Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
משחקי הרעב: בלדה לנחשים וציפורי שיר
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 472
לפני שהנערה הלוהטת הציתה את אש המהפכה לפני שהעורבני החקיין הפך לסמל שלה קוריאולנוס סנואו הצעיר התחיל את דרכו לשלטון  סנואו בן השמונה־עשרה נבחר לשמש כמדריך בסבב העשירי של משחקי הרעב. זמנים קשים עוברים על משפחתו ועתידה, כמו עתידו שלו, תלויים בכוחו להערים על יריביו ולהוביל את המיועדת שלו לניצחון.  אך הסיכויים אינם לטובתו - המיועדת שקיבל היא נערה יתומה ממחוז 12, ועכשיו גורלו תלוי בגורלה, לטוב או לרע, לניצחון או למפלה. בלב הזירה המאבק הוא לחיים ולמוות. אבל מאבק קשה מתרחש גם בליבו של סנואו שנכסף אל המיועדת האבודה שלו. האם יבחר לשחק לפי הכללים או שייסחף אחרי תשוקתו ואחרי השאיפה לשרוד בכל מחיר?   הספר הראשון בטרילוגיית משחקי הרעב ראה אור ב־2008 ומאז הפכה הסדרה לתופעה בינלאומית. ספרי הטרילוגיה תורגמו ל־54 שפות והופיעו במשך חמש שנים רצופות ברשימות רבי־המכר של הניו־יורק טיימס. הספרים הפכו לסרטים מצליחים בכיכובה של ג'ניפר לורנס.  עכשיו חוזרת סוזן קולינס אל העולם האפל של פאנם ואל דמותו הצעירה של הנשיא סנואו, כדי לפענח את שורשי הרוע ואת המניעים שמתווים את דרכם של בני האדם.   

עשר שנים עברו מאז שהקפיטול הצליח להשתלט חזרה על המחוזות. עשר שנים מאז שהפסיקה הלחימה, מאז שאימת המלחמה רדפה כל תושב בעיר המרכזית של פאנם. עשר שנים מאז החלו משחקי הרעב. בשביל קוריאולנוס סנואו עשר השנים האלה לא שינו הרבה. נכון, הקפיטול משתקמת ומשפחות מתחילות לחזור לעצמן, בניינים משופצים והחיים חוזרים אט אט למסלולם. אבל לא בשביל סנואו הצעיר. הוא עדיין עני, עדיין יתום, עדיין צריך להוכיח את עצמו. הוא סנואו, ושלג תמיד נוחת למעלה.

סנואו בשנה האחרונה ללימודים, והשנה, בצעד נואש של הממשלה לנסות לעורר את עניין הציבור במשחקי הרעב, סנואו נבחר להיות מדריך. אם סנואו חשב ששם משפחתו, שפעם היה יכול לפתוח כל דלת, יהיה משמעותי כשיחלקו את המיועדים- הוא טעה. הוא קיבל את המוזרה ממחוז 12, זאת שאין לה סיכוי לשרוד אפילו את הסבב הראשון של ההרג. הגלגלים במוח שלו מתחילים לעבוד בקדחנות. הוא לא יכול להפסיד כאן, הוא לא יכול להרשות שיוציאו אותו כמדריך עלוב וחלש. הוא צריך את הרושם הזה כדי לזכות במלגה שתבטיח את העתיד שלו. בלעדיה, הוא יאבד הכל. את הבית, את המעמד, את שמץ הכבוד שעוד נשאר לו. הוא לא יכול לתת ללוסי גריי, היתומה הצבעונית ממחוז 12 העלוב לקלקל לו את התוכניות.

אז לסנואו יש תוכנית. הוא יפיק את המיטב מחומר הגלם שניתן לו. הוא מתכנן לנסות למשוך את תשומת הלב של הממונים עליו ולהבטיח את עתידו. מה שהוא לא תכנן זה לפתח רגשות כלפיי אותה נערה.

ספר שנותן זווית מרתקת על הנשיא סנואו שאנחנו מכירים מסדרת משחקי הרעב וחושף לנו את התהפוכות שעבר עד שהגיע להיות היריב של העורבני החקיין.

 

את הספר קראתי לראשונה כשהוא רק יצא ובשבת האחרונה קראתי מחדש. משחקי הרעב הוא כנראה הספר האהוב עליי ותמיד אהבתי את הנשיא סנואו. נכון, הוא הדמות הרעה, אבל בניגוד לרוע הטהור שאנחנו רואים בספרי נוער אחרים, הרוע של סנואו הוא מחושב. moves and counter moves. הוא לא נהנה מהרג, מה שהיה בעייני חזק מאוד במערכת היחסים שלו עם קטניס.

אז אנחנו זוכים לפגוש את סנואו בן ה18, את סנואו שהגיע יחסית מלמטה, שנלחם על השם שלו ועל הסיכוי לחיים טובים יותר. אהבתי כל כך את המשחק שלה בין צירי העלילה. יש הרבה אלמנטים שמופיעים בחייו של סנואו ולאחר מכן משחקים תפקיד חשוב בחייה של קטניס. 

אהבתי את השימוש ברעב גם בחיים שלו. אהבתי לראות את התהליך של משחקי הרעב, מהרגע שהם החלו ולא היו אהודים במיוחד. 

אהבתי את הצבע שהכניסו הטקסטים של השירה, את הווייב שהביאה איתה הדמות של לוסי גריי.

מה שפחות אהבתי היה הסוף. לא אספר, כמובן. רק אגיד שלכל הספר היה קצב אחיד ונהדר, ומשהו בעמודים האחרונים הרגיש לי נמהר, כאילו היא ניסתה לתפור איזה סוף שיתן מענה לאיך הגיע האיש הצעיר הזה למעמד של הנשיא סנואו. אני אישית לא קיבלתי את התשובות. בעקבות הסוף עלו לי עוד כמה שאלות, אפילו לגבי הסדרה של משחקי הרעב. אני לא יודעת אם היא מתכננת לכתוב עוד ספר המשך על חייו של סנואו, אבל אני ממש מקווה שכן. גם כדי לקבל עוד מידע, וגם כי הספר היה כתוב בצורה נהדרת ולא באמת אכפת לי שהסוף היה כזה. נהנתי מכל מילה.

אם אהבתם את משחקי הרעב כמובן שאני ממליצה להמשיך גם לספר הזה. ואפילו אם לא קראתם את הטרילוגיה, אני חושבת שהספר הזה עומד בפני עצמו בצורה נהדרת. אני קראתי את הספר בפעם השנייה… זאת לא תהיה הפעם האחרונה.

 

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן