Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בלדה לארוחת שישי
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 326
בארוחת שישי שגרתית בבית משפחת ינאי, מבשרים הוריה של תוּת בת השלושים בשורה המטלטלת את חייה. תות, רווקה המתפרנסת מעריכת סרטי חתונות, היא בתם של עמירם, עיתונאי ידוע ושנוי במחלוקת, ושל תרצה הספרנית. אחותה הבכורה איילה, קרייריסטית, נשואה ואם לילד, היא מראה הפוכה לתות ה'מבולגנת' והאימפולסיבית. אחיה הצעיר דני לומד אדריכלות באמסטרדם וחי עם בן־זוגו. תות מתמודדת עם השינויים במשפחתה ועם הסודות הקשים המתגלים בה. בה־בעת היא מחדשת את הקשר עם תום ברגר, אהובה המיתולוגי מהתיכון. התנגשות אופניים מגלגלת את העלילה לכיוון בלתי־צפוי. הרומן בלדה לארוחת שישי עוסק בהכרח להתבגר, בקושי לראות את ההורים בפגמיהם ובחולשותיהם, ובניסיון המורכב של צעירים בני דור ה־ Y לסלול לעצמם דרך בעולם מעורער וחסר־ודאות. לילך שריד וייטמן כתבה סיפור סוחף, עם סצנות מלאות חיוּת, הומור ושנינות. הדמויות שעיצבה אנושיות, אמינות, ישראליות מאוד, ומוכרות לרבים מאיתנו מארוחות שישי. שריד וייטמן, ילידת 1983 , גדלה במושב קדרון. היא אנימטורית ומאיירת, בוגרת האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. נשואה ואם לתינוקת, חיה בפתח־תקווה . בלדה לארוחת שישי הוא ספרה הראשון.

את הספר הזה קיבלתי מתנה מהסופרת לילך שריד וייטמן. הוא הגיע עטוף כל כך יפה, שקיבלתי חשק מיד לקרוא אותו..
זהו סיפור ארצישראלי מודרני הכתוב בעברית יפה, בדיוק כמו שאני אוהבת. מזמן לא יצא לי לקרוא ספרות מקור מודרנית והספר סקרן אותי מאוד.

המסקנה העיקרית שלקחתי מהספר היא שלבעיות/משברים/יחסים של הורינו יש השפעה עלינו בכל גיל- קטנים כגדולים. ואולי זה חלק מהאחריות שלנו כהורה, להבין את ההשלכות לכל בחירה והחלטה שנעשה.

‌זהו סיפורה של תות ושמה הלא קונבנציונלי, שבארוחת יום שישי משפחתית ושגרתית מתבשרת על המשבר של הוריה. לתות יש אחות נשואה, שלה בן קטן, והיא למעשה מייצגת את המשפחה הבורגנית הטיפוסית, ואח קטן המתגורר בחו"ל וחי עם בן זוג. תות לעומת זאת רווקה, נטולת בן זוג, עובדת בעריכת סרטי חתונות, גרה לבדה ושונאת את עבודתה.
במהלך הספר תות עוברת איזשהו תהליך פנימי. היא מנסה להחיות את אהבת נעוריה עם האקס המיתולוגי, בעל המראה המושלם, אך חסר המחויבות, ולא בהכרח שזה מה שטוב עבורה. היא לומדת להבין שהיא לא האחראית על מצבם של הוריה ובכלל על סיטואציות שהתרחשו לכאורה באשמתה, והיא מחפשת את עצמה גם הפן המקצועי.

הספר כשמו כן בוא מתייחס לארוחת שישי כסמל למשפחתיות מושלמת, זמן של מפגש משפחתי והשלמת חוויות. ברגע שהתרחש ה"משבר" נפגעת ההרמוניה הזאת, ולאורך כל הספר תות כמהה למצוא שוב את האידיליה הזאת.
החלק שהכי נהניתי ממנו הוא סיפור האהבה הלכאורה פשוט ונטול ה"ניצוצות", השגרה הפשוטה של זוג שמתנהל יחד ביומיום. אהבה כזאת שמתבשלת לאט לאט ונוטעת שורשים עמוקים בלב. אהבה שלמה של האחר כולל הפגמים שבו..

לסיכום: זהו ספר ביכורים של לילך, וכספר כזה הוא בהחלט חמוד. הוא תענוג לשפה העברית ומתאר את המשפחה הישראלית הממוצעת והרגילה פחות או יותר – עם חילוקי הדעות, האהבות, שותפות הגורל וההרגלים הקטנים שמייחדים אותם.
לקח לי כשבוע לקרוא את הספר אע"פ שהוא אינו ארוך יחסית, הוא לא הצליח לשאוב אותי אליו וקראתי אותו עם המון הפסקות. הפריעו לי קצת גם הקפיצות בספר מסיטואציה לסיטואציה בין עבר לעתיד, הרגיש לי קצת חוסר סדר.. וגם סוף הספר (בלי לעשות ספוילר) הרגיש לי קצת סתמי..
ובכל זאת יש לי תחושה כי צפוי לסופרת עתיד מוצלח בתחום.. אהבתי את סגנון הכתיבה שלה ולדעתי יש לה פוטנציאל מוצלח מאוד.

ועוד משהו- לתות יש אופניים ירוקים, זה חוזר על עצמו לאורך כל הספר..אז למה בכריכה האופניים אדומים?

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. סמדר גולדברג

    תודה יקירה. אני באמצע הספר ,ואיך שהוא מצאתי ברחבי השיטוטים באינטרנט את הביקורת שלך…. סמדר

  2. חוי

    איזה כיף לשמוע ממך! מעניין מה תחשבי עליו…

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן