Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בנין חסר
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 376
גופתה של עדנה מתגלה בידי שכניה. איש לא יודע לספר על השכנה המתבודדת או על נסיבות מותה המסתוריות. דיירי הבניין שברחוב הרואה 9 בתל-אביב בוודאי לא מכירים אותה, כך שחסרונה הלא צפוי לא אמור להפריע לשגרת יומם. אלא שתוכנית נסתרת נרקמת מאחורי הקלעים ומובילה את הדיירים למסע חטטני, לעיתים מציצני, שהולך ומתרחב ללא שליטה. כך הם מכירים את שכנתם, את תשוקותיה וסודותיה, ואלה מטלטלים את חייהם. “בניין חסר” הוא קולו של כותב צעיר ומבטיח, היודע לפרוש התבוננות מפוקחת על הטבע האנושי לפגמיו, לחלומותיו ולשאיפותיו. בעברית רהוטה, משרטט עידו כנען ניכור וקרבה, תעתוע וריאליזם נוקב.

יש משפט ידוע האומר: "טוב שכן קרוב מאשר קרוב רחוק", אבל עד כמה באמת אנחנו מכירים את השכנים שלנו? אלה שגרים דלת מול דלת אלינו ואנחנו פוגשים מידי פעם במעלית. האם אנחנו באמת יודעים מה עובר עליהם בחייהם האישיים מעבר לדלת הסגורה?

דניאלה מאירוביץ' היא בעלת בניין בשכונת הנגיד. לאחר שבעלה הלך לעולמו לפני שנתיים, לקחה דניאלה על עצמה את הטיפול בבניין ובדייריו.
דניאלה לא אוהבת להתערבב עם הדיירים שלה וגם הדיירים לא ממש מסמפטים אותה והשכן היחיד שהיא בקשר איתו הוא אורי שמתגורר בקומה השלישית עם אשתו מרגריטה.
יום אחד בעודם משוחחים, דניאלה ואורי מריחים ריח לא טוב שמגיע מהדירה של עדנה שמתגוררת בקומה הרביעית.
כשהם נכנסים לדירה הם מגלים את גופתה של עדנה שכנראה שכבה בסלון מספר ימים עד שהחלה להרקב.
דניאלה נסערת מגילוי הגופה וכל השכנים מתקבצים מסביב ומעלים השערות כיצד מצאה עדנה את מותה.
אחרי ההלוויה דניאלה מחליטה לארגן מפגשי זכרון במשך כל השבוע לזכרה של עדנה שהיתה בודדה וניתקה כל קשר עם משפחתה.

לפעמים נדמה לי שאנשים שכחו מה זה להיות שכנים. עדנה נפטרה ערירית. אפילו המשפחה שלה לא רצתה להגיע. אז מה אנחנו, השכנים שלה, לא נקדיש לה כמה שעות? (עמ' 226)

בבניין מתגוררים תשעה דיירים שונים וססגוניים.
בקומה הראשונה מתגורר מוטי הפנסיונר והגרוש שמתמיד לאחר בתשלומי שכר הדירה.
בדירה מולו מתגורר ראאד, בחור ערבי ישראלי שברח מהכפר שלו כדי להציל את חייו ממעשה נקמה שמרחף מעל ראשו.
בקומה השניה מתגורר תומר, רווק צעיר שלומד מחשבים וחולק את הדירה עם שותפתו יאנה שמרבה לפלרטט איתו אבל לא ברור מה היא באמת מרגישה כלפיו.
בדירה מולם מתגוררים אוהד המסתורי שמרבה להיעדר מהדירה ושותפתו לימור שעובדת כסייעת בגן.
בקומה השלישית יש את אורי ומרגריטה, זוג שנשוי 30 שנה וחווה משברים בחיי הזוגיות שלו ובקומה הרביעית התגוררה עדנה שמצאה את מותה בדרך מסתורית והיתה אישה סגפנית וסגורה.
מותה של עדנה פותח קופת שרצים לגבי כל השכנים ומסתבר שלכל אחד יש סודות שהוא היה מעדיף להסתיר. כל הבניין הוא כמו חבית נפץ שעוד שניה עומדת להתפוצץ מרוב סודות ושקרים.

מי היתה עדנה ומה היא הסתירה מהשכנים מאחורי דלת דירתה?

העלילה כתובה בשפה יפה וזורמת, הסופר עידן כנען הכניס בספר הזה מקבץ של אנשים שונים זה מזה: צעירים ומבוגרים, יהודים וערבים, סטרייטים וגאים, חילונים ודתיים.
הזדהתי מאד עם הסיטואציות שהיו כתובות בספר ועם חלק מהדמויות, למרבה הפלא דווקא אהבתי את דמותה של דניאלה, היא אמנם הצטיירה כאישה קמצנית וקרה אבל אחרי שמגלים את סיפור חייה אפשר להבין מהאין הכל נובע. אהבתי גם את דמותה של מרגריטה שהיתה אישה יותר חזקה ממה שהיא נראתה כלפי חוץ.
הסופר לקח אסופה של אנשים שהבדידות אופפת את חייהם וקיבץ את כולם בתוך בניין אחד, כל אחד והחבילה שלו, טרדות היום יום שלו, התשוקות, החלומות והדילמות האישיות שלו.
נהנתי מאד מהספר הזה והוא מומלץ לקריאה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן