Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בלי ריטלין
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2010
מס' עמודים: 235
אם ילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז (ADD) או מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD), אתם בוודאי מודאגים מההשלכות הנלוות לטיפול המקובל בתרופות מרשם. מאידך, אינכם יכולים להשלים עם האפשרות שילדכם יימנע מטיפול וימשיך לסבול מקשיים בלימודים, מפגיעה חברתית או מחסכים רגשיים. באמצעות ספר זה תיווכחו לדעת שקבלת אבחנה של הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות אינה מחייבת קבלת טיפול תרופתי לכל החיים. בספר זה, ד"ר גורדון מציג בפני הקוראים גישה טבעית מקיפה – גישה שנוסתה במשך שנים במרפאתו ועזרה לאלפי ילדים להתרכז, להתמקד, לתפקד ולתקשר עם סביבתם בצורה טובה ויעילה יותר. הספר כולל מגוון של סיפורי מקרים מהקליניקה, בעזרתם תוכלו ללמוד על הטיפולים שסייעו לילדים אחרים עם בעיות דומות. בלי ריטלין מציג אפשרות טיפולית אחרת לילדים בעלי הפרעת קשב והיפראקטיביות: הוא מתווה תוכנית שכל אחד יכול ליישם בביתו בעזרת שינויים בתזונה ובאורח החיים. התוכנית התזונתית כוללת, מצד אחד, מגוון רחב של מזונות משקמים, ומצד שני, הימנעות ממזונות מזיקים ומתוספי מזון מלאכותיים, כמו צבעי מאכל, חומרים משמרים וחומרי טעם וריח. הספר מתווה תוכנית תזונתית מלאה ל-30 יום, מציע רשימת קניות שבועית ומנחה כיצד לקרוא בקפידה את התוויות שעל גבי המזונות. הספר כולל מאה מתכונים ידידותיים לילדים לארוחות בוקר, חטיפי ביניים, מרקים ותבשילים, מנות עיקריות, סלטים, קינוחים ועוד. הפתרונות הטבעיים המומלצים של ד"ר גורדון מתייחסים גם לטיפולים התנהגותיים, כמו:  שיפור הריכוז של הילד באמצעות זיהוי המוטיבציה שלו הגדרת יעדים ומשימות לילד, שיעניקו לו אתגרים וחוויות יצירת סדר יום קבוע והקפדה עליו שמירה על מכסת שעות השינה הדרושות לילד יישום תוכנית לפעילות גופנית שתשתלב בחיי היומיום של המשפחה על מחבר הספר ד"ר ג'יי גורדון  (M.D.FAAP) הוא רופא ילדים אמריקאי שנקט בצעד בלתי שגרתי כשהחליט להעמיק את לימודיו בתחומי התזונה, הוויטמינים והרפואה המשלימה, על מנת להעניק טיפול יותר טוב למטופליו. כיום, הוא נעזר בידע הזה לטובת הילדים שמטופלים במרפאתו בסנטה מוניקה, קליפורניה. ד"ר גורדון כותב בקביעות על רפואה טבעית לילדים בעיתונות ובאינטרנט והוא מרואיין מבוקש בתקשורת.

ספר מעולה שגדולתו הוא שהעצות שבו ניתנות ליישום בבית, עם הקדשת תשומת לב וזמן לילדים.

הספר בוחן גם את הטיפול התרופתי, שלעתים אין לוותר עליו. אך לא באופן חד משמעי, יש לנסות את במקביל, למי שנוטל תרופה בתקווה להפסיקו.

הספר מחולק בצורה ברורה לפרקים, כאשר הוא מתחיל באבחנה. הספר מסביר על מבחן tova ויעילותו.

הפעולה הראשונה ליישום הוא שינוי התזונה, המעטה בסוכרים בגלוטן בחלב ומוצרי טעם וצבע.

לאורך כל הפרק יש עשרות מתכונים קלים לביצוע שהם מהווים תחליפים טובים. כשליש מהמתכונים כוללים טופו (למי שאוהב). ישנו הסבר על הסיבות למניעת סוכר, חלב וכל מה שניתן לאכול ולהכין בשיתוף הילדים, כמו גידול  נבטים. מספרים לנו כיצד לעודד את הילדים לאכול ירקות,כיצד לבשל דגנים? ומוצגת רשימה ברורה למוצרים הטובים כתחליף לגרועים. לאחר מכן, מופיעה תוכנית הדרגתית בת 30 יום כדי לעשות שינוי יעיל.

אהבתי את אחד הפרקים בספר, המציג את אורח החיים המזיק של אדם עם הפרעות קשב וריכוז, המתבטא חוץ מקשיים לימודיים, גם קושי בנישואין, בנהיגה ובעיות בקשרים בין-אישיים אצל מבוגרים. אצל חלק גדול הבעיה היא גנטית, ולכן זה מצריך שינוי בהרגלים משפחתיים.

הספר בוחן הרבה צורות של התמודדויות, לדוגמא:

-הקמת קבוצת תמיכה משפחתית. עדוד כדי שאנשים אלו ירגישו אהובים ומוערכים.

– פעילויות גופניות, הפרק כולל את הסוגים ומה היתרונות שבכל פעילות.

-הרגלי שינה, מה נכון? וכיצד ללהתמיד בהם?

-עקרונות של טיפול התנהגותי קוגניטיבי, השפעת אמירות חיוביות על הדימוי העצמי.

-מוצג משחק משפחתי, שזוכה לתמיכת  מומחים.

– קביעת לוחות זמנים ומטרות, כדי שהילד יעקוב אחר פעילותו.

-חוגים ותחביבים.

ולבסוף הספר עונה לנו על שאלות כמו: ללמוד בבי"ס או בבית?

בסוף הספר מצוי נספח  על מצב הריטלין בישראל וזכויות ההורים.

לסיכום: הספר סוקר  עבור הקורא את היידע המקיף  על ריטלין, בודק חלופות שונות ויעילותם.

בהחלט שווה לנסות. תרופה תמיד ניתן לקבל, ואם ילדכם נוטלים תרופה, אפשר לנסות את הדרכים המוצעות במקביל, ולקבל החלטה.

אורלי בן נון

סבתא, מחנכת ביסודי לשעבר וכיום יועצת זוגית, אוהבת לקרוא ולפסל בחימר. לתיאום פגישת ייעוץ - 050-3143411

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן