Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בשורות טובות
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 216
אראלה אנוך מחכה כבר עשרים שנה לשובו של גונן אחיה הבכור, בשורות טובות שנעלם מבלי להשאיר עקבות. ביום הולדתה הארבעים אראלה מגלה שמישהו משך מחשבון הבנק של גונן את כל כספו. טעונה בזעם ובתקווה חדשה היא יוצאת למסע ברחבי הארץ לגלות מה עלה בגורלו של אחיה האהוב. נאמנותה העיורת של אראלה לאחיה הבכור מסייעת לה במסעה המטלטל אל שולי החברה, אך נאמנות זו עומדת למבחן כשהיא פוגשת את הצד האפל של דמותו ושל חייו. בשורות טובות הוא סיפור על עצמתה של אהבה. בשפה ישירה וקולחת שוזרת שירז אפיק את סיפור חייה של הגיבורה עם המציאות הישראלית על יופיה וכיעורה. מנקודת מבט מפוכחת ובחוש הומור היא חושפת את הסודות הכמוסים החבויים בתא המשפחה הבורגנית. "בשורות טובות" הוא ספרה השני של המחברת, קדּם לו הרומן "לנקות את יפו" שראה אור אף הוא בהוצאת מטר.

20 שנה מחכה אראלה אנוך לשובו של אחיה גונן, שנעלם שהיתה בת 20. אימא שלה ואחיה עידו, שהוא התאום של גונן, כבר מזמן הרימו ידיים, רק אראלה מאמינה שגונן עדיין חי.
לכאורה ספר מתח טיפוסי אך למעשה המתח הוא לא העניין המרכזי בסיפור. זהו סיפור על משפחה, ומה קורה לה אחרי שאחד מבניה נעלם.
לא סתם בן – הבן האהוב ביותר על אימא שבעצמה מודה בזה בפני עידו ואראלה: "אני תמיד אומרת," אמרה, "שעידו קיבל את החוכמה, אראלה את היופי, וגונן – את אהבתי הנצחית והבלתי מתפשרת."

הסיפור מתחיל ביום הולדתה ב-40 של אראלה, רווקה תל-אביבית שמתפרנסת מכתיבת ביוגרפיות בהזמנה כסופרת צללים, בימים האלה של חשבון נפש של גיל 40 היא מגלה שמישהו נכנס לקרן הנאמנות של גונן ומשך את כל כספו. אראלה מתחילה לחקור את קצה החוט החדש בעזרתו האדיבה של קצין משטרה בשם קלימי. היא נשאבת למסע חיפושים מרתק אחר האח האובד. החיפוש הוא בעיקר פנימי, שכן היא חוזרת אל העבר ומשחזרת אירועים וזיכרונות מילדות ונערות. אנחנו מגלים סודות על המשפחה. על האח שנשאר, עידו, והמשפחה שהקים עם האישה של אחיו, ועל האם שלא אהבה את כל ילדיה באותה מידה.

הדמויות בספר:
אראלה – המכונה ללה. בת 40, אישה יפה ומושכת, רווקה המתגוררת בגפה בדירה התל אביבית בה גדלה, חיה את חיי הרווקות התל אביבים של סקס וסמים קלים.
גונן – אחיה הגדול של אראלה ואחיו התאום של עידו, נעלם בגיל 23, כריזמטי ודומיננטי ואהוב על כולם, עף מבית הספר וחובב כלי תחבורה ואופנועים בפרט, התחתן עם שלי.
עידו – התאום של גונן, החיוור שבין השניים מבחינת אישיות. עידו לא מדבר כמעט עם אראלה, ולא מבקר אותה בדירתה. בנה לעצמו חיים חדשים עם שלי, אישתו לשעבר של אחיו.
צילה – אמם של אראלה, גונן ועידו. נפרדה מאביהם שהיו ילדים קטנים ומאז גידלה אותם כאם חד הורית. אישה יפה ומטופחת וביקורתית מאד כלפי הסובבים אותה.
שלי – חברתו של גונן שלאחר מכן הפכה לאישתו. לאחר שנעלם החלה במערכת יחסים עם אחיו התאום עידו ולהם 3 ילדים.
אביב – חברו הטוב ביותר של גונן, היה מאוהב באראלה שנים רבות.

פסק הדין:
מי שמכיר את טעמי הספרותי יודע שסאגות משפחתיות חביבות עלי במיוחד, ובספר הזה מצאתי אחת משובחת במיוחד. הספר קולח, מרתק, מותח לפרקים, ונכתב בשפה נקייה. הוא מלא באהבת הקריאה (אראלה עוסקת בתחום וגם חובבת קריאה בעצמה). 20 שנה של אמונה עיוורת – באישיות האח שנעלם ובגורלו – מתפוגגות תוך כדי תהליך התבגרות והכרות מחודשת עם אופיו של גונן והיחס לאנשים סביבו. אהבתי במיוחד את המשמעויות השזורות בספר. של הציפורים, העורבים האורבים, ושמות הגיבורים – שהם בעלי משמעות מרמזת. הספר הזה הוא מן הסוג שגורם לי לחשוב עליו אחרי הקריאה ולחפש ספרים נוספים של הסופרת. מומלץ בחום.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן