Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
גברת גם וגם
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 514
ג'ו ובת'י קאופמן נולדו בדטרויט בשנות החמישים של המאה הקודמת, אל תוך עולם שמצפה מהן למלא תפקיד ברור וקבוע. אבל כבר בילדותן ניכרים הבדלים בין האחיות. ג'ו היא ה"טום בוי" - תולעת ספרים, נערה מורדת שאין לה שום רצון לחיות על פי המוסכמות ובוודאי לא להתחתן עם גבר, ובת'י היא הילדה הטובה, היפה והנשית, שחולמת על חיי משפחה רגילים. אולם ג'ו ובת'י עתידות לגלות שהחיים יכולים להיות מפתיעים. טרגדיות וטלטלות אישיות הופכות את עולמן ודוחפות אותן לבחור בחירות לא צפויות. וכך ג'ו מוצאת את עצמה אישה נשואה ואימא לילדות קטנות, מנהלת חיי משפחה מנומנמים בפרברים, ואילו בת'י נודדת ממקום למקום ושוקעת עמוק בתרבות ילדי הפרחים וההיפּים. האם בעולם שהולך ומשתנה במהירות - וודסטוק, מלחמת וייטנאם, המאבקים לשוויון זכויות ושחרור האישה - הן ייאלצו לוותר על חלומותיהן לתמיד, או אולי תהפוכות החיים יביאו לפתחן גם חלומות חדשים? בספרה האישי והשאפתני ביותר עוקבת ג'ניפר ויינר אחרי שבעה עשורים בחייהן של שתי האחיות, ומאבקיהן למצוא את מקומן ולהישאר נאמנות לעצמן על רקע השינויים הדרמטיים שמתחוללים סביבן.

אפילו כשאדם אחד כבול, איש מאיתנו אינו בן חורין.

עלילת הספר נפתחת בשנת 1950 ומתארת את חייהם של בני משפחת קאופמן: האב קן, האם שרה ושתי בנותיהם ג'ו בת השש ובת'י בת החמש שמתגוררים בדטרויט וחיים את החלום האמריקאי.
כבר מילדות ניכרו ההבדלים בין שתי האחיות, בת'י הייתה ליידי קטנה וללא ספק הבת המועדפת על אמה בזמן שג'ו תמיד עשתה הכל לא נכון, היא לא אהבה שמלות או בובות והעדיפה לטפס על איזה עץ ולהסתבך בצרות מאשר להיות ייצוגית כמו שאמה ציפתה ממנה שתהיה.
ג'ו היתה הבת המועדפת על אביה, היא היתה הולכת איתו לצפות במשחקי בייסבול והיתה תחליף לבן שמעולם לא היה לו.
לאחר שטרגדיה לא צפויה נופלת כרעם ביום בהיר על המשפחה, בנות המשפחה נאלצות להתארגן מחדש ולמצוא דרכים יצירתיות כדי לשמור על סגנון החיים לו הן הורגלו.

בת'י הופכת באחת מילדה יפה, מקובלת ומלאת שמחת חיים לבוגרת סגפנית, טרודה נפשית ומרוחקת חברתית מכולם ואילו ג'ו בורחת מהבית כדי להיות מדריכה ומאמנת טניס במחנה קיץ והעיקר שלא תצטרך להתמודד עם החיים והיא מרגישה חופשיה ומשולחת רסן יותר מתמיד ובעיקר מבולבלת מינית ולא יודעת איך להסתיר את המשיכה שלה לבנות.
ג'ו תמיד היתה העוגן של בת'י וסיפקה לה הגנה אבל במהלך השנים הן נעו בכיוונים שונים והתרחקו זו מזו.
כשהשתיים בגרו, ג'ו הוציאה תואר ראשון בחינוך רק כדי לרצות את אמה ואילו בת'י הסתבכה בקולג' עם האנשים הלא נכונים והחלה להתמכר לסמים.
ברבות השנים התהפכו היוצרות, בת'י שהיתה תמיד הילדה הטובה והמרצה הפכה לצעירה מרדנית שטיילה בכל העולם, מחתה נגד מלחמות ורקדה בוודסטוק והיא היתה שרויה במסע ארוך של חיפוש עצמי ואילו ג'ו התחתנה, עברה להתגורר בפרברים והפכה להיות אמא לשלוש בנות אבל האם היא תצליח להגשים יום אחד את החלומות שלה?

הפרקים נעים בין ג'ו לבת'י והם מחולקים לשבעה חלקים שמתפרשים על פני שבעים שנה ובכל חלק מתואר עשור אחר בחייהן של האחיות.
האחיות עברו תהפוכות רבות במהלך השנים אבל הייתי גאה במיוחד בדמותה של בת'י שהפכה מנערה אגואיסטית וחסרת אחריות לאישה בוגרת, רצינית ואכפתית שמשפחתה בראש מעייניה.
בת'י מאוכזבת מג'ו אבל היא גם מרגישה אחראית לאומללות שלה וקשה לה לראות איך ג'ו חיה את חייה בהחמצה ויושבת מהצד כאשר היא חיה את חייה שלה למען אחרים.
ביד אומן מכניסה אותנו ג'ניפר ויינר לתוך משפחה יהודית אמריקאית עם זוג הורים פולנים ושתי בנות מבולבלות שרק זקוקות לחיבוק, חום והכוונה.
ויינר נוגעת במהלך הכתיבה בהרבה נושאים רגישים וחשובים כמו: הטרדה מינית, בולמיה, הרעבה עצמית, מעמד האישה בעולם של גברים, גזענות ואהבת נשים בתקופה שבה לא דיברו על משיכה לאותו מגדר.
כמו בספריה הקודמים, גם כאן ויינר נוגעת בנושא המשפחה, זוגיות והיחסים הטעונים בין אחיות.
היה בספר הזה הרבה עומק והוא היה מרגש מאד ופמיניסטי ונגע בגלגולים של מעמד האישה לאורך הדורות ובאומץ של נשים לצאת לעולם הגדול, לפתח קריירה, להיות דעתניות ולא לוותר על מקומן בעולם.
כשהתחלתי לקרוא את הספר נרתעתי מהעובי שלו, הספר מונה 514 עמודים אבל להפתעתי הרבה הכתיבה הייתה כל כך טובה וזורמת שמבלי להרגיש הדפים עפו וסיימתי אותו מהר מאד.
אני מאד אוהבת את ספריה של ג'ניפר ויינר, קראתי את כל ספריה שתורגמו לעברית, את חלקם אהבתי יותר ואת חלקם קצת פחות ושמחתי לגלות שהספר הזה תורגם לעברית ע"י הוצאת מודן, אני חושבת שבספר הזה ויינר התעלתה על עצמה והוא אחד הספרים היותר מוצלחים שלה ואני ממליצה לא לפספס אותו!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן