Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גברת בירד היקרה
תגית:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 360
אמלין לייק חולמת להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל במקום לקיים ראיונות במשרד המלחמה או לרוץ בין השוחות בצרפת, היא מוצאת את עצמה בתפקיד של קלדנית במגזין הנשים” ידיד האישה”, תחת פיקוחה של העורכת מטילת האימה גברת הנרייטה בירד. לגברת בירד יש דעות מוצקות בנוגע למה נכון ומה לא ובנוגע למהי ההתנהגות המצופה מהנשים שנותרו בעורף, ובטור העצות שלה, “גברת בירד היקרה”, היא מוכנה לתת מענה רק לשאלות שעולות בקנה אחד עם אמות מוסר נוקשות. אמלין נדרשת להשמיד כל מכתב לא מקובל, אלא שעד מהרה היא מבינה שהמכתבים הללו – מכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, והיא מחליטה להשיב עליהם במקומה של גברת בירד. "גברת בירד היקרה" הוא רומן כובש לב המספר על תקופה שבה נשים נדרשו להמשיך בחייהן, כאילו דבר לא השתנה, כדי לא לפגוע במורל, אבל לא תמיד הצליחו “להיות שמחות, להתנהג יפה לגברים ולהבליג על דברים, למרוח שפתון ולהקפיד להיות יפות כשהגברים בחופשה ולא לבכות או להקדיר פנים כשאלה נסעו שוב להילחם”. ברומן הביכורים שלה מביאה איי.ג’יי. פירס סיפור משעשע ומרגש שכולו מכתב אהבה לכוחה של חברוּת, לטוב לבם של זרים ולאומץ שמגלים אנשים מהשורה בתקופות יוצאות דופן.

התקציר של הספר מנוסח כל כך טוב, שכמעט אין לי מה להוסיף עליו ובכל זאת אנסה להרחיב על העלילה.

גיבורת הספר אמלין לייק נחושה למצוא עבודה בעיתון המכובד ה"לונדון איבנינג כרוניכל", היא כבר מדמיינת את עצמה שולחת דיווחים  לדסק החדשות הישר משדות הקרב באירופה הכבושה, מרוממת את מורל האומה הבריטית במאבקה בנאצים. הגרמנים מצידם מתקיפים משמיים את לונדון רבתי מדי לילה במטרה להתיש את הבריטים, לשבור את רוחם, לחסל את חיל האוויר הבריטי ולהכין את הקרקע לקראת פלישה יבשתית לאי הבריטי.

בעקבות מודעת דרושים מגיעה אמלין לראיון עבודה במערכת העיתון ומגלה למרבה אכזבתה שמדובר בסך הכל במשרת קלדנית, ואפילו לא בעיתון הנחשק כי אם במזגין הנשים העייף והמזדקן שלו "ידיד האישה". היא גם מגלה ביום עבודתה הראשון שהעיתון אינו ידידותי לאישה כלל וכלל, וזאת משום שהעורכת שלו היא גברת בירד האיומה והלא נעימה.

גברת בירד שאותה מרבה הסופרת לתאר בהומור על שלל נוצותיה (ציפור = bird), קירקוריה וצווחותיה, היא מנהלת טור עצות לנשים, אבל אינה משיבה על שאלותיהן אם הן מופיעות ברשימה השחורה שלה, רשימת השאלות הלא ראויות. לא ראויות מבחינת הנושא שבהן הן עוסקות ולא ראויות לפיכך ליחס ממנה. אשר על כן מכתבים אלו נחתכים לפיסות קטנטנות ומושלכים כלאחר יד לפח המשרדי ביחד עם תקוותיהן של מי ששלח אותם לקבל עצה מעשית להתמודדות עם ליבן השבור או הנבגד.

אמלין שמתוקף תפקידה כעוזרת של גברת בירד צריכה לקבל את המכתבים ולמיין אותם לפי הקריטריונים המחמירים של גברת בירד. היא מבינה שזריקת חלק מהמכתבים המכילים את השאלות הלא ראויות הנה בבחינת החטאה של מטרת טור העצות. היא מבינה לליבן של הנשים וחושבת שמישהו חייב לענות להן. בצעד נועז היא מחליטה לקחת על עצמה את המשימה.

בנוסף לדילמות שבחייה של אמלין, גיבורת הספר, אנו מקבלים את תיאור החיים בלונדון בזמן מלחמת העולם השניה, בתחילת שנות הארבעים. לרוב ספרים וסרטים העוסקים בתקופה מספרים על המתרחש באירופה תחת הכיבוש הנאצי, במחנות הריכוז וההשמדה, במחתרות הפעילות, דילמות אנושיות וסיפורים שוברי לב ועל הקרבות העקובים מדם. אולם בספר "גברת בירד היקרה" הסופרת מתמקדת בלונדון במה שקרוי "הבליץ". היא מתארת את התקפות חיל האוויר הגרמני הלופטוואפה על העיר, את האווירה, הפחדים והחששות, השגרה שבה תושבי לונדון הולכים עם מסכות גז בתיקיהם מחשש למלחמה כימית, האפלה בשעות החשיכה בעיר, הבהלה בעת ההפצצות, המקלטים הפזורים ברכבת התחתית, פעילות מכבי האש כנגד השריפות שפרצו, ההרס והחורבן וכמובן מותם של רבים מתושבי העיר לאחר ההתקפות.

ובמקביל לכל הטירוף הזה וסכנת הנפשות הכרוכה בשגרה, אנשים מנהלים חיי יום יום, מתאהבים, בונים לעצמם קריירה, יוצאים לבלות, חווים אהבה נכזבת ועוד. גם הגיבורה שלנו מנסה לשלב את שגרת חייה בין הפצצה להפצצה, וזה מורגש היטב בתיאור התנדבותה כטלפנית במוקד מכבי האש, ביחד עם עבודתה במערכת המגזין "ידיד לאישה". מוקד מכבי האש חושף אותנו לדמויות נוספות בספר ולמרקם המיוחד של מערכות היחסים שם, ידידות אמיצה בצל ההפצצות לעומת קינאה ואנוכיות. וגם מערכת המגזין המזדקן מתגלה כצבעונית ומעניינת עם דמויות שנכנסות לחייה של אמלין, ומשפיעות על גורלה, לטוב ולרע. חלק ניכר מהספר הוא ההתמודדות של אמלין עם חיי האהבה המסובכים שלה ויחסיה עם חברת הילדות שלה, באנטי.

מה יעלה בגורלה של אמלין, הצעירה שמנתבה את הנועזות שחשבה שתיישם בשדה הקרב ככתבת שטח, אל טור העצות המסורס של גברת בירד?  האם רגישותה אל אותן קוראות המגזין שמבקשות עצות בעינייני הלב תהיה בעוכריה או תעלה את קרנה בענייני כל המעורבים?

הספר קצר מדי. הייתי שמחה להמשך. הסוף על אף שנראה כי הוא סגור וחתום, השאיר לי טעם של עוד. הייתי רוצה לדעת איך הדברים יתפתחו גם בענייני הקריירה וגם בענייני הלב של מיס לייק.

הספר כתוב בהומור, ולמרות הנושא הכבד של מלחמת העולם השניה תמצאו שהוא קליל.

ממליצה בחום.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן