Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית טרלוני
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 422
“משפחה זה משהו שאתה צריך להשלים איתו. אתה מקווה לכבד אותם, אפילו לחבב אותם, אבל מוטב לא להציב את הרף גבוה מדי.” כבר יותר משמונה מאות שנה משמשת טירת טרלוני, בעבר היהלום של חופי קורנוול, כמקום מושבה של משפחת טרלוני. כל רוזן בתורו שפך כספים בלי חשבון והפך את המבנה והאדמות שסביבו לערב-רב ראוותני של אגפים, צריחים ושיגיונות. אלא שהדורות האחרונים הצליחו לבזבז יותר ממון מכפי שהרוויחו וכתוצאה מכך המשפחה חיה עתה בבדידות מזהרת ובדלות, כשאפשרויות הפעולה העומדות לרשותה הולכות ומצטמצמות. שלושה אירועים בלתי-צפויים עומדים להחיש את הקץ: הופעתה הפתאומית של קרובת משפחה חדשה, בת בלתי-חוקית יפהפייה ועיקשת; מנהל קרנות גידור אמריקאי חסר עכבות המחפש נקמה; והמשבר הכלכלי של 2008. בית טרלוני הוא סאטירה חברתית המתרחשת בעולמות המקבילים והבלתי-תלויים לכאורה של האצולה הבריטית ושוקי הכספים. זהו גם סיפורה של חברות רבת-תהפוכות בין שלוש נשים: אחת מהן תמות; האחרת תגלה את ייעודה; והשלישית תמצא אהבה. האנה רוטשילד, מחברת רב-המכר "אי-סבירות האהבה", כתבה ל"ואניטי פייר", ל"ווג", ל"אינדיפנדנט" ול"ספקטייטור". היא סגנית נשיא פסטיבל הספרים הידוע בהיי, חברה בחבר הנאמנים של גלריית טייט והאישה הראשונה ששימשה יו"ר חבר הנאמנים של הנשיונל גלרי בלונדון. היא גם במאית סרטים תיעודיים שהוקרנו בפסטיבלים כמו טרייבקה וטלוריד וגם בטלוויזיה.

בית טרלוני

טירות עתיקות הן בבחינת רב הנסתר על הנגלה. בטיוליי בחו"ל אני משתדלת לשלב סיור בטירות עתיקות, לגמוע את הסיפורים שמעבר לכותלי המקום. המשפט הראשון בספר כבר כבש את ליבי "טירת טרלוני, שהיתה ביתה של אותה משפחה במשך שמונה מאות שנה, ניצבת על צוק המשקיף על הים של דרום קורנוול". התיאורים המפורטים מושכים את דמיונו של הקורא לראות את הטירה במלוא הדרה. האומנם במלוא הדרה?

אז זהו…כאן מתחיל סיפורה של משפחת טרלוני. קיטו טרלוני קיבל לידיו את הטירה. מצבה הפיזי רע עד מאד. הוא מתגורר בבה עם רעייתו ג'יין ושלושת ילדיהם . הוריו של קיטו הרוזן והרוזנת מתגוררים באגף נפרד. בטירה אין הסקה, מים חמים. הקשישים מעמידים פנים במלוא תלבושתם והדרם  כי הכל בסדר סביבם. הם אינם מודעים לכך שאין משרתים בטירה מפאת הקשיים הכספיים וכל המטלות השותפות נופלות על כתפי כלתם ג'יין. היא רחוקה מלהיות בשלנית אך מדי יום מנסה לבשל ארוחה חמה ולהעלותה לאגף בהם שוהים.

בלייז אחותו של קיטו לא ביקרה בטירה מאז קיבלה אחיה. יש לה שם דבר בעולם שוק ההון והכלכלה הבנקאית. רווקה ובודדה. ג'יין גיסתה וחברתה הטובה אנסטסיה למדו יחד בעודן צעירות והיו חברות טובות. לימים עזבה אנסטסיה להודו. בלייז מקבלת מכתב ממנה בו היא מודיעה לה כי היא על ערש דווי ומבקש כי תיקח תחת חסותה את בתה עאישה. לצד העובדה כי מתברר שעאישה היא בתו של אביה שנפטר לימים, הרי בואה במפתיע מערער את המשפחה . לצד כל אלה המשבר הכלכלי הגדול  בשנת 2008- מעמיד את משפחת טרלוני במצב קשה מנשוא.  בלייז מחליטה לשוב אל הטירה ולבנות תוכנית כלכלית מקורית ויצירתית כדי להעמיד את הטירה על רגלה ולהחזיר עטרה ליושנה לפחות בחלקה.  ג'ושוע וולף היה אמת-המידה הלא רשמית שמולה היא מדדה את הביצועים הכלכליים שלה. מה שערער אותה היתה העובדה כי היא מצאה חן בעיניו.

האם תצליח בלייז בחכמתה הכלכלית לשקם את טירת טרלוני? האם היא תצליח למצוא צוהר לרגש של אהבה לחדור אליה?

הסופרת בונה את הדמויות בקו מסוים אך אט אט הן הופכות את עורן וחלקן אף מתגלות במלוא עוצמתן , עובדה המשנה את העלילה של הספר והופכת אותו לבעל עניין לקראת סופו. הקורא יכול להתרשם מתקופה היסטורית מיוחדת. להבין את ההיררכיה שבין המעמדות אך מאידך, המציאות גוברת על כל דמיון.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן