Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גבר אישה ציפור
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 315
"גבר אישה ציפור" הוא רומן קצר על אהבה גדולה וארוכת שנים שנדמה כי יד הגורל העלומה היא שמובילה אותה, מושכת ומרפה, מקרבת ומפרידה, ולפרקים אף מוחקת וכותבת אותה מחדש. זהו סיפור אהבתם של דליה ויואל, המשתרע על פני שלושה עשורים ומתרחש בצמתים שונים על ציר חייהם: בילדותם, על גדות בריכה טבעית, שדות שלף ובתי כפר חד־קומתיים; כנער ונערה, למרגלות בניין רב־קומות בעיר הגדולה; וכאנשים בוגרים, במסדרונות ההוצאה לאור, כשדליה היא סופרת בראשית דרכה ויואל כבר היסטוריון מבטיח. בפעם הזאת, כך נראה, יצליחו סוף־סוף לממש את אהבתם. האומנם? היֵלכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו? זהו סיפור חושני, פיוטי ומכמיר לב, שבין דפיו מתגוששים הנשמה והגוף, המציאות והחלום, האהבה והתשוקה; סיפור שבו כרוך המין במילים והמילים כרוכות במין, תרתי משמע, בערבוביה נהדרת של יצר ויצירה, התחוללות זוגית, תנועה דיאדית עמוקה, הוויה ערה של אש ומים, קשר בין גבר ואישה במובנו הגשמי והשמימי ביותר. "גבר אישה ציפור" הוא ספרה השישי של הסופרת והמשוררת איריס אליה כהן, שכמו בספריה הקודמים, בוחנת גם כאן, בלשון צלולה ומדויקת ובאומץ, את הארוטיקה והפואטיקה של הזוגיות, הנשיות והכתיבה.

מה משותף לגבר,  אישה וציפור? לכל השלושה היו פעם כנפיים.

דליה ויואל הכירו לראשונה כשהיו שניהם בגן. יואל הגיע לכפר בו גדלה דליה, הוא מיד משך את תשומת לבה והיא עשתה הכל כדי שהוא יתייחס אליה.
דליה התאהבה ביואל על המגלשה בחצר של הגן ובמהרה הם הפכו ל"צמד חמד", יואל היה ילד עקשן בצורה מתריסה ובבגרותו התכונה הזאת עדיין יכלה להטריף את דליה.
היא תמיד לקחה את המושכות ביחסיהם, ניסתה למתן אותו, לעדן ולעגל במקומות הנכונים וגם כשניסה להתמרד נגדה וסירב להקשיב לה, הוא ידע שהיא צודקת וכמובן לא היה מוכן להודות בכך.
כשהיו שניהם בני שבע, נפרדו דרכם לראשונה לאחר שיואל והוריו עזבו את הכפר.
לבה של דליה נשבר לרסיסים, יואל היה החצי השני שלה וכשעזב, כאילו חלק מנשמתה עזב איתו.

נדמה היה לה שהכאב שלה גדול מאד, ענק. יואל כאב לה בלב. יואל כאב לה גם בריאות. קשה היה לה לנשום. גם העיניים כאבו לה. מרוב בכי כבר לא הצליחו להיבכות. (עמ' 180)

כעבור חמש שנים, נפגשו יואל ודליה שוב ממש במקרה, ברחובה של עיר זרה.
הם כבר היו בני עשרה, מתבגרים ומלאי הורמונים, דליה התרגשה לפגוש את יואל, אהוב נעוריה והוא בדרכו האדישה והעניינית שמח גם לראותה לאחר כל השנים שבהן נפרדו דרכן אבל לאחר אותו יום הם שוב התנתקו והפעם לשנים רבות.
הם נפגשו שוב, לאחר 18 שנה כאשר שניהם היו בני 30.
דליה עמדה להוציא את ספרה הראשון ויואל כבר היה היסטוריון וסופר מצליח בפני עצמו ועמד לפרסם את ספרו השני.
הפעם דליה לא היתה מוכנה לוותר על יואל והחליטה להילחם על הקשר הזה בכל מחיר אך האהבה היא לא דבר חד צדדי ובעוד דליה היתה מלאת רגש, אהבה ונחישות, יואל היה אדיש והתקשה לחשוף את רגשותיו והדרך היחידה שלו לעשות זאת היתה דרך מגע מיני.
כל חייה נהגה דליה לחלום חלומות בלילה שהניעו אותה ביום ואילו יואל היה יותר רציונאלי והרבה פחות רוחני, דליה חלמה בשביל שניהם אבל האם היא יכולה לתחזק את הזוגיות הזאת "בשביל שניהם"?

דליה ויואל יעברו עוד משברים רבים במהלך הקשר שלהם וגם יחוו פרידות דרסטיות אך האם הגורל רוצה שהם יהיו יחד למרות הכל?

העלילה כתובה מנקודת מבטה של דליה, אהבתי את דמותה, נסחפתי אחר הרגישות העצומה שלה, פחות אהבתי את האובססיה שלה כלפי יואל.
יואל לעומת זאת עבר דברים בילדותו שכנראה גרמו לו לנכות רגשית ופחות אהבתי את האדישות שלו לחיים וגם כלפי דליה, אני מאמינה שבדרכו שלו הוא אהב אותה אבל היה בו משהו חסר יציבות שהרתיע אותי.
הספר כתוב בשפה גבוהה ומאד יפה, יש בו הרבה פניני לשון, שירים ודיאלוגים שנונים שמאד אהבתי…ספר מקסים על אהבה של פעם בחיים – מומלץ ביותר.

קריאה מהנה.

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. איריס אליה כהן

    חגית יקרה, תודה עמוקה על קריאה קשובה ועמוקה ומרגשת, תודה מעומק הלב!

    1. חגית בן-חור

      תודה איריס יקרה על הפרגון, זה הספר הראשון שלך שאני קוראת ובהחלט לא האחרון 🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן