Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ברוח הזאת
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 225
"אם מישהו היה מספר לה שנתיים קודם לכן שתעדיף לבלות במחיצת עצמה שבועות ארוכים וגם תיהנה מכך, היתה שולחת אותו לאשפוז. היא? שמאז ומעולם היתה מוקפת באנשים ובמשימות רק כדי לברוח מהריק המבעית שאיים לבלוע אותה? ובכל זאת, הנה היא מפליגה לבדה, והדממה שמסביב מטעינה אותה בכוחות שמעולם לא חשה בהם לפני כן. כמעט חודשיים חלפו מאז יצאה להרפתקה הזאת וכבר היה לה ברור שמשהו חשוב ומהותי משתנה בקרבה. משהו שלא ידעה לתת לו שם, אבל לראשונה זה שנים אִפשר לה לנשום." בדרך מקרה נפגשים מיה ומקס על סיפונה של יכטה קטנה בים האיוני. מקס נודד בעולם כבר שנים, בורח מזיכרונות עבר קשים. מיה היא פסנתרנית בעלת שם בינלאומי המעורבת שלא בטובתה בסקנדל תקשורתי ומטופלת באבא מבוגר ודמנטי. כשהמציאות סוגרת עליה היא נוטשת הכול מאחור ויוצאת אל הים. שניהם שקטים, מופנמים ופגועים, שניהם נושאים מטען משפחתי כבד ובודקים, כל אחד בנפרד, את סיכויו לברוח מן העבר. ההפלגה המשותפת שלהם מתחילה במפרץ קסום עם מים שקטים וצלולים ומסתיימת בסערה גדולה ומסוכנת. ברגישות, בכישרון ובחמלה מתארת אשרת קוטלר שני גיבורים כובשי לב ומספרת על חוויית ההפלגה העצמאית בים כהרפתקה וכדימוי מושלם להתמודדות של האדם עם גורלו ועם חייו. כשלושים שנה היתה אשרת קוטלר עורכת ומגישת חדשות בכירה, ומאחוריה שורה של תחקירים דוקומנטריים וראיונות בלעדיים. כיום היא מרצה ליחסי תקשורת-פוליטיקה, ממשל ופילוסופיה ומלמדת בתוכנית המצטיינים הבינלאומית של IDC. קוטלר חובבת שיט מפרשיות ומחזיקה ברישיון שיט ישראלי ובינלאומי. בשנים האחרונות היא מרבה להפליג ברחבי העולם. ברוח הזאת הוא ספרה הרביעי. קדמו לו "סיפור שמתחיל בדמעות", "אהבה-תשוקה-זוגיות" ורב-המכר "איז'ה מיה". "'ברוח הזאת' הוא גם רומן מרתק וגם הגות חסידית מפלחת. שתי סוגות ספרותיות שונות נארגות לכדי יצירת שתי וערב מופלאה אחת. עלילה מותחת, תפניות סוערות ודמויות משתנות וכובשות לב, יחד עם תובנות חיים עמוקות וחיפוש שאינו מרפה אחר משמעות. זהו לטעמי הטוב בספריה של אשרת קוטלר, מן הסופרות המיוחדות והמעניינות ביותר בישראל של העשור האחרון." יוכי ברנדס

 

מיה אהבה את הים אהבה עז. "השקט שחשבה שלמדה בחמש עשרה שנים של מדיטציה יומיומית לא היה קרוב בעוצמתו של השקט שנסכה בה חויית ההפלגה בים הפתוח".

היא מטפלת באב דמנטי וזקן כשהיא מקבל שיחה מעבר לים שמבשרת לה שהיא הפסנתרנית בעלת השם העולמי שמואשמת בהטרדה מינית של חבר לתזמורת. מיותר לומר שעולמה חרב עליה ושהיא דחתה את האשמות. לא היה ולא נברא, משהו מנסה להשיג משהו על חשבונה.
כשהכל סגר עליה היא ברחה לאהבה הישנה שלה, לים. "היא השאירה את חייה הקודמים מאחור. את אבא, את גאולה, את ישראל, את פריז, את הפסנתר, את המשטרה, את האישומים, את הרכילאים, הכל."

פול, רווק מבוקש בן שלושים וחמש, מעצב בגדים מצליח מרגיש שעמוס לו, שקשה לו, שהכל סוגר עליו במיוחד לאור הדד ליין שהציבו לו לסיים לעצב את הקולקציה לשבוע האופנה הקרב ובא. פול מגיע לאלמה, למטפלת שלו ויחד איתה הוא מנסה להתמודד עם הלחצים בהם הוא נתון ובמיוחד עם זכרונות העבר שהוא נושא עימו.
הזכרונות לא עזבו אותו, זה היה טראומטי מידי, כואב מידי, שורט מידי, זה לא נתן לו מנוח גם כשעברו כל כך הרבה שנים, גם כשהשאיר את הזהות הישנה שלו מאחור.
הוא בוחר לברוח לטבע, להיטהר מהכל, לנוח מהכל ואולי בסופו של דבר להשלים עם הכל. הוא מתחיל בטראק הליכה באלפים וממשיך להפלגה בים התיכון עם חברים.

לגמרי במקרה מקס ומיה נפגשים באיזשהו מפרץ שכוח אל בים התיכון כשמיה ניסתה לעגון לבדה עם היאכטה שלה ומקס נחלץ לעזרתה. סופה שפקדה את האיסור מאלצת את שניהם להשאר עוד על האי ולהפגש בשנית. כשנפגשו החיבור היה חזק כל כך עד כשהוא הציע להצטרף אליה להפלגה היא שמחה לקבל עוד זוג ידיים על הסיפון ובעיקר אותו.
הוא היה חתיך הורס עם שורשים ישראליים וגינונים אירופאים והיא היתה אישה יפה, חכמה שזקוקה להגנה. נשמע חיבור לא רע בכלל, אתם לא חושבים?

את ההמשך אתם כבר תקראו בעצמכם, יש לכם את ההמלצה החמה שלי.

זהו ספר על נשמות פצועות, על קושי ועל חיבור מחדש והשלמה. נהנתי כל כך לקרוא על הדרך שעברו שני הגיבורים ואת הדרך שבחרו להתמודד. הכתיבה של קוטלר מעולה, סוחפת, נוגעת, שפתה עשירה. אהבתי מאוד את ספרה הקודם 'איז'ה מיה' וגם פה היא לא איכזבה. אני יותר ממחכה לספרה הבא.

ניכר מהספר כי היא מכירה היטב את התחום של השיט, היו פירוטים נרחבים בנושא, לעיתים אפילו מעט יותר מידי לטעמי.

אהבתי את הספר, נקרא בשטף, בהנאה ובכיף. בהחלט עשה לי חשק להפליג הרחק לאיזה אי שכוח אל ולשבת באיזה מפרץ כלשהו באיי יוון.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. ורדה בן דב מחברת "והם רוקדים ואלס" רוקדים ואלס"

  התאכזבתי מהספר ,אבל לא מאושרת קוטלר!
  עיתונאית מוכשרת ללא ספק.בספרה החדש הכתיבה יבשה, מלאה באינפורמציה טכנית.לכן הדמויות נותרות קפואות ולא נגישות.
  חבל ! משתוממת על יוכי ברנדס שהאדירה את הספר.
  אם מצאה שהספר עולה על ספריה הקודמים של אושרת,איבדתי גם אותה!

 2. שרון בצלאל

  זה לגמרי עיניין של טעם, אני דווקא אהבתי את הספר ולא התאכזבתי. מקווה שתהני מספריה הבאים בכל זאת…

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן