Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גברת גם וגם
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 516
ג'ו ובת'י קאופמן נולדו בדטרויט בשנות החמישים של המאה הקודמת, אל תוך עולם שמצפה מהן למלא תפקיד ברור וקבוע. אבל כבר בילדותן ניכרים הבדלים בין האחיות. ג'ו היא ה"טום בוי" - תולעת ספרים, נערה מורדת שאין לה שום רצון לחיות על פי המוסכמות ובוודאי לא להתחתן עם גבר, ובת'י היא הילדה הטובה, היפה והנשית, שחולמת על חיי משפחה רגילים. אולם ג'ו ובת'י עתידות לגלות שהחיים יכולים להיות מפתיעים. טרגדיות וטלטלות אישיות הופכות את עולמן ודוחפות אותן לבחור בחירות לא צפויות. וכך ג'ו מוצאת את עצמה אישה נשואה ואימא לילדות קטנות, מנהלת חיי משפחה מנומנמים בפרברים, ואילו בת'י נודדת ממקום למקום ושוקעת עמוק בתרבות ילדי הפרחים וההיפּים. האם בעולם שהולך ומשתנה במהירות - וודסטוק, מלחמת וייטנאם, המאבקים לשוויון זכויות ושחרור האישה - הן ייאלצו לוותר על חלומותיהן לתמיד, או אולי תהפוכות החיים יביאו לפתחן גם חלומות חדשים? בספרה האישי והשאפתני ביותר עוקבת ג'ניפר ויינר אחרי שבעה עשורים בחייהן של שתי האחיות, ומאבקיהן למצוא את מקומן ולהישאר נאמנות לעצמן על רקע השינויים הדרמטיים שמתחוללים סביבן. ג'ניפר ויינר היא מחברת רבי־המכר 'בנעליה', 'ואז הגעת', 'כמעט מושלם' ועוד, שיצאו לאור בעברית בהוצאת מודן. "סיפור רב־דורי מבריק." פיפל מגזין

כשג'ו קאופמן מגלה שלא נותרו לה ימים רבים, היא מתחילה לחשוב על העבר, ועל מה שהיא עוד צריכה לסדר עד שהעתיד הבלתי נמנע יגיע, יחד עם אחותה בת'י, אנחנו חוזרים אחורה מימי ילדותן, ועוברים איתן יחד את 70 שנותיהן. על רקע השינויים והדינמיות של המאה הקודמת, נפגוש את שתי האחיות, ביחד ובנפרד בכל עשור, ונגלה את הכוח ואת החולשות שיש במשפחה.

באחת מהמשמרות שלי בתקופה האחרונה, חיפשתי ספר לקרוא, הסתכלתי בספרים שנחו על המדף ופשוט לא ידעתי מה לבחור. חברה שלי ששמה עין על הספר הזה, קלטה אותו בתמונה ששלחתי לה, ולמרות שהוא היה לי מול העיניים, הצלחתי לפספס אותו. ברגע שהיא אמרה לי לקרוא את הספר, על אף אורכו, החלטתי לקבל את האתגר. את הסקירה הזו התלבטתי אם לכתוב, בעיקר כי לא הצלחתי למצוא מילים לדבר עליו, אבל בסוף, בזכות אותה חברה, אני כותבת לכם עכשיו.

מצד אחד מדובר פה בספר דינמי, יש שתי נקודות מבט שמתחלפות כל הזמן, ואנחנו נעים על פני כמה עשורים, אבל מצד שני מדובר פה בספר קצת איטי, יש תיאורים רבים בספר, ולפעמים הם קצת יותר מידי ארוכים או חוזרים על עצמם, ולכן כל הזמן הייתי חצויה בין רצון לזרוק את הספר כי הוא לא מתקדם, לבין רצון להמשיך ולקרוא מרוב סקרנות. עוד נקודה שקצת הקשתה עליי בספר הייתה עודף הנושאים שעלו בו, מטבע הדברים, כשמדובר בספר שנע על ציר רחב של שנים, גם האירועים שקרו בתקופה הזו יהיו רבים, אבל נראה כאילו ג'ו ובת'י היו קשורות לכל אחד ואחד מהם, כי בספר מדברים גם על להט"ב, גם על שחורים, גם על נשים, גם על הפלות, גם על סמים, גם על גירושין, גם על סרטן וגם על אונס (ואל דאגה, לא מדובר פה בכלל על ספוילרים) ועומס הנושאים הזה עשה את העלילה קצת כבדה יותר.

אבל בכל זאת קראתי את הספר על כל 516 עמודיו, ואפילו נהנתי מהקריאה, חלק מהדמויות בעלילה הן דמויות עגולות, דמויות שמתפתחות ושיש בהן עומק, וגם הדמויות שהיו שטוחות יותר תרמו המון לעלילה, העובדה שהדמויות יהודיות, נתנה לי חיבור מסוים אליהן, למרות המרחק הגדול מאיתנו. זהו הספר הראשון של ג'ניפר ויינר שקראתי, אז לא באמת ידעתי למה לצפות, אבל אולי הייתי צריכה לנחש משמות רבי המכר הקודמים שלה, שהספר לא יהיה 100% נקי. הספר מיועד למי שרוצה להיכנס לעלילה שתתפוס אותו להרבה זמן, ושמוכן להרבה עליות ומורדות, כמו בחיים עצמם. באופן כללי אני מרגישה שתוספת טריגר היא משהו שהוצאות צריכות להתחיל ולעשות, ואמנם פה יכולתי להתריע על זה לכם, בלי להרוס את העלילה, אבל לי לא הייתה את ההכנה הזו, וזה קצת הוריד לי מחווית הקריאה.

שורה תחתונה: כשעל הכריכה כתוב 'אם יש לכם זמן לספר אחד בלבד בחודשים הקרובים, תבחרו בספר הזה' אתם מבינים שמסע ארוך עומד להתחיל!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן