Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בלו
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 272
עד לפני שלוש שנים היו לג’יני קרטר חיים מאושרים. היא היתה מגישת חדשות מזהירה בטלוויזיה, נשואה באושר ואמא לילד בן שלוש. אבל יומיים לפני חג המולד עולמה חרב עליה, לאחר שבעלה ובנה נהרגו בתאונת דרכים. בימים ובשנים שאחרי מותם ג’יני מתחילה לאחות את שברי חייה ומנסה למצוא משמעות לקיומה כעובדת בארגון לזכויות אדם באזורים הקשים ביותר ברחבי הגלובוס. ביום השנה לאסון, רגע לפני שהיא קופצת אל מותה, היא פוגשת את בלו ויליאמס בן השלוש־עשרה, נער חסר בית גלמוד ואבוד, ובגחמה של רגע מכניסה אותו אל ביתה. יחד הם מתחילים לשקם כל אחד את חייו של האחר. אבל דווקא כשבלו מתחיל לבטוח בה, ג’יני מגלה דבר מחריד שהסתיר מפניה. חדורת רצון לעזור לו, נרתמת ג’יני למאבק כנגד כל הסיכויים, מאבק שאחריו חייהם לא יהיו כשהיו. בלו הוא סיפור עמוק ומרגש על רזי הנפש העמוקים ביותר, על הזדמנויות חוזרות ועל כוחה המרפא של האהבה.

לספר זה האזנתי דרך iCast וברור שנשאבתי לעלילה מרתקת, כשסיפרתי לחברים על הספר אמרו לי שזה ספר "טלנובלה", יכול להיות אבל אני ראיתי בו הרבה מעבר, יש בו בראש ובראשונה לימוד על חינוך, כלים להדרכה להיות הורה או מבוגר אחראי הרבה יותר טוב, להתייחס לכל ילד באשר הוא כבן אדם.

ג'יני קרטר עשתה תפנית בחייה, מכורח הנסיבות ופינתה את כל כולה למטרה אחת, לתת לאחר בשביל שתהיה לה מטרה בחיים לשרוד, היא מקבלת על עצמה עבודה בארגון לזכויות אדם באזורים הקשים ביותר ברחבי הגלובוס.

אינני קיים כדי שיאהבוני ויוקירו אותי, אלא כדי שאפעל אני ואוהב. (יאנוש קורצ'אק)

שברי חייה מלווים אותה ובמיוחד ביום השנה לאסון הנורא שאיבדה את היקרים לה מכל משפחתה האהובה, מה הטעם בחיים שכאלו והיא מקבלת החלטה מתוך ייאוש, רגע לפני שמטרתה יוצאת לפועל היא מזהה מצוקה של נער אחר, ברגע שהיא מזהה מטרה לצורך של מישהו אחר, היא מחליטה לעזור כי זה מושרש בה כל כך חזק, היא תתן כוח לאחר ודרכו תקבל כוחות לעצמה. בלו ויליאמס בן ה- 13, נער שגר במחסן רעוע הוא אבוד ומפוחד. ג'יני מזמינה אותו אל ביתה וממלאת את מחסורו האמון נותן לבלו הרגשה של נינוחות, ביטחון וכוח להמשיך.

כל מה שילד צריך הוא מבוגר אחד שיאמין בו. (הרב שלמה קרליבך)

ג'יני היא כמו מלאך עבורו ומאמינה בבלו, בכל נימי גופה והיא מרגישה שהיא חייבת לתת לו הזדמנות שווה, בלו לא תמיד מחזיר לה טובה, הוא מעריך אבל גם מרגיש שלא מגיע לו כל הטוב הזה, לא מבין על מה ולמה ג'יני רוצה לעזור לו, היא מאמינה שהוא רק צריך את הדחיפה הראשונה והוא יעלה על דרך המלך… אבל כמו כל ילד הוא בודק את הגבולות של ג'יני.

כשילדינו מתנהגים בצורה הנוראה ביותר, זו העת בה הם זקוקים לאהבתנו יותר מכל! (לנור קילמרטין)

ג'יני לא מפרה ומוכיחה לו שהיא לא תישבר ולמרות הציונים הנמוכים היא מחפשת את הציון הגבוה, שהמקרה של בלו זה הנגינה. היא מעצימה אותו ביכולת הבלתי מובנת מאליה האמון משרה בו ביטחון ושיש לו ביטחון הוא הופך להיות ילד חזק!

קל יותר לבנות ילד חזק מאשר לתקן אדם שבור (פרדריך דאגלס)

על פני השטח בלו נראה חזק אבל גם שבור נפשית מפגיעה מילדותו, האם תצליח ג'יני לעזור לבלו ולעשות עבורו מלחמה?! שכל הסובבים אותו לא מאמינים לו, האם בלו מאמין שכל המבוגרים שהפנו לא את הגב, היא לא תהיה כמותם. כולם הבטיחו ואף אחד לא קיים.

שורה תחתונה 
כמו שציינתי בראשית הסקירה, זהו ספר עם אמונה גדולה בילדים שלנו, של השכן, של ילד עזוב. תהיו קשובים לצרכים של האחר, תאמינו יכול להיות שתצילו נשמה תועה.

לפיכך נברא אדם יחידי בעולם, ללמד שכל המאבד נפש אחת, מעלים עליו כאילו איבד עולם מלא; וכל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא. (משנה, סנהדרין ד ה)

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן