Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
בעקבות הנסיך האדום
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 252
1972 ,אולימפיאדת מינכן. בשעת בוקר מוקדמת חודרים לכפר האולימפי שמונה מחבלים חמושים, חברי ארגון הטרור "ספטמבר השחור", מתגנבים למגורי הספורטאים הישראלים ותופסים אותם כבני ערובה. המחבלים דורשים לשחרר את חבריהם הכלואים בישראל, וָלא – ירצחו כל שעה בן ערובה, אך ממשלת ישראל מסרבת להיכנע לדרישתם, והמצב נואש. אריאל, נער יהודי שגר במינכן, נקלע לאירוע המטלטל עם חברו מקס – וחייו משתנים. גולדה מאיר, ראש ממשלת ישראל, מורה על חיסול כל מחבל שהיה מעורב בתכנון ובביצוע של הפיגוע. בעקבות זאת פותחים לוחמי המוסד במרדף עיקש ברחבי אירופה והמזרח התיכון אחר חבורת המרצחים, ובראשם עלי חסן סלאמה, "הנסיך האדום". אריאל זוכה לקבל תפקיד מפתח במשימה המסוכנת. האם יצליח לסייע בלכידת המבוקש מספר אחת של מדינת ישראל? הספר מתאר גם כמה מבצעים נועזים אחרים, ביניהם מִ בצע סַ ּבֶ נָ ה ו"אביב נעורים", ואת ה"קִ ינדֶ ר - טרַ נסּפֹורט" – מִ בצע ההצלה הדרמטי של ילדים יהודים מגרמניה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. אורה מורג, סופרת לילדים ולנוער, היא כלת פרס זאב, פרס אקו"ם ופרס הספריות הציבוריות. זהו הספר ה-21 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים שלה על-שם אחיה, טוביה מורג ז"ל.

לפני שאתחיל את הסקירה אני חייבת להגיד שגדלתי על ספריה של אורה מורג, בספרייה בביתי היו לנו לא מעט ספרים שלה שהייתי פשוט נהנית לקרוא, ואת האהבה שלי לקריאה ואת העניין שלי בהיסטוריה של ארץ ישראל אני חייבת לה. אז מיותר לציין שכשהציעו לי לסקור את הספר החדש שלה קפצתי על ההזדמנות.

העלילה מתחילה באולימפיאדת 1936, אולימפיאדת ברלין הידועה לשמצה, בה הונפו דגלי המפלגה הנאצית והיטלר היה בשלטון. כמה חודשים לאחר מכן יתחילו הפרעות של הגרמנים ביהודים כשהשיא מתרחש בליל הבדולח. בעקבות כך נשלח הנס לדודתו שבאנגליה ובכך הוא ניצל.

העלילה ממשיכה כמה שנים קדימה, היא לוקחת אותנו אל חטיפת מטוס סבנה ב1972, כאשר האחראים לחטיפה הם ארגון "ספטמבר השחור" שבראשם עומד עלי חסן סאלמה הלוא הוא הנסיך האדום. כישלון חטיפת המטוס מוביל את ה"נסיך האדום" לנסות לחשוב על מבצע נועז עוד יותר, מבצע כזה שישאיר פחד ואימה מפני ארגון "ספטמבר השחור" וילמד את הציונים לקח. המבצע עליו חשב ה"נסיך" בסופו של דבר היה להתגנב לאולימפיאדה במינכן שהתקיימה באותה שנה, לחטוף את המשלחת הישראלית ובתמורתה לבקש לשחרר טרוריסטיים מהכלא הישראלי.
אולימפיאדת מינכן הכניסה את כל תושבי העיר לאווירת חג. הנס הפתיע את בנו אריאל וקנה להם כרטיסים לכל אחד מימי האולימפיאדה. אריאל הנרגש לא יכול לחכות לראות את הספורטאים הגדולים בעולם מתחרים באולימפיאדה ושוברים שיאיים. באחד מהימים אריאל הולך עם חברו הטוב לאולימפיאדה.
באותו הזמן, במגורי המשלחת הישראלית, פרצו וכפתו חברי הארגון "ספטמבר השחור" 11 מחברי המשלחת הישראלית. אריאל וחברו, משוטטים בכפר האולימפי ונתקלים בהתקהלות העיתונאים, הם מבינים שהם עדים לאירוע חמור ביותר. אירוע שיותר מאוחר ייקרא – טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן.

בעקבות הטבח ממשלת ישראל שמה לעצמה לרדוף אחרי כל מי שלקח חלק בארגון הטבח ובראשם ב"נסיך האדום". בכך מבצע "זעם האל" של המוסד יצא לדרך. בזה אחר זה, תקף המוסד יעדים והותיר את העולם כולו בפה פעור. בסופו של דבר היעד שנותר הוא "נסיך הדם".

אורה מורג לוקחת אותנו בספרה למצוד אחרי "נסיך הדם" – עלי חסן סאלמה. העלילה עובדת דרך נקודות ציון חשובות בהיסטוריה של עם ישראל והעם היהודי כולל, השואה, חטיפת סבנה, טבח הספורטאים, מבצע אנטבה ועד למצוד אחר "נסיך הדם".
ספרה של מורג, ככלל ספריה, מכוון לבני נוער. האופן בו היא מנגישה את ההיסטוריה פשוט יוצאת דופן ומהממת בעיניי. כמו שהקדמתי לומר, ספריה של מורג ליווי אותי כל הילדות ובזכותה הכרתי את פרשת מעטפות הנפץ במצרים, את המרגל הגרמני שהגיע לישראל דרך הים בתקופת השואה וגילוי נאות גם בספר זה התחדש לי מידע אודות חטיפת מטוס סבנה.
מאוד נהנתי לקרוא את הספר, כיף לראות שאורה מורג ממשיכה לכתוב ספרים מעולים ואני בהחלט ממליצה, לא רק לבני נוער לקרוא את הספר הזה, וכמובן את שאר ספריה המעולים.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן