Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בלגרביה
קטגוריה:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 274
בערב 15 ביוני 1815, התאספו כל הסולתה ושמנה של החברה הבריטית בבריסל במה שנהפכה להיות אחת המסיבות הטרגיות בהיסטוריה - הנשף של הדוכסית מריצ'מונד. זהו ערב קרב ווטרלו, ורבים מהגברים הנאים שהשתתפו בנשף ימצאו את עצמם למחרת בשדה הקרב נלחמים בכוחותיו של נפוליאון. עבור סופיה טרנצ'ארד, בתו הצעירה והיפה של אחראי האספקה של מפקד הכוחות הבריטי, הדוכס מוולינגטון, הלילה הזה ישנה את הכול. אך רק כעבור 25 שנה, כשבני משפחת טרנצ'ארד ישתדרגו ויעברו לאזור האופנתי החדש של לונדון, בלגרביה, יבואו לידי ביטוי ההשלכות האמיתיות של הרגע הזה. משום שבעולם החדש, עולם שבו האצולה מוצאת עצמה מתחככת במתעשרים החדשים, ישנם כאלה שמעדיפים שהסודות מן העבר יישארו קבורים...

כצופה אדוקה בסדרה המצויינת "אחוזת דאונטון" הבריטית, לפחות בעונות הראשונות, שמחתי לגלות באופן אקראי כי הספר ששאלתי מהספרייה "בלגרביה" נכתב בידי אותו יוצר, ג'וליאן פלוז, שהוא שחקן, סופר, תסריטאי, מחזאי, מפיק בריטי ובאמתחתו פרסים רבים על פועלו.
פרק הפתיחה של הספר מתרחש בעיר הבלגית בריסל בשנת 1815, ערב הקרב המפורסם: קרב ווטרלו, בנשף שערכה הדוכסית מריצ'מונד לחברה הגבוהה. השתתפו בה מבני האצולה, דוכסים, רוזנים, גנרלים וקציני צבא והאווירה הייתה מרוממת, עד שהגיעו הידיעות משדה הקרב ואנשי הצבא נאלצו להיפרד מנשותיהם ומשפחותיהם ממש על רחבת הריקודים והמדרגות שהוליכו אל האולם המפואר, ולעזוב את הנשף לטובת ההתגייסות למלחמה. קרב ווטרלו יזכר כקרב שהיווה את נקודת המפנה במלחמות נגד נפוליאון וניצחונן של בריטניה ופרוסיה, במקרה הזה, כי היו עוד גורמים שהצטרפו למערכה, על אף האבידות הקשות בנפש שספגו האימפריות הללו.
אם כך פרק הפתיחה נפתח מחוץ לגבולות הממלכה הבריטית בערב קרב שהיה בעל השפעה על אירופה כולה ולא רק. גיבורי הספר ובתוכם בני משפחת טרנצ'ארד, בני המעמד הבינוני, אשר אב המשפחה, ג'יימס טרנצ'ארד, שימש באותה העת כאחראי האספקה לכוחות הבריטיים בבריסל, קיוו שהנשף יהווה להם קרש קפיצה הישר אל החברה הגבוהה. בזכות עבודתו נפתחות בפניהם ובמיוחד בפני בתם היפיפיה סופיה, דלתות חברתיות, אם כי עדיין מלחששים עליהם מעבר למניפות מבוסמות.
הריבוד החברתי באותה העת היה מאוד נוקשה וכל אחד ידע את מקומו, ונדירה הייתה ההתניידות בין השכבות החברתיות. ג'יימס טרנצ'ארד, משווע להיות חלק מחברה הגבוהה אך ייחוסו המשפחתי הנמוך והעיסוק המפוקפק שלו (חנווני/סוחר) משאירים אותו מאחור על אף מאמציו. אישתו אן אינה חולקת איתו את האובססיה להשתלב במעמד העליון, וכל דאגתה היא לבתם המתבגרת סופיה ולאחיה הצעיר אוליבר. כעת בערב הנשף לא רק קולות המלחמה הנשמעים ברקע מדאיגים אותה, אלא גם התנהגותה קלת הדעת של סופיה.
עקבות הערב הזה עוד יהדהדו כמה דורות קדימה בשכונת בלגרביה, בחזרה בלונדון, לאחר שכבר קולות התותחים ישככו והדי המלחמה יתפוגגו. אך צלילים צורמים מהעבר ימשיכו לרדוף את בני משפחת טרנצ'ארד, הנושאים בחובם סוד אפל שגילויו יוכל למוטט את כל מאמציהם החברתיים וכן להשחיר את שמם.
הספר כולל אירועים אמיתיים, פלוז משבץ בספרו באופן קולח וכחלק מהעלילה גם דמויות היסטוריות שהיו חלק משינוי מהלכי ההיסטוריה, אך לא רק במישור הפוליטי, למשל ליזם הנדל"ן תומאס קיוביט שאחראי להקמת השכונה הלונדונית "בלגרביה", כיכרות ורחובות רבים בעיר, ואיתו עובד ג'יימס טרנצ'ארד (שהינה דמות דמיונית), ואף שמות של אישי מפתח בצמרת של לונדון, איזכורים לעיתונים פופלריים, בתי מסחר ועסקים ידועים מאותה התקופה, אופנה, גינונים והליכות שהתאימו לתקופה הויקטוריאנית וכולי (אגב, הספר מתחיל בתקופת הרג'נסי, למדייקים, תקופת העוצרות של הנסיך ג'ורג' הרביעי).
תענוג לקרוא את הספר שניכר כי שולבו בו עובדות היסטוריות המגיחות באופן חלק תוך כדי שיחה שגרתית בין הגיבורים או תוך כדי כניסה לראשה של הדמות ובהצצה למחשבותיה.
פלוז נכנס לראשיהן של הדמויות ושוטח בפנינו את מחשבותיהם, לאדונים ולמשרתים כאחד, חושף בפנינו את התככים והפחדים, תחושות האהבה והשינאה.
העלילה מצליחה לשמור על המתח לאורכו של הספר כשהעננה הקודרת של הסוד הנורא של ערב הקרב מרחפת מעל חיי כל המעורבים ומאיימת לנפץ את חייהם השלווים.
הקריאה בספר הזכירה לי מאוד את הנעשה בסדרה "אחוזת דאונטון" מבחינת הקשרים המפותלים והסבוכים שיוצר פלוז בחייהם של גיבוריו, ההסתבכויות, התככים והאופן שבו העלילה מתפתחת והדברים מסתיימים. גם ב"בלגרביה" כמו בסדרה, ישנה הצצה לנעשה מתחת לבית, בקומת המשרתים, לתחושותיהם המתבטאת בנאמנות לאדוניהם או בחסרונה, לתשוקותיהם ומאוייהם הכמוסים. ולמרות הדמיון לסדרה ישנם הרבה הבדלים. ראשית, התקופות בהן הסדרה והספר מתקיימים (סוף התקופה הויקטוריאנית ותחילת האדוארדית, סוף הריג'נסי והויקטוריאנית – בהתאמה), ושנית הנרטיב של העלילות (סאגה משפחתית ומתמשכת עם ריבוי דמויות לעומת סיפור אחד סיפור יחיד על בסיס עלילה יחידה). נהנתי לעבור את הדרך הפתלתלה ובעלת המכשולים עם הגיבורים ולהגיע איתם עד לקו הסיום.
ממליצה לקריאה לכל שוחרי ההיסטוריה והספרות היפה.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן