Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גברת בירד היקרה
קטגוריה:
תגיות: ,
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 360
אמלין לייק חולמת להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל במקום לקיים ראיונות במשרד המלחמה או לרוץ בין השוחות בצרפת, היא מוצאת את עצמה בתפקיד של קלדנית במגזין הנשים” ידיד האישה”, תחת פיקוחה של העורכת מטילת האימה גברת הנרייטה בירד. לגברת בירד יש דעות מוצקות בנוגע למה נכון ומה לא ובנוגע למהי ההתנהגות המצופה מהנשים שנותרו בעורף, ובטור העצות שלה, “גברת בירד היקרה”, היא מוכנה לתת מענה רק לשאלות שעולות בקנה אחד עם אמות מוסר נוקשות. אמלין נדרשת להשמיד כל מכתב לא מקובל, אלא שעד מהרה היא מבינה שהמכתבים הללו – מכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, והיא מחליטה להשיב עליהם במקומה של גברת בירד. "גברת בירד היקרה" הוא רומן כובש לב המספר על תקופה שבה נשים נדרשו להמשיך בחייהן, כאילו דבר לא השתנה, כדי לא לפגוע במורל, אבל לא תמיד הצליחו “להיות שמחות, להתנהג יפה לגברים ולהבליג על דברים, למרוח שפתון ולהקפיד להיות יפות כשהגברים בחופשה ולא לבכות או להקדיר פנים כשאלה נסעו שוב להילחם”. ברומן הביכורים שלה מביאה איי.ג’יי. פירס סיפור משעשע ומרגש שכולו מכתב אהבה לכוחה של חברוּת, לטוב לבם של זרים ולאומץ שמגלים אנשים מהשורה בתקופות יוצאות דופן.

תקופת הבליץ בלונדון, שנת 1940.
אמלין לייק (אמי) היא רווקה צעירה בת 23 שחיה בלונדון ועובדת כמזכירה במשרד לעורכי דין וגם מתנדבת בתחנת מכבי האש האזורית, אבל יותר מכל היא חולמת להיות עיתונאית וכתבת מלחמה.
מודעה מקרית בעיתון שבה מחפשים עובדת לעיתון 'לונדון איבנינג כרוניקל' צדה את עינה והיא ממהרת להגיש מועמדות לעבודה, בתקווה שתגשים את חלומה להיות עיתונאית ועל הדרך תתרום למאמץ המלחמתי.
אמי אכן מתקבלת לעבודה והיא נרגשת ונסערת אך מהר מאד כל הרוח יוצאת ממפרשיה כאשר היא מגלה שהמעסיקה שלה, אישה רגזנית ומפחידה בשם הנרייטה בירד, מנהלת מדור עצות ותפקידה של אמי מסתכם בהקלדת מכתבי תשובה לאנשים ששולחים מכתבים למערכת.
בנוסף, זה לא עיתון הלונדון איבניניג אלא כתב עת לנשים, קטן וזניח בשם: "ידיד האישה" שכנראה ימי התהילה מאחוריו ולא בטוח שהמקום ישרוד עוד הרבה זמן.

האמת היתה מדכדכת עד אין קץ.  בזמן ששאר המדינה מתייצבת מול היטלר ומשקיעה כל מאמץ אפשרי במלחמה,  אני אקליד בעיות של קוראות וסיפורים מטופשים ומומצאים.

אמי נאלצת לסנן כל היום מכתבים שמגיעים למערכת ולהעביר לגברת בירד רק את המכתבים המוסריים כדי שהיא תענה עליהם, כל שאר המכתבים נזרקים בכאב לב לפח.
אמי לא רגועה והיא מרגישה שהיא חייבת לענות על המכתבים שמגיעים מנשים נבגדות או שבורות לב, נשים שחיות בצל מלחמה עקובה מדם כאשר בעליהן נמצאים בחזית ומכיוון שאין שיתוף פעולה מצדה של גברת בירד, אמי מחביאה כמה מכתבים ועונה עליהם בעצמה בשם גברת בירד.
באנטי, חברתה הטובה ביותר של אמי, לא רואה בעין יפה את ההתערבות של אמי וכתיבת המכתבים בשם גברת בירד, היא מזהירה אותה שהיא עלולה להתפס ולסכן את משרתה אבל כל זה חזק מאמי והיא חשה בתוכה שהיא עוזרת לנשים האלה ומחזקת את רוחן הנכאה.
אמי עוברת טלטלות רבות במהלך העלילה, הארוס שלה אדמונד שובר את לבה, לונדון נמצאת תחת הפצצות קשות והמלחמה בעיצומה וגם משבר קשה ביחסיה עם באנטי כמעט ושובר את רוחה.

האם תצליח אמי לפרוץ את הגבולות ולגרום לשינוי בחייהן של נשים רבות? האם תגשים את חלומה להיות עיתונאית משפיעה?

נשביתי בקסמו של הספר הזה מהרגע הראשון, קודם כל אני מאד אוהבת לקרוא ספרים על תקופת מלחמת העולם השנייה ודבר שני, לבי יצא אל אמי, אהבתי את הנחישות שלה, טוב לבה והרצון לעשות שינוי בתקופה שבה גברים יצאו למלחמה ונשים ישבו בבית, גידלו ילדים וקיוו לטוב.
גם אהבתי את דמותה של באנטי המיוחדת והרגישה, גברת בירד כל כך הצחיקה אותי בעוינות שלה והיו עוד מספר דמויות משנה משעשעות שגרמו לי לחייך הרבה.
בחלקו הראשון של הספר צחקתי הרבה, בהמשך לא הפסקתי להזיל דמעות, הספר הזה היה פשוט נפלא.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן