Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גברת בירד היקרה
קטגוריה:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 360
אמלין לייק חולמת להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל במקום לקיים ראיונות במשרד המלחמה או לרוץ בין השוחות בצרפת, היא מוצאת את עצמה בתפקיד של קלדנית במגזין הנשים” ידיד האישה”, תחת פיקוחה של העורכת מטילת האימה גברת הנרייטה בירד. לגברת בירד יש דעות מוצקות בנוגע למה נכון ומה לא ובנוגע למהי ההתנהגות המצופה מהנשים שנותרו בעורף, ובטור העצות שלה, “גברת בירד היקרה”, היא מוכנה לתת מענה רק לשאלות שעולות בקנה אחד עם אמות מוסר נוקשות. אמלין נדרשת להשמיד כל מכתב לא מקובל, אלא שעד מהרה היא מבינה שהמכתבים הללו – מכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, והיא מחליטה להשיב עליהם במקומה של גברת בירד. "גברת בירד היקרה" הוא רומן כובש לב המספר על תקופה שבה נשים נדרשו להמשיך בחייהן, כאילו דבר לא השתנה, כדי לא לפגוע במורל, אבל לא תמיד הצליחו “להיות שמחות, להתנהג יפה לגברים ולהבליג על דברים, למרוח שפתון ולהקפיד להיות יפות כשהגברים בחופשה ולא לבכות או להקדיר פנים כשאלה נסעו שוב להילחם”. ברומן הביכורים שלה מביאה איי.ג’יי. פירס סיפור משעשע ומרגש שכולו מכתב אהבה לכוחה של חברוּת, לטוב לבם של זרים ולאומץ שמגלים אנשים מהשורה בתקופות יוצאות דופן.

אמלין לייק המתגוררת בלונדון ועובדת במשרד עורכי דין, חולמת להיות כתבת מלחמה, להסתובב בשטחי האש ולסקר את האקשן כעיתונאית.
מודעת דרושים בעיתון על חיפוש כתבת צדה את עיניה, היא בטוחה כי זוהי הזדמנות להגשים את חלום חייה ומיד נענית.. אך מה רבה האכזבה כשהיא מגלה שמדובר בעיתון נשים "ידיד האישה", ותפקידה מסתכם במיון מכתבים המגיעים מקוראות המבקשות עצה מגברת בירד, המתגלה כבוסית נרגנת ושתלטנית, ותפקידה של אמלין להקליד את תשובותיה לעיתון.

בעיה נוספת מתגלה לאמלין, כשגברת בירד לא מוכנה לענות על רוב הנושאים כמו – נישואין, הריון, אהבה וכו'.. ואמלין מרגישה תסכול מכך שלא ניתן לעזור לנשים אלה. בעיניה אותן קוראות מתייעצות משוועות ליחס כשהן מנסות להמשיך לחיות בשגרה מסוימת בצל המלחמה, ולרוב הבעיות שלהן הן תוצאה של המציאות העגומה …  לאט לאט היא מרגישה שאינה מסוגלת להתעלם יותר, היא מרחמת על אותן נשים ומחליטה לתפוס יוזמה, להסתכן ולהשיב להן בעצמה אם בסתר ואם בגלוי.

ברקע מסופר סיפור החברות עם באנטי, בני הזוג שלהן, ההתנדבות האמיצה של אמלין במטה כיבוי האש ועוד..

זהו ספר המתרחש בזמן מלחמת העולם השנייה בלונדון, בתקופה בה בכל לילה כמעט העיר הופצצה ע"י הגרמנים (הבליץ).  אמלין הגיבורה לא מוותרת לעצמה ומנסה להמשיך לחיות כרגיל, לנהל שגרה, לשמוח, ליהנות ובמקביל לסייע עד כמה שניתן במאמץ המלחמתי.
אמלין מתוארת כדמות מתוקה עם לב רחב, רגישה ואכפתית. החברות בינה לבין באנטי ראויה לקנאה – האהבה והיחסים ביניהן, האינטראקציה המעולה זהו חלומה של כל אישה לזכות בחברת אמת שכזאת.

היופי בספר שלמרות תיאורי התקופה הוא ספר קליל, לעתים מצחיק ומשעשע וגם מרגש ורציני כשצריך. זה אינו ספר מלחמה טיפוסי,וזה מה שמיוחד בו. יש ניסיון לשמור על שגרה ושפיות בתקופה בה העיר נחרבת, בתים נהרסים ואנשים מתים.. עד שזה פוגע גם בפן האישי.
זהו רומן היסטורי במסווה של דרמה קלילה, השפה של הספר קולחת, התיאורים חיים ואמלין כובשת ונכנסת ללב.

מה שבכל זאת קצת הפריע לי זה שבסוף הסיפור לא כל הקצוות נסגרו, הרגיש לי כאילו הסיפור במידה מסוימת נקטע ולא קיבלנו את כל האינפורמציה..

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן