Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
במרחק נגיעה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 248
איך אפשר לאהוב מישהו שנגיעה בו עלולה לסכן את חייך? סטלה חולה במחלת ריאות קטלנית. רוב חייה עוברים עליה בבית החולים ועתה היא מועמדת להשתלת ריאות. במחלקה היא פוגשת את וויל שחולה אף הוא באותה מחלה וזוכה לטיפול במסגרת ניסוי יוקרתי. שני הצעירים שונים מאוד באופיים: סטלה מאורגנת ומקפידה לשלוט גם בטיפול במחלתה; לוויל לא אכפת, הוא מפר את הכללים, מחכה שעוד מעט יהיה בן שמונה־עשרה ויוכל לעזוב את בית החולים ולטייל בעולם. ההיכרות הראשונית, המלֻוָה בעימותים על רקע האופי השונה, מתפתחת לאהבה. אך אהבה וקוץ בה: וויל וסטלה חייבים לשמור ביניהם מרחק של שישה צעדים שמא יידבקו זה מזה בזיהום שיסכן את חייהם. איך אוהבים כשאי־אפשר אפילו לנסוע יחד במעלית? ומה יקרה אם יגנבו רק צעד אחד? 'במרחק נשימה' הוא סיפור אהבה סוחף, מריר־מתוק שתורגם בעשרים ושש מדינות. הספר והסרט כבשו לבבות ברחבי העולם. לאוהבי 'אשמת הכוכבים'.

סטלה, בחורה צעירה, חיה את רוב חייה בבתי חולים. היא סובלת ממחלת ריאות כרונית שמרתקת אותה לטיפול אינטנסיבי בבית חולים. הריאות שלה מתפקדות חלקי בלבד והיא חייבת להישמר מהידבקויות במחלות שכן עלולה להסתבך. חייה עוצרים מלכת כשהיא מתאשפזת, שלא כמו החברות הטובות שלה שהחיים שלהן ממשיכים. הן הולכות למסיבות, יוצאות לחופשות, לומדות – עושות את כל מה שבנות בגילה עושות.

וויל, גם הוא מאושפז במחלקה מקבילה לזו של סטלה. הוא סובל ממחלה דומה ומאושפז לצורך ניסוי יוקרתי שאולי ישפר את איכות החיים שלו ואת מצבו הבריאותי.

הם נפגשים במקרה בבית החולים ופה מתחיל הסיפור. סטלה מתעדת את עצמה בסרטונים ביו טויב, מהם וויל לומד להכיר את סטלה מקרוב. היא מוצאת חן בעיניו ובעיקר מסקרנת אותו.

"המחלה הזו היא כלא" אומרת סטלה בעצב. אסור להם להתקרב אחד לשני כדי לא להדביק במחלות. עליהם להקפיד על מרחק של שישה צעדים לפחות. שני צעירים שכלואים בגוף חולה שנשקפת להם סכנת חיים אם לא יטפלו בעצמם. שניהם כממהים לחיים נורמליים כמו כל החברים שלהם,לצאת לחופשות ולשבת על החוף, לצאת למסיבות וללכת ללמוד. במקום זה הם מרותקים למחלקה בבית החולים וחייבים להצמד לטיפול שלהם.

סטלה וויל שונים האחד מהשניה. וויל פסימי, מיואש ממצבו וכבר חושב על המוות. סטלה מרגישה שהיא חייבת להשאר בחיים בשביל הוריה והיא תעשה הכל בשביל זה. היא נחושה בדעתה לעשות הכל שהטיפול יצליח ולשפר את איכות החיים שלה. סטלה מנסה להעביר את המסר לוויל בכל דרך. האם תצליח?

החברות, המשיכה, הסקרנות האחד מהשניה רק גוברים. הקשר בין השניים רק מתהדק והרגשות מתעצמים. זה כל כך טבעי וקל להתחבר למשהו שנמצא בסיטואציה כמו שלך. הם מבינים האחד את השניה, את הקשיים ואת ההרגשה. כל זה מוביל לקשר חזק שנבנה, קשר חזק בראש ובעיקר בלב.

כשאוהבים משהו, כשרוצים לנחם משהו, איך אפשר בלי מגע וחיבוק? לוויל ולסטלה אסור היה לגעת האחד בשניה, הם היו חייבים לשמור 6 צעדים האחד מהשניה. הקפידו על זה מאוד במחלקה. עכשיו יש להם סיבה נוספת לחיות ולהקפיד על ההוראות. הם מצאו זה את זו. עליהם לשמור על המרחק הזה כדי ששניהם יוכלו להמשיך לחיות. התנגשות מטורפת בין הרציונל לאמוציונל, לרגש ולאינסטינקט. לא פשוט.

איך יסתיים הסיפור? האם שניהם יצליחו לשרוד? האם האהבה תשרוד?

אמנם ספר נוער, אבל גם מבוגרים יכולים להנות ואף להתרגש ממנו. הספר שלפנינו הוא סיפור אנושי ומרגש ובעיקר על אומץ לב ואופטימיות. אין לאדם דבר חשוב יותר מהבריאות, האושר ומהחופש שלו. סטלה לא היתה בריאה ולא חופשיה. היא היתה רוב הזמן כלואה בחדר שלה בבית החולים, עם בלון חמצן צמוד משום שהריאות שלה לא מתפקדות. יחסית למצבה היא היתה מאושרת, אופטימית עם רצון להחלים ולחיות. אני חושבת שהסיפור שלה הוא דוגמא ומופת לכולנו. צריך להנות מהחיים גם מהדברים הקטנים ולהעריך את מה שיש לנו.

סִיסְטִיק פִיבְּרוֹזִיס ס.פ. (CF) היא מחלה תורשתית, שלה ביטויים רב מערכתיים. המחלה נגרמת כתוצאה מפגם בחלבון ה- CFTR  אשר גורם בעיקר להפרעה בהעברת מלחים דרך התאים המצפים את צינורות הגוף. עקב כך, אין ספיחת נוזלים וההפרשות נעשות צמיגות וגורמות לחסימות במערכות שונות בגוף. החסימה בדרכי הנשימה גורמת לזיהומים חוזרים עם תגובה דלקתית קשה והרס איטי של דרכי הנשימה והריאות. החסימה בלבלב גורמת לחוסר הפרשה של אנזימים חיוניים לספיגתו של המזון למעי. החסימה בצינור המוביל את הזרע בגברים עלולה לגרום לעקרות.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן