Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גברת בירד היקרה
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 360
אמלין לייק חולמת להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל במקום לקיים ראיונות במשרד המלחמה או לרוץ בין השוחות בצרפת, היא מוצאת את עצמה בתפקיד של קלדנית במגזין הנשים” ידיד האישה”, תחת פיקוחה של העורכת מטילת האימה גברת הנרייטה בירד. לגברת בירד יש דעות מוצקות בנוגע למה נכון ומה לא ובנוגע למהי ההתנהגות המצופה מהנשים שנותרו בעורף, ובטור העצות שלה, “גברת בירד היקרה”, היא מוכנה לתת מענה רק לשאלות שעולות בקנה אחד עם אמות מוסר נוקשות. אמלין נדרשת להשמיד כל מכתב לא מקובל, אלא שעד מהרה היא מבינה שהמכתבים הללו – מכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, והיא מחליטה להשיב עליהם במקומה של גברת בירד. "גברת בירד היקרה" הוא רומן כובש לב המספר על תקופה שבה נשים נדרשו להמשיך בחייהן, כאילו דבר לא השתנה, כדי לא לפגוע במורל, אבל לא תמיד הצליחו “להיות שמחות, להתנהג יפה לגברים ולהבליג על דברים, למרוח שפתון ולהקפיד להיות יפות כשהגברים בחופשה ולא לבכות או להקדיר פנים כשאלה נסעו שוב להילחם”. ברומן הביכורים שלה מביאה איי.ג’יי. פירס סיפור משעשע ומרגש שכולו מכתב אהבה לכוחה של חברוּת, לטוב לבם של זרים ולאומץ שמגלים אנשים מהשורה בתקופות יוצאות דופן.

הכריכה של הספר משדרת קלילות, לפני שהתחלתי לקרוא לא קראתי תקציר ובכל זאת משהו בכריכה האופטימית כבש אותי, ראיתי ביקורות טובות (לא קוראת סקירות, לפני שאני קוראת ספר) כך שוואוו לא צפיתי לאיזה כיוון הספר ייקח אותי. לפני עידן הפייסבוק/ האינסטוש/ טיווטר הייתה "ציפור דואר", הסיפור מסופר על לונדון 1940 בצל המלחמה, רוב החדשות והעדכונים היו דרך עיתונים ושבועונים שניסו במעט להפיג את המתח.

אמלין לייק, רווקה צעירה בת 23, יש לה חלום להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל חלומות לחוד ומציאות לחוד היא מתקבלת למשרה בעיתון לונדוני "איביניניג" במדור "ידידי האישה" ומבינה שבשביל לטפס למעלה עליה ל"התברג" במערכת, להוכיח את היכולות שלה ולאט לאט להגיע לפסגת העץ, תפקידה של מיס לייק, הוא הקלדת מכתבי תשובה לנשים לרוב ששולחות מכתבים למדור. העורכת גברת הנרייטה בירד כמו "עורב שחור", מטילה אימה על כל פקודיה, הסטנדרטים שלה מאוד ברורים, זה בגדר שחור או לבן.

רוב המכתבים, לא עוברים את הסינון הראשוני להגיע בכלל למענה ע"י גברת בירד, הם נפסלים על הסף עוד בשלב המיון לפי רשימה ארוכה שקיבלה. אמי מרגישה שנעשה אבל עם הקוראות, שמצפות לתשובה אמיתית או להתייחסות כלשהי, המינימום שניתן יהיה לתת מענה כלשהו עם כל המתח בצל המלחמה, לחלקם לפחות היא חושבת שאפילו היא יכולה לענות ולהרגיע את מצפונם.

המשימה והמבחן הנפשי שאמי עומדת בו, לא פשוט עבורה, אבל היא מרגישה מחויבות מוסרית לעזור אם לא כ"כתבת אש", תוכל לסייע לנפש הפצועה והדואבת של הצעירות, היא רוצה לרפות את נפשם ולתת להם חיבוק ועידוד, כמובן שהסיכון הוא גדול יש פה זיוף ומרמה דבר שלא יעשה!! אבל זה לעומת עזרה לבחורות ונשים אובדות עצות ומעורערות בנפשם?! אם תשים על משקל המאזניים מה כבד יותר? בהחלטה של רגע, היא עושה מעשה וכותבת תשובה כנה ומסוגננת לנערה בת גילה שמזדהה אתה וחותמת בשם גברת א. בירד.

באנטי, היא חברתה הטובה של אמי, לא מסכימה עם אמי ומורה לה להפסיק עם זה לאלתר, זה לא יוביל למשהו טוב ועלול לסבך אותה, אמי לעומתה מרגישה שהיא נמצאת בשליחות סמויה, ומה שלא הורג, מחזק נשים ומעצים אותן, תשובות למכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, שקר הוא כמו כדור שלג, ככל שהוא מתגלגל יותר כך הוא נהיה גדול יותר.

בזמן שאמי מנסה לתקן את עולמן של הנשים, עולמה שלה עובר טלטלה ומערער את הקרקע היציבה שעליה חשבה שהיא עומדת, מה עליה לעשות, חיי השגרה חייבים להמשך ובנוסף תפקידה כמוקדנית "לוחמי האש" במשמרות הלילה משאיר אותה מחויבת למטרה! וזה כל מה שעליה להתרכז עד שהכאב ישכח.

גברת בירד היקרה הוא רומן כובש לב על תקופה קשה בצל המלחמה, היו מוסכמות ברורות הגברים נלחמים ועל הנשים להישאר יציבות, איתנות לצד הגבר שיחזור מהקרב, נפשן לא הייתה חשובה או כלולה בחבילה, בריאות הגוף והנפש מושג שלא הכירו התקופה ההיא.
בכל זאת הספר מסופר בצורה משעשעת הומוריסטית, יש בו חברות חזקה, מעצמה נשית מובהקת, נשים המלמדות ומנהיגות את המלחמה מאחורי הקלעים.

לסיכום
אני חושבת שגם אתם הקוראים, שמעולם לא קראו ספר על תקופת המלחמה, או לחילופין רומנים היסטוריים, שהרגיש לכם שעלול להיות כבד מידיי, זה ספר שיוכל לעשות לכם "נחיתה רכה" לסוגה ויפתח לכם צוהר לספרות עצומה, סוחפת ומעצימה.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן