Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
גאות
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 143
לירון היא נערה מתבגרת בת שלוש־עשרה מתל אביב שעולה לחטיבת הביניים, שואפת להיות תלמידה טובה ובת טובה, הולכת לצופים בקביעות, ומנסה לשרוד את גיל ההתבגרות וראשית הפיכתה לאישה בכמה שפחות סבל ובכמה שיותר הנאה. מגיל צעיר יודעת לירון שהיא שונה: היא אינה חווה את העולם סביבה כפי שאחרים — ובהם גם אחותה התאומה — חווים אותו. קרן אור בחייה המבלבלים של לירון היא רעות, חברתה הטובה מכיתה ג. חברותן עומדת למבחן לאורך הסיפור, ובסופו היא מתהדקת והופכת לסיפור של אהבה ראשונה. קרן אור נוספת בחייה של לירון היא הזמרת קיילי מינוג, שפסקול שיריה מלווה אותה, ומסייע לה להשלים עם מי שהיא ולקבל החלטות. הפסיכולוגית ענת, המחנכת טליה ואִמה של לירון, הנמנות עם הנשים המשפיעות בחייה, מסייעות לה גם הן להחליט, להתבגר ולהתגבר על קשיים. גאות הוא ספר על תהליך ראשוני, מהותי ומרגש המתחיל בשנת 1989 ומסתיים בשנת 2009, השנה שבה לירון נדרשת שוב להחלטות חשובות בחייה, ערב הרצח ב"בר נוער".

הכרתי את הסופרת ליאת גורן בשנת 2016 בקורס הכנה ללידה. לא המקום הכי ספרותי או תרבותי להכיר בו, אבל אז לא סקרתי ספרים, ולמען האמת כשהייתי בהריון גם לא הרביתי לקרוא. לא ידעתי שליאת היא סופרת ומאחוריה כבר ספר ביכורים, ולאחר שקראתי אותו, אני יכולה רק לקוות שהיא תוציא לאור ספרים נוספים פרי עטה. אני אוהבת ספרי נוער שעוסקים בהתבגרות של הדמות הראשית, אך כמעט ולא קראתי ספרי מקור כאלה, אלא בעיקר ספרים מתורגמים. באנגלית מכונה הז'אנר: Coming of Age. חיכיתי לקרוא את הספר גאות גם בגלל הייחודיות שלו: התבגרות של נערה מבולבלת מבחינה מינית.

תל אביב, 1989, סוף שנות השמונים בישראל. לירון מסיימת את בית הספר היסודי ומתחילה ללמוד בכיתה ז' בחטיבת הביניים. כיתה חדשה, תלמידים חדשים, מורים חדשים והמון חששות ופחדים. לירון היא ילדה מתוקה, מוכשרת ותלמידה טובה. יש לה זוג הורים ואחות תאומה בשם שרון. בין לירון ושרון יש מערכת יחסים מורכבת של תאומות, לפעמים גם עקיצות, אך רוב הזמן הן אוהבות. חברתה הטובה ביותר של לירון מגיל 9 היא רעות. לירון ורעות עושות הכל יחד. הן מבלות, הולכות לצופים, יוצאות לסרטים, מספרות אחת לשנייה את כל הסודות הכמוסים, בדיוק כמו כל שתי חברות טובות.

אנחנו מלווים את לירון במהלך כיתה ז', מתחילת השנה, ליום ההולדת ה- 13 שלה באביב, ועד לקיץ ומחנה סוף השנה בצופים. הצופים הם חלק בלתי נפרד מחייה של לירון ומקנים לה הרבה ביטחון. במהלך השנה תגלה לירון המון על עצמה ותלמד להגדיר ולתת את השם הנכון למה שעד כה היה מבלבל וחסר שם. יחסיה עם רעות מקבלים תפנית מפתיעה, שמובילה לריחוק ביניהן. המרחק מרעות גורם ללירון להתחבר לאנשים נוספים, ולחוות חוויות חדשות בנפרד.

"עכשיו אלף תשע מאות שמונים ותשע, עוד עשרים שנה זה בטח יהיה שונה. זה כבר יהיה אלפיים ותשע, בטוח שעד אז זה יהיה אחרת!"

הסיפור נע ברצף זמן של שנה בחייה של לירון, אך מדי פעם היא משתפת אותנו בזיכרונות וחוויות מן העבר, ובסופו ישנה קפיצה אל ההווה של שנת 2009. אהבתי מאד את דמותה של לירון והחששות שלה נגעו בלבי. אהבתי גם את דמותה של רעות, את דמותה של שרון ואת אמן של לירון ושרון. במיוחד אהבתי את פסיכולוגית הנוער ענת, שהייתה ללא ספק חבל הצלה עבור נערה מבולבלת ומלאת פחד.

פסק הדין:
ספר התבגרות מקסים ונוגע ללב על חברות, משפחה, פחד, חיפוש עצמי, קבלה עצמית ואהבה, אומץ לב, ואיך למצוא את האנשים הנכונים שיאהבו אותך ויקבלו אותך בדיוק כמו שאתה ולא משנה מה. מכיוון שהספר מתרחש בסוף שנות ה-80, והסופרת גדולה ממני בשנה בלבד, יכולתי להזדהות עם הפסקול המוזיקלי ולחייך במהלך הקריאה (מישהו יודע מה קורה היום עם גילי נתנאל?). בראיון עם ליאת גורן היא סיפרה שהספר שכב שנים רבות במגירה, והיא החליטה להוציאו לאור לאחר הרצח בבר נוער. אני מקווה שהספר יגיע למתבגרים מבולבלים נוספים, יעשה להם סדר, וישכנע אותם שהשד לא נורא בכלל. אם הסקירה שלי תגיע אפילו למתבגר או מתבגרת אחת – אז אני את שלי עשיתי.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. ליאת. גורן

    תודה תודה תודה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן