Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גברת בירד היקרה
תגית:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 360
אמלין לייק חולמת להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל במקום לקיים ראיונות במשרד המלחמה או לרוץ בין השוחות בצרפת, היא מוצאת את עצמה בתפקיד של קלדנית במגזין הנשים” ידיד האישה”, תחת פיקוחה של העורכת מטילת האימה גברת הנרייטה בירד. לגברת בירד יש דעות מוצקות בנוגע למה נכון ומה לא ובנוגע למהי ההתנהגות המצופה מהנשים שנותרו בעורף, ובטור העצות שלה, “גברת בירד היקרה”, היא מוכנה לתת מענה רק לשאלות שעולות בקנה אחד עם אמות מוסר נוקשות. אמלין נדרשת להשמיד כל מכתב לא מקובל, אלא שעד מהרה היא מבינה שהמכתבים הללו – מכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, והיא מחליטה להשיב עליהם במקומה של גברת בירד. "גברת בירד היקרה" הוא רומן כובש לב המספר על תקופה שבה נשים נדרשו להמשיך בחייהן, כאילו דבר לא השתנה, כדי לא לפגוע במורל, אבל לא תמיד הצליחו “להיות שמחות, להתנהג יפה לגברים ולהבליג על דברים, למרוח שפתון ולהקפיד להיות יפות כשהגברים בחופשה ולא לבכות או להקדיר פנים כשאלה נסעו שוב להילחם”. ברומן הביכורים שלה מביאה איי.ג’יי. פירס סיפור משעשע ומרגש שכולו מכתב אהבה לכוחה של חברוּת, לטוב לבם של זרים ולאומץ שמגלים אנשים מהשורה בתקופות יוצאות דופן.

על מלחמת העולם השנייה נכתבו ספרים רבים. מכיוון שאני פחות מתחברת לספרי מלחמה, אבל בהחלט מתחברת לספרים על אנשים יוצאי דופן – מצאתי את הספר גברת בירד היקרה מושלם בשבילי. הספר מתאר את הצד הנשי של המלחמה, הצד שנשאר בעורף, ששלח בני זוג ובנים להילחם, חיכה וכסס ציפורניים בדאגה לשלומם, וגם הצד שנאלץ להמשיך בחייו ובעבודתו כרגיל כאשר המצב בחוץ לא היה רגיל בכלל. אני חושבת שאין ישראלי שעבר את מלחמת המפרץ וזוכר את צליל האזעקות המפלחות את דממת הלילה – שלא יזדהה עם גיבורת הספר. וכמובן שישראלים רבים עדיין חיים לצלילי אזעקות באזורים שונים בארץ. לכן קל מאד להבין את התחושות של הדמויות בספר, מה שרק הוסיף לו בעיני.

הסיפור מתרחש בלונדון של סוף 1940 ותחילת 1941. באותה תקופה הייתה לונדון נתונה למתקפה אווירית חסרת תקדים שבוצעה על ידי חיל האוויר של גרמניה הנאצית. ההפצצות הכבדות הללו כונו הבליץ.
אמלין לייק בת ה-23 היא גיבורת הספר והמספרת אותו בגוף ראשון. אמלין עובדת במשרד עורכי דין ובלילות היא מתנדבת בתחנת מכבי האש כמוקדנית בכדי ליטול חלק במאמץ המלחמתי. החלום שלה מאז ומתמיד היה להיות עיתונאית, וכשהיא נתקלת בעיתון במודעת דרושים של אחד המוציאים לאור הגדולים בלונדון, היא מרגישה שזה הזמן לעזוב את עבודתה במשרד עורכי הדין. כשהיא מגיעה לראיון העבודה היא כל כך נרגשת שהיא שומעת רק את מה שהיא רוצה לשמוע, ומתחילה לעבוד כקלדנית במגזין נשים גוסס בשם "ידיד האישה". לא בדיוק מה שהיא חשבה.

העורכת של "ידיד האישה" והאחראית על אמלין היא הנרייטה בירד. גברת בירד כותבת טור בעיתון ובו היא מייעצת ועונה לשאלותיהן של קוראות המגזין בנושאים שונים. הבעיה היא שגברת בירד עונה רק לשאלות שעומדות בסטנדרטים המחמירים והשמרניים שלה, ולכן שאלות רבות לא זוכות למענה. אמלין שקוראת ומסננת עבור גברת בירד את השאלות "הראויות" לתגובה, מזהה את מצוקותיהן של הנשים, ומשהו בייאוש שלהן נוגע בה. היא מחליטה לענות לפונות בשמה של גברת בירד. בתחילה היא משיבה רק למכתב אחד או שניים, אבל עם הזמן היא נמלאת ביטחון כשהיא רואה שגברת בירד אינה שמה לב, ומתחילה לענות לעשרות מכתבים.

חברתה הטובה ביותר של אמלין היא באנטי. באנטי ואמלין מתגוררות ביחד כשותפות לדירה, ובאנטי היא חברתו של וויליאם, כבאי בתחנת מכבי האש שבה מתנדבת אמלין. הם יוצאים ביחד לקולנוע ולמועדונים, ומנסים ליהנות מחיי הלילה של לונדון שנמצאת במלחמה. האם גברת בירד תגלה בסופו של דבר שאמלין עונה בשמה למכתבי הקוראות? מה חושבת באנטי על המעשים שם אמלין? האם יצליחו אמלין ובאנטי להגשים את חלומותיהן בתקופה מתוחה שכזו?

פסק הדין:
למרות התקופה שעליה נכתב גברת בירד היקרה הוא ספר נשי מקסים וקליל, והוא עוסק במה שמעניין נשים צעירות בכל תקופה: אהבה, שברון לב, אכזבה, אירוסין, קריירה וחברות. נכבשתי בקסמה של אמלין לייק, ואהבתי את החברות האמיצה בינה לבין באנטי. הקשר בין השתיים נגע ללבי וזהו חוזקו העיקרי של הספר. נזכרתי בכרזות Keep calm and carry on שהפיקה ממשלת בריטניה במלחמת העולם השנייה וחשתי את אותה אווירה בספר. גברת בירד מצפה מהנשים לקחת את עצמן בידיים ולפתח עמוד שדרה, אך בעיני זו לא בושה להודות בפחד ובקושי להמשיך כרגיל שבחוץ בתים הרוסים ואנשים נהרגים. אולי זה דווקא אמיץ יותר.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן