Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בתו של סוחר המשי
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 376
אהבה ומלחמה בווייטנאם של שנות החמישים 1952. האדמה בוערת תחת רגלי הצרפתים השולטים בווייטנאם. האזור שורץ מורדים שלא בוחלים בשום אמצעי כדי לשים קץ לשלטון הקולוניאלי, ובכל קרן רחוב מרחרחים מרגלים בני כל הלאומים. מאז מותה של אמה, חיה ניקול, בת-תערובת צרפתית-וייטנאמית, בצלה של סילבי, אחותה הבכורה היפהפייה והכריזמטית, בבת עינו של אביהן. בשל התערערות המצב הפוליטי האב מעביר לידיה של סילבי את השליטה בעסקי המשי של המשפחה. ניקול, לעומת זאת, מקבלת רק חנות בדי משי ישנה ונשכחת בחלק הווייטנאמי של האנוי. אף על פי כן היא בולעת את עלבונה ומטפחת את החנות, שזוכה להצלחה מפתיעה, אולם בד בבד היא נחשפת לעוולות השלטון הקולוניאלי המושחת ולמעורבות משפחתה שלה בדברים שלא ייעשו, אשר מכה אותה בתדהמה. טראן, מראשי המורדים הווייטנאמים הידועים ביותר לשמצה, מציע לניקול דרך מילוט מושלמת לכאורה מכל צרותיה, בעוד מארק, סוחר משי אמריקאי שרמנטי ומסתורי, הוא גבר חלומותיה. אבל במי תוכל ניקול לבטוח בעולם שבו איש אינו באמת מי שהוא מתיימר להיות? בתו של סוחר המשי הוא ספר סוחף על סודות אפלים, יריבות בין אחיות ואהבה כנגד כל הסיכויים, המתרחש בעולם המרתק של וייטנאם הקולוניאלית, על סף שחרורה מעוּלהּ של צרפת. דיינה ג'פריס נולדה במלזיה ורוחשת אהבה רבה לדרום-מזרח אסיה. היא כותבת רומנים היסטוריים אשר מתבססים על תחקירי שטח שמהם היא נהנית מאוד. ספרה הקודם, "אשתו של מגדל התה", ראה אף הוא אור ב"ידיעות ספרים" והיה לרב-מכר בישראל ובאנגליה.

וייטנאם של שנות ה-50 במאה הקודמת, מקום אחר, תקופה אחרת. השנה היא 1952 הצרפתים שולטים בויטנאם.
ויטנאם מלאה במורדים, ובכל מקום נמצאים מרגלים, אבל בני האדם הם בני אדם. אותם יצרים, אותם תככים, אותה אהבה.

זהו סיפורה של ניקול, בת תערובת שאביה צרפתי ואמה ויטנאמית. אמה נפטרה בלידתה והיא ואחותה סילבי גדלו בצל מותה. בעוד שסילבי דומה בחזותה לאביה הצרפתי, ניקול דומה לאימה הויטנאמית במראה. ניקול מאז ומתמיד הרגישה לא שייכת, ויחסם של אחותה ואביה אליה רק העמיקו את הפער ביניהם. רואים לאורך הסיפור את הקשר המורכב בין האחיות, שגדלו בצל השקרים של האב. האם האחיות תדענה את האמת? האם הן יצליחו להשלים?

ניקול המומה כאשר אביהן מעביר את רוב עסקי יבוא המשי המשפחתיים לאחותה ולה נותן חנות קטנה ומוזנחת בלב הרובע הוויטנאמי. למרות כעסה על אי הצדק שבחלוקה, ניקול נחושה להצליח בעסק ולהראות לאביה שהיא אחראית וראויה לאמונו.  בזכות חריצותה החנות מתחילה לשגשג, אך הימים הם קשים. מורדים וויטאנמים מנסים לגרש את השלטון הצרפתי מהמדינה בדרכים אלימות וניקול   נקרעת בין שתי זהותיה. היא פוגשת במפגש מקרי שני גברים, האחד מארק אמריקאי והשני טראן, מראשי המורדים הוויטנאמים. היא רואה את האמת בדברי המורד, היא חשה את מלחמתו וצידקתו. אך אוהבת את מארק. נדמה לה שגם לאחותה יש קשרים רומנטיים עם מארק.

חייה של ניקול מנותבים למסלול בלתי צפוי המעמיד אותה בפני החלטות קשות.  עליה לבחור בין שני עולמות ובין שני הגברים שבחייה ובחירות אלה יקבעו את עתידה. במי היא תבחר? במי מארק וטראן יבחרו?

הספר משלב רקע היסטורי עם רומן. בתחילתו מופיע רקע היסטורי של ויטנאם על רקע ציר הזמן. אמנם לא זכרתי אותו לאורך הספר, אך הוא בהחלט הכניס אותי לאווירת הספר. אהבתי את דמותה של ניקול, את ההתמודדות שלה עם יחסיה המורכבים עם אחותה ומציאת מקומה במשפחה, הצורך בבחירת זהות שייכות וכל זה על רקע המלחמה. אהבתי את בחירתה בחיים.

התרשמתי כי הסופרת ערכה מחקר מעמיק על התקופה ושילבה אותו עם עלילה סוחפת. ישנם מקומות בספר שחשתי כי הסופרת פרטה מידי, אך בשל כתיבתה הזורמת, נהניתי מאוד.

ממליצה מאוד לקרוא את הספר. הספר זורם, מעניין ונושא עמו את רוחות המזרח.

אורלי בן נון

סבתא, מחנכת ביסודי לשעבר וכיום יועצת זוגית, אוהבת לקרוא ולפסל בחימר. לתיאום פגישת ייעוץ - 050-3143411

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן