Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
בנות הלילך
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 485
קרוליין פרידיי היא אשת חברה ניו יורקית שעובדת בקונסוליה הצרפתית וחוגגת אהבה חדשה, אבל כשצבאו של  היטלר פולש לפולין עולמה מתהפך. קאשה קוזמריק היא נערה פולנייה שנעוריה חסרי הדאגה הסתיימו בבת אחת כשהיא מצטרפת למחתרת הפולנית. תחת מבטם הבוחן של שכניה, היא יודעת שמהלך מוטעה אחד שלה עלול להוביל לאסון. הרטה אוברהויזר היא רופאה גרמנייה שאפתנית שבסך הכול ענתה למודעת דרושים. אבל במקום לזכות במשרת החלומות שלה, היא מוצאת את עצמה כלואה בלב לבה של תעשיית המוות הנאצית. שלוש נשים מקצוות שונים של העולם. שלושה סיפורים שמתלכדים לכדי סיפור אחד של גבורה ומאבק. בהשראת דמויות ואירועים אמיתיים מן העבר משרטטת מרתה הול קלי את חייהן של נשים אמיצות ונחושות שמצטלבים במשימה אחת – לעשות צדק עם אלה שההיסטוריה שכחה. מרתה הול קלי נולדה בניו אינגלנד ומתגוררת כיום באטלנטה, ג'ורג'יה. זהו ספרה הראשון.

"בנות הלילך" עוסק ב-3 בנות שעוברות כל אחת את מלחמת העולם השנייה במקום ובאופן שונה.

קרוליין פרידיי, אמריקאית בת 37, שחקנית לשעבר שמתנדבת בקונסוליה הצרפתית בניו-יורק. היא חיה עם אמה בבית גדול, הודפת טענות כלפי רווקותה המאוחרת ושולחת חבילות סיוע לבתי יתומים בצרפת. היא נמצאת בקשר רומנטי עם פול, שחקן הולל. כשפורצת המלחמה פול נאלץ לשוב לפריז מולדתו וקרוליין נשאבת לעבודת הצדקה שלה בקונסוליה ומנסה לעזור לכל מי שניתן.

קאשה, נערה פולנייה בת 16 שמתגוררת בלובלין עם הוריה ואחותה הרופאה סוזנה. עם הכיבוש הגרמני בפולין מצטרפת קאשה למחתרת עם חבריה. היא רוצה לעשות מעט טוב, לגאול את עמה על ידי סיכול פעולותיהם של הנאצים האכזרים. החלטה שגויה אחת שהיא תעשה תיקח אותה למחנה ריכוז לנשים בלבד והיא תשלם על כך מחיר כבד שישפיע עליה כל חייה.

הרטה אוברהויזר היא גרמנייה ארית שזה עתה סיימה את לימודי הרופאה. היא מחפשת עבודה ככירורגית על מנת לפרנס את משפחתה וכדי לא לעבוד באיטליז של דודה שמטריד אותה. באותן שנים נשים לא עסקו ברופאה, בטח לא בכירורגיה אך הרטה נחושה להגשים את חלומה. לכן, היא נענית להצעה לעבוד כרופאה בראוונסבריק, המוגדר כ"מחנה עבודה לחינוך מחדש לנשים". תחילה המקום נראה לה נעים ופסטורלי אך מהר מאוד היא מבינה שהוא ההפך הגמור.

מהו החוט המקשר בין שלושת הנשים? מה יעלה בגורלה של כל אחת מהן?

דעתי על הספר:

עלילת "בנות הלילך" מתרחשת בזמנים דומים (מ-1939 ועד 1959) ב-3 מקומות שונים, ובכל פרק ישנה דוברת אחרת (אחת מ-3 הדמויות הראשיות).

הדמויות הראשיות מרתקות כל אחת בדרכה שלה. אני הסתקרנתי במיוחד מקאשה והרטה. כל אחת היא חזקה בדרכה שלה ומנסה להוכיח את עצמה. קשה היה לי להתחבר אליהן כי הן חיות בתקופה שונה משלי אבל הן עניינו וסקרנו אותי. הייתי חרדה לגורלן ורציתי לדעת מה יקרה להן. התנהגותן העלתה בי שאלות ותהיות רבות, שחלקן נותרו ללא מענה כי לא בטוח שיש עליהן תשובה אחת שמניחה את הדעת.

זהו לא ספר קל לקריאה. חלק מהקטעים היו קשים וכואבים והזלתי בהם דמעות רבות. לקח לי יחסית הרבה זמן לקרוא אותו כי למרות שהוא מעניין, הייתי חייבת מדי פעם הפסקה לעכל מה קראתי. העלילה מבוססת בחלקה על אנשים אמיתיים (חפשו בגוגל על הרטה וקרוליין למשל) מה שרק הקשה על הקריאה שלי. זהו מעין דו"ח או מסמך המתאר את זוועות המלחמה בדקדקנות בלתי מתוארת.

הספר כתוב בשפה קלה יחסית ולא כבדה, ולא מרגיש כמו ספר ביכורים. בסיומו יחד עם הכאב והעצב חשתי גם קצת תקווה ושמחתי שבעבר היו גם נשים חזקות שניסו להפוך את העולם למקום טוב יותר. זה נשמע נאיבי, אבל בהחלט ניחם אותי. "בנות הלילך" הוא ספר מרגש ועוצמתי שחובה לקרוא.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. יפעת

    מי כתב את התקציר?
    "מוצאת את עצמה כלואה בלב לבה של תעשיית המוות הנאצית."
    איזה כלואה ואיזה נעליים?

  2. שלומית מגן

    הספר בנות הלילך יוצר סוגה ספרותית חדשה – רומן משרתות אנטישמי! המחברת, אף כי היא נשענת על המציאות, מעותת אותה ללא הכר! להציג רופאה נאצית רוצחת, כמשנת היסטוריה, זה לגמרי הזוי וגורם לבחילה! להתיחס לנפגעי הנאצים כארופאים, זה עיוות של ההיסטוריה! אכן, לא רק יהודים נרצחו ע"י הגרמנים, אך מי שקורא את הספר ואינו בקי בעובדות ההיסטוריות, עלול להניח שגורלם של ששה מליון יהודים, מתוכם, מליון וחצי ילדים, היה זהה לגורלם של שאר הארופאים, אליבא דמרתה הול קלי!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן