Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בלדה לארוחת שישי
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 326
בארוחת שישי שגרתית בבית משפחת ינאי, מבשרים הוריה של תות בת השלושים בשורה המטלטלת את חייה. תות, רווקה המתפרנסת מעריכת סרטי חתונות, היא בתם של עמירם, עיתונאי ידוע ושנוי במחלוקת, ושל תרצה הספרנית. אחותה הבכורה איילה, קרייריסטית נשואה ואם לילד, היא מראה הפוכה לתות ה'מבולגנת' והאימפולסיבית. אחיה הצעיר דני לומד אדריכלות באמסטרדם וחי עם בן זוגו. תות מתמודדת עם השינויים במשפחתה ועם הסודות הקשים המתגלים בה. בה-בעת היא מחדשת את הקשר עם תום ברגר, אהובה המיתולוגי מהתיכון. התנגשות אופניים מגלגלת את העלילה לכיוון בלתי צפוי. הרומן עוסק בהכרח להתבגר, בקושי לראות את ההורים בפגמיהם ובחולשתם, ובניסיון המורכב של צעירים בני דור ה-Y לסלול לעצמם דרך בעולם מעורער וחסר וודאות. לילך שריד וייטמן כתבה סיפור סוחף, עם סצנות מלאות חיות, הומור ושנינות. הדמויות שעיצבה אנושיות, אמינות, ישראליות מאד, ומוכרות לרבים מאתנו מארוחות ששי. שריד וייטמן, ילידת 1983, גדלה במושב קדרון. היא אנימטורית ומאיירת, בוגרת האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל. נשואה ואם לתינוקת, חיה בפתח-תקווה. 'בלדה לארוחת ששי' הוא ספרה הראשון

משפחות זה דבר מורכב ומפגשים משפחתיים יכולים לפעמים להוות עומס רגשי כשהם הופכים להיות אינטנסיביים.
בתור ילדים אנחנו חולמים שההורים שלנו ישארו כל החיים ביחד ולא משנה אם הזוגיות שלהם טובה או מעלה קולות צורמים של חוסר סיפוק רגשי והמשאלה הזאת מלווה אותנו גם כאנשים בוגרים ומבוגרים.
זה הרי ידוע שילדים בכל גיל דואגים קודם כל לאינטרסים של עצמם ולטוב או לרע הם רוצים בחגים להגיע לבית ילדותם כששני ההורים שלהם ישובים מאחורי אותו שולחן וכנ"ל לגבי ארוחות יום שישי והם בטח לא אוהבים שההורים שלהם משבשים להם את השיגרה.

עלילת הספר מתמקדת בתות, רווקה בת 30 שלמרות שכבר שנים היא גרה בדירה שכורה, עדיין בכל שבועיים היא עולה על האופניים שלה ומדוושת לכיוון הבית של ההורים שלה לארוחת יום שישי.
שם נפגשים בני המשפחה מאחורי שולחן אחד ומשתדלים להעביר ערב ללא מריבות ודרמות מיותרות למרות שזה כמעט בלתי אפשרי כשאבא של תות הוא וכחן סדרתי שרק מחפש תירוץ לפצוח במריבה תפלה על ענייני דיומא.
איילה היא אחותה הנשואה של תות וכהרגלה בקודש היא מאחרת לארוחות יום שישי אבל מכיוון שהיא הבת המועדפת, אף אחד לא אומר לה מילה.

תמיד קינאתי במשפחות שעורכות ארוחות שישי בצהריים ולא בערב. במשפחה שלי בכל אופן נפגשים בשישי בערב, ויש בארוחה טקסיות ועניין שלם סביב השעה, שחס וחלילה לא יצטרכו לחמם את האוכל פעמיים. (עמ' 11)

כשהוריה של תות מכריזים שהם החליטו להתגרש ואמא שלה, תרצה, עומדת לעזוב את הבית, הרוחות מסביב סוערות, הבנות רוצות לתמוך בה מצד אחד אבל מצד שני הן דואגות איך היא תתמודד לבד עם מה שמחכה לה שם בחוץ, איך תשלם חשבונות ותשכור דירה לבד הרי כל השנים היה שם גבר שפרנס אותה ודאג לה.
האחיות מחליטות להתאחד כדי לנסות למנוע את רוע הגזירה ולהשאיר את זוג ההורים האלה שהזוגיות שלהם כבר נשחקה מכל כיוון, יחד.
תות עוברת טלטלה רגשית כאשר היא צריכה להתמודד עם פרידת הוריה ויחד עם זאת עם הרכילויות שמסתובבות בביצה סביב אביה עמירם העיתונאי הפוליטי הידוען והמתוקשר.
ברקע נמצא כל הזמן, דני, האח הצעיר, שלמרות שכבר שנים הוא חי עם בן זוגו באמסטרדם והתנתק מהמשפחה, עדיין הוא שומר על קשר ישיר עם תות, הוא יודע את כל הסודות הכי כמוסים ומבישים שלה ולא מהסס להביע את דעתו הכנה גם אם לא תמיד נעים לשמוע אותה.
בחייה המקצועיים תות עובדת כעורכת סרטי חתונות אבל החלום הגדול שלה הוא להיות סופרת ובינתיים היא מכינה קולאז'ים שמלווים אותה שנים רבות ומהווים קרעי קטעים של חייה שהופכים לתמונה אחת שלמה.
מפגש מקרי עם תום, האקס המיתולוגי שלה משנה לתות את כל התמונה ומפיח בה תקווה לחיי אהבה סוערים אבל תום לא ממש מוכן נפשית לקשר מחייב ובכלל הוא עדיין מאוהב באקסית שלו מימי התיכון שמזמן המשיכה הלאה בחייה.

האם תות תמשיך גם היא הלאה לדבר הטוב הבא? ומה יעלה בגורל ארוחות יום שישי המפורסמות?

העלילה נעה בין עבר להווה בחייה של תות וחושפת לאטה סודות ושקרים אודות רוחות מהעבר שקשורות למשפחה והודחקו היטב.
מבחינת דמויות הכי הערצתי את דמותה של תרצה, אהבתי את כוחות הנפש שלה לקום בגיל מבוגר ולעשות צעד כל כך דרסטי שנקרא "גירושין", היה שם משפט בספר שהיא אמרה שמסכם את הכל: 'לא צריך להתפשר רק כי מפחיד לעשות שינוי'.

"בלדה לארוחת שישי" זהו ספר על רווקות מבולבלות, על התחלות חדשות באמצע החיים, על משפחות מפורקות ובעיקר על געגוע עמוק לארוחות יום שישי עם המשפחה המאוחדת.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן