרוא את הספר שוב מההתחלה על מנת להבין את הפרטים הקטנים שהופכים את הספר הזה למיוחד כל כך.

אשכול בחר שלושה סיפורים / נובלות העוסקות במערכות יחסים וקשרים בין גבר לאישה, קולגות בעבודה, זוגיות, יצרים, תשוקה ועוד.

הסיפור  הראשון – דרך המוות – מפגיש בין זוג צעיר בירח הדבש לבין בחור ישראלי גרוש שיצא לטיול מאוחר בעקבות גירושיו. ירח הדבש מסתיים בצורה הרסנית. הבחור הגרוש מגלה מה קרה אחרי המפגש עם הזוג הצעיר ויוצא למסע חיפושים אחר האמת. ( דרך המוות בבוליביה -מדהימה ביופייה וקיבלה את שמה בשל אינספור תאונות, בעיקר של מטיילים – לאחר הצבא יצאתי לטיול בדרום אמריקה, ראיתי את הדרך המפורסמת מקרוב והבנתי את המשיכה אליה). מה האמת שחשף הגרוש על בני הזוג ואיך המסע השפיע עליו?

הסיפור השני -היסטוריה משפחתית- מפגיש בין רופא בכיר, אלמן, למתמחה שלו. המפגשים המקצועיים הופכים להיות אישיים יותר ויותר, עד שצד אחד נפגע. למה? מה קרה? נחשפים סודות מהעבר של הרופא האלמן והבודד. האם הרחיק לכת? האם הוא אשם או שהפרשנות היא סובייקטיבית? איך יוכל להצליח ל"הציל את עורו" בלי לפגוע בצד השני.

הסיפור השלישי – גבר נכנס לפרדס- זוג הורים יוצאים להליכה ספורטיבית במסלול די קבוע. הגבר נכנס לשביל צדדי בפרדס ולא חוזר. האישה מחפשת אחריו ונפתחת חקירה המשלבת גורמים רבים. המשפחה מרוסקת ואנו מקבלים הצצה לחיי בני הזוג לפני ההיעלמות, הסודות, השחיקה, הבדידות. האם הוא ימצא? מה יקרה למשפחה?

לכל הסיפורים סוף פתוח והם מסופרים ע"י דמות אחרת, אהבתי את החיבור ביניהם, למרות שהוא אינו ברור וצריך לשים לב לניואנסים הקטנים. כל סיפור עומד בפני עצמו אך יש חיבור עדין, לעיתים סמוי מן העין לסיפורים האחרים. כל דמות היא עולם ומלואו, ישראלית מאוד, פגיעה, שרוטה בדרך זו או אחרת. גיליתי בהרצאה של שיש לשים לב למוסיקה/ שירים המלווים את הדמויות בסיפורים. בנוסף יש רמז למשמעות המילה פרדס בקבלה( סודות) בהחלט מתחבר.

הרגשתי דמיון קל לספר אחר של אשכול – שלוש קומות.  בכל קומה באותו בניין -דירה עם סיפור אחר של הדיירים והחיבור לבניין, לשכונה, לאנשים והסודות אותם מסתירים.

התרגשתי מהספר, בקריאה שניה אפילו יותר. ממליצה לכם לקרוא.

לרכישת הספר דרך אתר עברית לחצו כאן 

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן