Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בלדה לארוחת שישי
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 328
ארוחת שישי שגרתית בבית משפחת ינאי, מבשרים הוריה של תוּת בת השלושים בשורה המטלטלת את חייה. תות, רווקה המתפרנסת מעריכת סרטי חתונות, היא בתם של עמירם, עיתונאי ידוע ושנוי במחלוקת, ושל תרצה הספרנית. אחותה הבכורה איילה, קרייריסטית, נשואה ואם לילד, היא מראה הפוכה לתות ה'מבולגנת' והאימפולסיבית. אחיה הצעיר דני לומד אדריכלות באמסטרדם וחי עם בן־זוגו. תות מתמודדת עם השינויים במשפחתה ועם הסודות הקשים המתגלים בה. בה־בעת היא מחדשת את הקשר עם תום ברגר, אהובה המיתולוגי מהתיכון. התנגשות אופניים מגלגלת את העלילה לכיוון בלתי־צפוי. הרומן בלדה לארוחת שישי עוסק בהכרח להתבגר, בקושי לראות את ההורים בפגמיהם ובחולשותיהם, ובניסיון המורכב של צעירים בני דור ה־ Y לסלול לעצמם דרך בעולם מעורער וחסר־ודאות. לילך שריד וייטמן כתבה סיפור סוחף, עם סצנות מלאות חיוּת, הומור ושנינות. הדמויות שעיצבה אנושיות, אמינות, ישראליות מאוד, ומוכרות לרבים מאיתנו מארוחות שישי. שריד וייטמן, ילידת 1983 , גדלה במושב קדרון. היא אנימטורית ומאיירת, בוגרת האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. נשואה ואם לתינוקת, חיה בפתח־תקווה . בלדה לארוחת שישי הוא ספרה הראשון.

תות, רווקה טיפוסית בת 30 , נמוכה, שטוחת חזה, לא נאה במיוחד גרה לבדה בדירת רווקים טיפוסית בתל אביב. הוריה מזמינים אותה לארוחת שישי, תבואי מוקדם הם מבקשים, יש לנו משהו חשוב לדבר עליו..  תות תהתה מה כבר הוריה רוצים לספר לה ..

מה שסיפרו לה הוריה זעזע אותה מאוד וערער את בטחונה. כל מה שחשבה שיציב ואיתן בחייה, הוא כבר לא. תות מנסה להתמודד עם הידיעה ולהתרגל לעובדה החדשה.

לתות אין מערכת יחסים רצינית עם גבר, ולא ממש היתה לה. היא יוצרת קשר עם תום, חבר שהיה לה בתיכון. בתחילה תום רוצה להפגש איתה באופן חד פעמי ואז לא ממש רוצה לשמור על קשר ולהמשיך.. ואז הוא מביא את תות לצומת דרכים לא פשוטה שבה עליה לקחת החלטה גורלית.

הספר מתאר את מערכת היחסים של תות עם הוריה, עם אחותה הנשואה ועם אחיה ההומו שגר ולומד בחו"ל בכל מיני סיטואציות ופרקי זמן.

תות עורכת סרטי חתונה בעסק קטן ומשפחתי. כשתות חווה משבר בחייה האישיים מקום העבודה שלה לא מראה תמיכה והבנה.

לתות חברה עוד מימי התיכון ששמה מיכלי. מיכלי אישה נשואה ולה ילד אחד והן לא ממש שמרו על קשר. תות פונה אליה לעזרה כשהיא צריכה ומיכלי מתייצבת לצידה .

תות מנסה לבנות לעצמה חיים חדשים , היא רוצה זוגיות , להצליח בעבודה ולהיות בקשר טוב עם משפחתה. כשזה לא ממש מצליח, היא מתמודדת עם כל החזיתות יחד ובעיקר רוצה שקט מהסובבים לה , שיפסיקו לבקר אותה.

כשתות נמצאת בתחתית , היא נענית סוף  סוף  לחיזוריו של ארתור – בחור נחמד שדרכיהם הצטלבו עוד קודם, כשתות התנגשה בו עם אופניה כשחזרה מההורים. מאז שנפתחה אליו , חייה השתנו. ארתור עוזר לה לקבל את עצמה וסוף סוף מצליחה תות לעשות סדר בחייה.

אהבתי שהספר מתחיל עם סיפור ארוחת שישי שבה הוטלה פצצה ומסתיים עם ארוחת שישי שבה הכל נסגר. פחות אהבתי את המעבר בין תקופה לתקופה מבלי שהקשר תמיד ברור.

האם הספר יסתיים שתות בחיי זוגיות? מהי הפצצה שהוטלה בארוחת שישי בתחילת הסיפור?

הספר כתוב יפה קולח וישראלי. זהו ספר ביכורים של הסופרת ואשמח לקרוא את ספריה הבאים .

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן