Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Most of all you
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 320
האם החלטות בהווה יכולות להכהות את כאב העבר? האם לנשמות שבורות יש סיכוי להירפא? האם אנשים עם עבר מורכב וקשה יכולים למצוא אהבה? קריסטל וגבריאל עברו כל אחד בנפרד, חיים לא פשוטים. שניהם הגיעו כבר מזמן למסקנה שעדיף להיות לבד מאשר להיפגע שוב ושוב. הם מעולם לא תיארו לעצמם שהיקום, שגזל מהם הכול, יעניק להם אהבה כה עמוקה. אך הגורל מסוגל להביא אותם רק עד נקודה מסוימת, וכעת עליהם לבחור אם להקשות שוב את לבם, או למצוא את האומץ לפשוט מעליהם את מכאובי העבר. מיה שרידן היא סופרת שככבה ברשימת רבי-המכר של העיתונים כגון הניו-יורק טיימס, יו.אס.איי טודיי, והוול סטריט ג'ורנל. תשוקתה האמיתית היא כתיבת סיפורי אהבה מציאותיים על אנשים שנועדו זה לזה. מיה מתגוררת עם בעלה בעיר סינסנטי שבמדינת אוהיו. יש להם ארבעה ילדים בעולם הזה, וילד אחד בעולם הבא.

אהבה ממילה ראשונה. זה מה שקרה ביני ובין 'בעיקר אותך' של מיה שרידן. לא שמעתי הרבה על הסופרת, אבל הכרתי את ספרה הקודם 'קולו של ארצ'ר' שהצליח מאד והייתי סקרנית להתחיל סוף סוף ספר שלה. רוב הספרים שאני מתחילה לקרוא לא שובים אותי מיד, לרוב זה לוקח כמה פרקים ולעיתים אף קורה שאני מגיעה לשליש מן הספר ורק לאחר מכן מתחילה לאהוב אותו. את הספר הזה אהבתי כבר מהפרולוג שלו. הכתיבה הייתה נקייה וזכה, כמעט טהורה, והדמות הראשית נגעה בליבי כבר מהפסקה הראשונה. מיד הבנתי שמדובר בספר מיוחד.

הסיפור נפתח בפרולוג ובו אלואיז קייטס, המכונה גם אלי, היא ילדה בת 7. אלי גרה עם אמא שלה סינתיה בעוני רב והן מתקיימות בקושי. יש להן שכנה מבוגרת בשם גברת הוליפילד שתומכת בהן ועוזרת לאמה של אלי כשהיא צריכה והיא חברתן היחידה. למרבה הצער, אמא של אלי חולה בסרטן והיא גוססת. כאשר גם גברת הוליפילד הולכת לעולמה, לא נותרת לאימא של אלי ברירה אחרת והיא נאלצת לבקש מאביה, שלא ידע כלל על קיומה, לטפל באלי אחרי מותה. ילדותה של אלי בבית אביה השיכור מותירה בה משקעים וצלקות רבות, ואנו קופצים עם אלי להווה בו מתחיל הסיפור. בהווה אלי עובדת כחשפנית במועדון 'פנינת הפלטינה' ומכנה את עצמה בשם קריסטל. קריסטל רגילה ליחס מזלזל ובוטה, ולגברים שרק לוקחים ממנה בכוח ומתייחסים אליה כאל חפץ משומש. היא לא מכירה משהו אחר.

באחד הערבים בהם היא עובדת במועדון, היא מבחינה לפתע בגבר שנראה לא שייך למקום, שונה מן הגברים הרגילים שמבקרים בו בדרך כלל. הגבר הזה הוא גבריאל דלטון, הגיבור השני של הספר. גבריאל חווה את הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לילד, כשנחטף בגיל 9 על ידי פדופיל. לאחר כשש שנים הוא מצליח להימלט מהשבי שלו וחוזר הביתה. גבריאל, למרות הטראומה שחווה, גדל להיות גבר נפלא, עדין, רגיש וטוב לב. לעיתים דמותו הזכירה לי מלאך, וכנראה שבחירת השם שלו לא הייתה מקרית. גבריאל מגיע למועדון החשפנות למטרה אחת בלבד: הוא מחפש אישה שתגרום לו להתרגל מחדש למגע, ולהרגיש בנוח שמישהי פולשת למרחב האישי שלו. כל מה שהוא רוצה זה לנהל יום אחד מערכת יחסים נורמלית. כשהוא מבחין בקריסטל ובמבטה הנוגה משהו ניצת בו והוא מחליט לבקש ממנה לעזור לו תמורת תשלום. קריסטל מסרבת תחילה, אך משנה את דעתה לאחר מכן ובין השניים נוצר קשר מהוסס שמתפתח לאורך הסיפור.

כל כך קל היה לי להתאהב באלי ובגבריאל. הדמויות שלהן, שמספרות את הסיפור לסירוגין בגוף ראשון, היו שבריריות, רגישות ושובות לב. שניהם עברו גיהינום בחייהם וכל אחד מהם יצא ממנו קצת אחר. אנו מלווים את אלי בתהליך ההחלמה שלה ואת גבריאל בתהליך ההחלמה שלו, גם ביחד וגם את כל אחד מהם לחוד.

פסק הדין:
ספר שהוא כמו קרן שמש ביום גשום. ספר זך וטהור עם סיפור אהבה יפיפה שיגע גם בקורא האדיש ביותר. הכתיבה של מיה שרידן היא נוגה והרגשתי שהיא מנגנת על מיתרי הלב שלי ומעבירה אותי את כל מגוון הרגשות האנושיים הקיימים. לאורך הספר הייתי: שמחה, עצובה, מרוגשת, כועסת, כואבת, מפוחדת, מיואשת – אך גם מלאת תקווה. אהבתי את הדרך שבה היא עיצבה את הדמויות שלה, והרגשתי את המסר שהיא ניסתה להעביר: אישה שמורידה את בגדיה מדי ערב אל מול אנשים זרים לא עוסקת בכך כי היא רוצה בזה, אלא נסיבות החיים שלה הובילו אותה לכך. האהבה של אלי וגבריאל היא לא רק מרגשת כי אם גם מרפאת. אהבה שהיא תרופה – וזוהי לדעתי המשמעות האמיתית של אהבה.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן