Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בריכה עירונית
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 206
הם באים כמעט מדי יום, המנויים ב"בריכה עירונית", מהנהנים לשלום, מחכים יחד בתור למסלול, שוחים זה לצד זה. עבורם החמצן נמצא מתחת למים. המפגשים האקראיים בינהם משפיעים על מהלך חייהם: המלבישה שפוגשת על שפת הבריכה את אשתו של המאהב שלה; הצעירה שצריכה לעבור ניתוח מורכב, שואבת כוח משיחת מלתחות; ומציל הלילה מתאהב באישה שמפקידה בידיו את הנייד שלה בזמן שהיא שוחה. הנובלות של אדוה בולה מאופקות ודרמטיות, מרגשות ואלגנטיות, אינטליגנטיות, אכזריות ומלאות חמלה. גיבוריה חיים בתחושת בדידות, ולא במקרה בחרו לעצמם ספורט אישי, אך לא הביאו בחשבון שבבריכה, לעיני זרים גמורים, הם מתפשטים מבגדים, תארים והגנות ונותרים עירומים ופגיעים. שש הנובלות היפהפיות, העדינות והמטרידות בבריכה עירונית קורעות את המסווה הבורגני מעל פצעי הנפש וחושפות אותם: את פחד המוות והפחד מהחיים, את הכמיהה לאהבה, להכרה ולשייכות, ואת הניסיון הנואש להפיג את הבדידות האורבנית. אדוה בולה, שחקנית ותסריטאית. ספרה הראשון, דברים שאני יודעת על ר', ראה אור בשנת 2012.

בסופו של דבר, אף על פי שכולנו מכירות זו את זו בבריכה, אנחנו גם זרות מאוד זו לזו. אסופת זרות עירומות.

הספר "בריכה עירונית" מכיל בתוכו שישה סיפורים קצרים על שש דמויות מרכזיות שלכולם יש דבר אחד משותף – הבריכה העירונית.

בסיפור הראשון אנחנו פוגשים מורה נשואה ואם לילד קטן שמגלה יום אחד שהיא חולה במחלה נדירה שגורמת לפניה וגופה להתעוות והרגעים היחידים בהם היא מוצאת שלווה הם כאשר היא יוצאת לשחות בבריכה העירונית.
אותה אישה צריכה להתמודד עם יופיה שהולך ונעלם אל מול עיניה והשינויים הלא צפויים שהחיים כפו עליה.
הסיפור השני מתאר את חייה של מלבישה והיום הגורלי בו היא נתקלת בבריכה העירונית באשתו של המאהב הפוליטיקאי שלה ואיך שרשרת אירועים לא צפויה מובילה לסוף טרגי.
הסיפור השלישי מתאר אישה הרה שמחליטה יום אחד להתבודד, להתנתק מכל החברות שלה ולהתמקד בעצמה ובמשפחתה, היא מתקשה לסיים יפה מערכות יחסים ורק בבריכה העירונית בה היא נוהגת לשחות היא מוצאת שלווה וחיבור לעצמה ולנפשה.
הסיפור הרביעי מתאר את קנאתה של שחקנית עבר כלפי בעלה שבערוב ימיו מקבל הכרה על משחקו וכאשר בנו מכין עבורו ערב מחווה בתיאטרון פורץ החוצה כל הכעס העצור שלה כלפי הצביעות האופפת את חיי התיאטרון.
הסיפור החמישי מתאר את חייה של אשת משפחה שמרגישה שהיא לא הצליחה להגשים את עצמה והיא חיה בהחמצה גדולה שמקרינה גם על חיי הזוגיות שלה.
והסיפור השישי והאחרון מספר את סיפורו של יוני, מציל בבריכה שעובד בלילות וחייו נקשרים לאחת הנשים שמגיעה לשחות בבריכה והקשר איתה מטלטל את חייו.

עד כה לא קראתי אף ספר של אדוה בולה ואני זוכרת אותה רק בתור אשתו הטלווזיונית של אדיר מילר בסדרה 'צומת מילר', לכן לא ידעתי למה לצפות כשהתחלתי לקרוא את הספר הזה ואני מודה שהופתעתי לטובה.
בכתיבה יפה, רגישה וקסומה חושפת אדוה את השבריריות של החיים. היא מכניסה בכל סיפור משהו הקשור לתיאטרון וכמובן את מוטיב המים.
מים הם סמל לשלווה, שקט, זרימה, לידה מחדש וכל הדמויות המרכזיות בסיפורים מוצאות את השקט שלהן כשהן עוצרות את מהלך חייהן הסוערים ושוחות בבריכה העירונית. לכמה שעות נעלמים הכעס, השינאה, הקינאה והפחד, הגוף והנפש מתערטלים והשחייה מחזירה לגיבורנו את האיזון לו הם כל כך זקוקים.
אין ספק שאדוה בולה היא אמנית, לא רק בעולם המשחק אלא גם בכתיבה ובדרך הביטוי שלה על הדף, אהבתי מאד את הכתיבה הנקיה שלה, זה היה מבחינתי משב רוח רענן שאני לא נתקלת בו הרבה בימינו.
מחכה לעוד ספרים כאלה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן