Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
במקום בו הלב נמצא
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 352
היא ידעה לחזות את העתיד, לראות אותו מתהווה לנגד עיניה כתמונה חיה וברורה. היו כאלו שהעריצו אותה על יכולותיה המופלאות וביקשו לשמוע את דבריה, והיו כאלו שחששו מפניה, רדפו אותה וכינו אותה מכשפה. ויקטוריה סזל, אישה נאה ויוצאת דופן, היתה מודעת מגיל צעיר מאוד לכישרונה הנדיר ולעובדה שכוחה יכול להוות ברכה וקללה כאחד. אך מי כמוה יודעת, שלחזות את העתיד אין פירושו להיות מסוגלת לשנות אותו. וכך, כשאהוב לבה נישא לאחרת, פסיפס חייו ומשפחתו לצד גורל ילדיו נפרשים לפניה כאריג השזור בחוטים של אהבות, תשוקות ולחישות על סודות אפלים הצפים ועולים מעל פני השטח במערבולת רגשות סוערת בלי יכולת לעצור אותם. במקום בו הלב נמצא הוא רומן מרתק ומרגש, הנע בין סמטאותיה הססגוניות של איסטנבול שבין שתי מלחמות עולם ועד לשנות השבעים שבמדינת ישראל במושב קטן בעמק חפר אשר בין תלמיו הירוקים הקימו לעצמם עולי טורקיה בית, שם כוננו קהילה קטנה ואינטימית בה חיו חיים תוססים מתובלים בלדינו מתנגנת ובניחוח עשיר של תבשילים.

השנה היא 1918. באיסטנבול שבטורקיה אישה יהודיה כורעת ללדת בליל סערה. הלידה עוברת בהצלחה, והתינוקת מקבלת את השם ויקטוריה.
בשנת 1924, ויקטוריה הקטנה מתעוררת מסיוט שבו ראתה אדם שהיא מכירה עובר תאונה ונפטר. לאחר שבוע, הסיוט מתגשם. במהרה השמועה מתפשטת בקהילה – ויקטוריה הקטנה היא מכשפה, שגורמת לדברים רעים להתרחש סביבה.
רק שזה לא מדויק. כוחותיה היחידים של ויקטוריה הם לראות את העתיד. תחילה החזיונות מגיעים אליה ללא שליטה ודרישה, אך בהמשך היא משכללת את היכולת שלה לשלוט בהם. בשנת 1948 היא מגיעה למדינת ישראל יחד עם קבוצה מצומצמת של עולים המשתכנים במושב בורגתא, וזוהי רק תחילת הסיפור..

"במקום בו הלב נמצא" הוא ספר הביכורים של אורית ינקו, ולי הוא הזכיר את ספריה של ויקטוריה היסלופ האהובה עלי מאוד. זה ספר שנכנס עמוק ללב, נפרש על פני כמה דורות, משרטט מפות של קשרים משפחתיים וחבריים חזקים ויחודיים, מכניס אותנו לתוך תרבות לא מוכרת דרך הפרטים הכי קטנים שיוצרים יחד תמונה ברורה ומשמעותית. יכולת ראיית העתיד שיש לוויקטוריה, ההופכת את הרומן לבדיוני, לא גורעת מאמינות הסיפור ומעוצמת הרגשות שהוא מעורר. היא כן הופכת אותה לדמות עגולה, מורכבת וגם מעט טראגית.

העלילה מתחילה בשנת 1918 ונמשכת עד שנת 1974 – על חלק מהתקופות העלילה מדלגת ומתקצרת את ההתרחשויות, ובחלק מהשנים העלילה מעמיקה ורציפה. הספר מפגיש אותנו עם מגוון של דמויות – חלקן מרכזיות ועגולות וחלקן יותר שטוחות ומרגישות כדמויות רקע. אהבתי את השוני וההבחנה בין מגוון הדמויות – והתחושה שגם הדמויות השטוחות אינן שבלוניות. בין הדמויות השונות נוצרות מערכות יחסים שונות – ואנחנו חווים ונחשפים לגישות שונות לנושאים כמו משפחה, קהילה, זוגיות, עבודה ועוד.

נהנתי להרגיש שאני לומדת להכיר קהילה ותרבות שכמעט ולא הכרתי עד כה – והחיבור של התחושה הזאת לארץ ישראל בשנותיה הראשונות וליהדות היה כיפי ומרענן עבורי, מכיוון שעד כה הספרים שקראתי בסגנון הזה לקחו אותי לחייהן של קהילות מדתות אחרות במדינות זרות.

לסיכום, נהנתי מאוד מ"במקום בו הלב נמצא". למרות שמדובר בז'אנר עמוס בספרים שמזכירים אחד את השני, הרגשתי שהוא מביא איתו ייחודיות ורענון. אני ממליצה עליו בחיוך גדול, ומחכה לספריה הבאים של ינקו.

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן