Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ברית עולם
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 352
"ברית עולם" מספר סיפור שנדמה שכבר שמענו אותו בעבר: רוי, צעיר שחור נשפט והורשע בטעות באונס, בעוד אשתו נמצאת בחדר הסמוך במלון. אבל הסיפור שטיארי ג'ונס מספרת אינו העלילה המשפטית שאנחנו מצפים לה. זה סיפור על בעל צעיר שנידון ל-12 שנות מאסר בעוד הוא ואשתו נמצאים בתחילתם של קריירה משגשגת והחיים עצמם. הרומן עוסק בהרס של משפחה, בתקוות הכושלות של אהבה רומנטית, בהורים ביקורתיים, במשפחות בעלות פגמים ובשאלת החיים עם או בלי ילדים, שכל זוג פוגש בחייו. סלסטיאל ורוי הם ההתגלמות של החלום האמריקאי בכלל ושל הדרום החדש בפרט. סלסטיאל היא אמנית עם עתיד מזהיר ורוי הוא מנהל צעיר שכולם צופים לו גדולות. אך שגרת חייהם נגדעת זמן קצר לאחר נישואיהם, כשרוי מואשם בפשע שלא ביצע. ההתמודדות עם מערכת אכיפת החוק מאלצת את סלסט ורוי לבחון את היחסים ביניהם לעומק, ומציבה בפניהם אתגרים שלא שיערו את מורכבותם. "ברית עולם" הוא סיפור מרתק על אהבה, נישואין וחלומות מנופצים. הוא תרגיל אינטלקטואלי על נישואים של אחרים, מידת אהבה או מהי אהבת אמת. הספר הוא יצירת מופת של מספרת מוכשרת המספקת מבט אינטימי לתוך נפשותיהם של אנשים אשר נשלטים על ידי העבר בעודם מנסים לפלס את דרכם – עם תקווה וכאב – אל העתיד.  

לספר האזנתי באפליקציה אייקאסט, מיותר לציין שזאת לא החוויה הראשונה שלי, אני כבר הפסקתי לספור. אני נהנת כל פעם מחדש.. מיד בתום הסקירה אני בדרך… לעוד חווית האזנה נעימה 🎧

זהו סיפור על זוג כהה עור, רוי נשוי לסלסטיאל כשנה וחצי בלבד, במהלך ויכוח בחדרם במלון, דרכם נפרדות בזמן הזה רוי עוזר לאישה עם מטלטליה, רגע של אנושיות שיעלו לו בחייו, עוד באותו הלילה הוא מואשם באונס נידון ל 12 שנים של מאסר. מילה שלו כנגד מילה של אישה בהירת עור, למי יאמינו?!

חייהם של הזוג רוי וסלסטיאל נקטעים בתחילת דרכם, וכל התוכניות, החלומות והשאיפות נעצרים. זה לא סיפור על מערכת משפטית, זה רומן שעוסק בהרס של משפחה בשבריר של שניה ויורד לטמיון.

מה עובר על זוג כזה במהלך השנים, כמה זה יכול להחזיק מעמד אם בכלל, כמה תהפוכות וטלטלות מצב שכזה יכול ליצור?! בסיפור מודגש הבדלי גזע ועל השיפוטיות הקלה, אנו נחשפים לסיפור של הזוג במהלך כליאתו של רוי בכלא, איך השנים עוברות, ובעולם המקביל שבחוץ עולם כמנהגו נוהג ורק חייו נעצרים.

האישה סלסטיאל, נלחמת בין הרצון להאמין לבעלה לבין החיים שבחוץ שחייבים להמשך… היא מפתחת חלום ישן, ליצור לגדול ולהתפתח והצלחתה לא מאחרת לבוא, היא מבינה שבעלה נשאר מאחור, אבל היא חייבת להתקדם. בעלה רוי מבין את המקום והצורך שלה לבחור בחיים שבחוץ ולא לשקוע בדכאון, חשוב לו נפשה של אישתו, הוא נותן לה את הספייס להצליח גם אם זה על חשבונו.

כמו בכל סיפור הכל מושרש מהיסוד, בעברו של  רוי מתגלים משקעים, בילדותו אביו שגידל אותו והעניק לו את שמו, לא היה הדמות שתרמה ליצירתו. כשאישתו סלסטיאל מגלה זאת היא מתרעמת על כך שרוי לא היה כנה עימה מההתחלה, מבחינת רוי משפחתה של אשתו, הייתה דוגמא ראויה למסגרת שהיה רוצה ליצור ביחד איתה, ועל כן לא חשב לפתוח את כל הקלפים, כדי שהרושם הראשוני של אשתו לגביו לא התקלקל, מבחינת אשתו זה מהות הקשר כנות.

הספר בעיקרו מספר על זוג, שעומד למבחן בזוגיות, שלעצמו זה מבחן לא פשוט, כל שכן שתוסיפו החבילה מעצר של בן זוג, בצדק או שלא בצדק עד שתוכח חפותו, ככל שתהיה זוגיות חזקה לא בטוח שיוכלו לשרוד, חיי נישואהם לא היו מושלמים, לרוי היו מעידות קלות של חיזורים שיתממשו או שלא הספק תמיד קינן באישתו סלסטיאל.

כל הספר עם קישורים תנכי"ם, כבר בשם הספר "ברית עולם" שהוא השוואה מקבילה לסיפורי התנך ובאמת כל קטעי הדת של הנוצרים מקבילה לדת היהודית. קטעי תהילים שמוזכרים השכבה על הנפטר, ברכות שמוזכרות, הייתי מופתעת מהניסוחים.

שורה תחתונה

זהו ספר על כאב גדול, שפיטה קלה מידיי רק בשל גזע דת ומין. גבר שבגדו במעמדו, מקומו וכוחו. שהחיים שלו התהפכו והוא מרגיש שחובה עליו להחזירם למסלול האם מאוחר מידיי.. מומלץ

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. שי סיני וילוז'ני

    סוזן היקרה, תודה על הסקירה הרעננה! אני שמח ומוחמא שנהנית מחוויית ההאזנה ל"ברית עולם". היה לי העונג להקריא עבור "אייקאסט ספרים קוליים" ספר כן ונוגע שלא מנסה ליפות את המציאות העכשווית של הקהילה האפרו-אמריקנית אלא מציג אותה בעירומה, לא פוסח לרגע על המורכבות הגדולה של אדם להתנהל כאינדיבידואל בתוך חברה שיפוטית. הסתכלתי עליהם וראיתי אותנו…
    שוב תודה ואשמח שנתראה בספרים הבאים!

    1. סוזן צדוק

      היי שי, מחמיא לי שהקדשת מזמנך וקראת את הסקירה המלאה, זהו בהחלט נושא מורכב על הבדלי גזע ושמחתי להיחשף לסוגיה המעוררת מחלוקת. בהחלט היתה לי האזנה נעימה אחפש עוד ספרים המושמעים בקולך הערב.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן