Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בנות הלילך
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 495
קרוליין פרידיי היא אשת חברה ניו יורקית שעובדת בקונסוליה הצרפתית וחוגגת אהבה חדשה, אבל כשצבאו של  היטלר פולש לפולין עולמה מתהפך. קאשה קוזמריק היא נערה פולנייה שנעוריה חסרי הדאגה הסתיימו בבת אחת כשהיא מצטרפת למחתרת הפולנית. תחת מבטם הבוחן של שכניה, היא יודעת שמהלך מוטעה אחד שלה עלול להוביל לאסון. הרטה אוברהויזר היא רופאה גרמנייה שאפתנית שבסך הכול ענתה למודעת דרושים. אבל במקום לזכות במשרת החלומות שלה, היא מוצאת את עצמה כלואה בלב לבה של תעשיית המוות הנאצית. שלוש נשים מקצוות שונים של העולם. שלושה סיפורים שמתלכדים לכדי סיפור אחד של גבורה ומאבק. בהשראת דמויות ואירועים אמיתיים מן העבר משרטטת מרתה הול קלי את חייהן של נשים אמיצות ונחושות שמצטלבים במשימה אחת – לעשות צדק עם אלה שההיסטוריה שכחה. מרתה הול קלי נולדה בניו אינגלנד ומתגוררת כיום באטלנטה, ג'ורג'יה. זהו ספרה הראשון. "סיפור רב־עוצמה לקוראים באשר הם... מרתה הול קלי מעניקה לקוראים הצצה ממקור ראשון לאחד הזיכרונות הנוראים בהיסטוריה ומקימה אותו לתחייה... התרגשתי עד דמעות." סן פרנסיסקו בוק ריוויו "מרגש מאוד ובלתי נשכח... ספר שיקסום לחובבי בדיון היסטורי ולמועדוני קריאה."                                                            לייבררי ג'ורנל "רומן ביכורים מרתק הנקרא בשקיקה... תיאור היסטורי חי הממחיש את המבחנים שהציבה המלחמה בפני האזרחים ואת ניצחונותיהם." פבלישרס ויקלי

הפעם נתחיל בחידה: מה הקשר בין פעילה למען צרפת שפועלת בארצות הברית, אסירה פוליטית פולניה במחנה גרמני ורופאה שהרגע סיימה רפואה?

ארצות הברית 1939, קרוליין עסוקה בעבודתה עד מעל הראש, בקונסוליה הצרפתית, הם בדיוק עסוקים בגיוס כספים לצרפתים שמגיעים באוניות. מי שיכול בורח ממה שקורה באירופה ומגיע לארצות הברית ומספר על הזוועות ממקור ראשון, האמריקאים מתחילים לדאוג ולהבין את גודל הצרה. היא מתאהבת בפול ומבלה איתו את מעט הזמן הפנוי שלה, בעוד שלו נשארה מעט נאמנות לאישה היהודיה שלו והוא מפליג לאירופה לנסות לחלץ אותה כשהוא לא מצליח להשיג אשרה עבורה. קרוליין סופרת את הימים לחזרתו וממתינה בדאגה להתפתחויות באירופה.

באותו הזמן קאשה שגרה בלובלין בפולין נמצאת בשדות מסביב ללובלין כשהגרמנים מפציצים מהאויר ככה סתם. היא מתחילה להחשף במעט לזוועות המלחמה מהמראות, מהחיילים שמשתלטים להם על החיים, מההחרמות של החפצים האישיים שלהם והנורא מכל מהמעצר של אבא שלה שהיה מנהל מרכז התקשורת של הדואר. כבר מההתחלה הגרמנים גייסו אותו בעל כורחו לטובתם והמשפחה השברירית שלהם נותרה ללא מגן אל מול החיילים חברי המעצורים. היא מקבלת הזדמנות לעשות עבודה קטנה למחתרת הפולנית שפועלת תחת כיבוש הנאצי והיא והקרובות לה נשלחות למאסר במחנה עבודה בגרמניה.

ובנתיים בגרמניה, הרטה גרמניה ארית מתחילה להתרגל למציאות החדשה של הגרמנים. היהודים מגורשים מבתיהם, הרכוש שלהם מוצע למכירה, אסור ליהודים לעסוק ברפואה, לנשים אסור להיות מנתחות, עוד ועוד חוקים חדשים. הרטה לא מצליחה להתרגל ולהשלים עם המצב. היא עובדת במקצוע שלה בעבודה קטנה ובמקביל משלימה הכנסה באטליז המקומי. היא מקבלת הצעת עבודה במחנה כלשהו בגרמניה שמציע תנאים טובים. היא זקוקה לכסף, היא עמוד התווך של המשפחה מבחינת הפרנסה. מסתבר שהמחנה הזה הוא גהנום עלי אדמות עבודה ועבור רבים נוספים, אך היא נשארת לעבוד שם בשל התנאים הנוחים…

אתם בטח שואלים את עצמכם מתי ואיך הסיפור מתחבר? זה מה שאני שאלתי את עצמי כל הסיפור.

הפרקים קופצים בין הדמויות, הסופרת נותנת המון מידע ורקע עליהן לפעמים הרגשתי שהספר עמוס מידי. הסיפור שלפנינו מספק זוית שונה ומקורית על זוועות השואה כשהפעם הדמויות הן אפילו לא יהודיות.
היה לי קשה לקרוא על האסירות המסכנות שאיבדו כל צלם אנוש, עברו זוועות שאין לתאר ובכל זאת שרדו ואפילו עיצבו מעט את המדים שלהן, כי מה כבר נשאר להן?

הדמות שהתחברתי עליה היתה דמותה של קאשה שעברה חוויות מטורפות שאני לא יודעת אם אני היתי עומדת בהן אם הייתי במקומה. איך היא נשארה בחיים ועוד שפויה, אין לי מושג.. רק המחשבה שזה מבוסס על סיפור אמיתי צבטה את ליבי כל כך הרבה פעמים ושוב נזכרתי בשאלה איך אנשים עשו את זה לאנשים?? זה בלתי נתפס.

אהבתי שהסופרת ידעה לסגור מעגל עבור הגיבורה וכך גם את הסיפור. הסיפור מבוסס על סיפור אמיתי ולפי הערות המחברת היא עשתה לא מעט מחקר בנושא.
אם זה היה תלוי בי כמובן, הייתי מקצרת מעט את הסיפור ומכניסה בו מעט יותר מתח ועניין, אבל ממש בקטנה.

בסך הכל, למרות שהסיפור היה לי מעט עמוס ואיטי הוא היה טוב, חשוב, מעניין, מרגש ובעיקר סיפק הצצה לזווית אחרת על השואה והנאצים. קריאה מהנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן